Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Anne ve Çocuk Vajinitin nedenleri, belirtileri ve tedavisi...
    1

    Vajinal ıslaklık, dokuyu sağlıklı tutarak, olası enfeksiyonlara ve bulaşıcı hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Ancak bazı durumlarda bu ıslaklık azalabilir ve kuruluk meydana gelebilir. Peki, olumsuz durumun başlıca nedenleri nelerdir?

    2

    Kuruluk, genellikle menopoz sonrasında östrojen hormonunun azlığı ile ortaya çıkar. Ancak bunun dışında daha genç yaşlarda da bu probleme neden olan etkenler olabiliyor. İşte vajinal kuruluğa yol açan o sebepler:

    3

    Stres: Birçok sağlık sorununa neden olan stres, maalesef kuruluğa da yol açıyor. Baskı altında hissetmek ya da endişeli olmak libidoda düşüşe ve kuruluğa neden oluyor.

    4

    Kullanılan ilaçlar: Özellikle alerji tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, tıpkı burundaki mukozayı etkilediği gibi kuruluğa yol açıyor. Fakat ilaçların bu etkisi her kadında aynı olmayabilir.

    5

    Doğum kontrol hapları: Bu ilaçların yan etkisi olarak ıslaklık azalabilir ve bu durum birkaç ay devam edebilir. Bu tarz bir sorunla karşılaşırsanız doktorunuz gözetiminde ilaçlarınızda değişiklik yapabilirsiniz.

    6

    Yeni doğum yapmış olmak: Doğum yapmak ve emzirmek vücutta birçok değişikliğe yol açar. Bu değişimlerden biri de östrojen hormonunda düşütür. Östrojenin azalması da kuruluk nedenidir...