Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

VGM burs başvurusu nasıl yapılır? sorusu, burs fırsatını kaçırmak istemeyen öğrenciler tarafından soruluyor. VGM yani Vakıflar Genel Müdürlüğü, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra yükseköğretim öğrencileri için de geçtiğimiz günlerde alınmaya başlandı. 15 Eylül'de başlayan yükseköğretim öğrencileri için burs başvuruları 30 Ekim'de sona erecek. 9 Eylül'de başlayan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin başvuruları ise 9 Ekim'de sona erecek. İşte VGM burs başvuru detayları...

VGM BURS BAŞVURUSU 2019

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim ve yükseköğrenim bursu, öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere veriliyor. Ortaöğrenim bursu, Vakıflar Yönetmeliğinin; yükseköğrenim bursu ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda değerlendiriliyor. Başvuruların en sağlıklı ve kolay şekilde bilgisayardan yapıldığı unutulmamalıdır. Cep telefonu ya da tabletlerden, cihazların işletim sistemlerinin güncel olmamasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle başvuru yapılırken sıkıntı yaşanabilmektedir.

Doğru ve kolay başvuru yapmak için başvuru yapmadan Başvuru Kılavuzları mutlaka okunmalıdır. Başvuru kılavuzlarına başvuru giriş ekranlarından ulaşabilirsiniz.

VGM BURS BAŞVURU SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursları Kredi Yurtlar Kurumunun (KYK) burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından açıklanmaktadır. Öğrencinin KYK bursu almaya hak kazanması halinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs başvurusu iptal edilir. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin ise burs başvuruları değerlendirmeye alınır.

VGM BURS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

VGM burs başvurularının tamamlanmasının ardından, sonuçlar için bekleyiş başlayacak. Ortaöğrenim öğrencileri için başvuru bitiş tarihi olan 9 Ekim'den itibaren sonuç bekleyişi başlayacak. Yükseköğrenim öğrencilerinin ise başvuru bitiş tarihi 30 Ekim. Yani Yükseköğretim öğrencilerinin burs sonuçları da Kasım ayında açıklanacak. 

VGM SIKÇA SORULAN SORULAR SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

VGM BURS MİKTARI NE KADAR?

Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 60,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 250,00 TL, Türkiye’deki eğitim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu yükseköğrenim öğrencilerine ise 500,00 TL burs verilmektedir.