Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Walt Disney'den plastik yasağı - İş-Yaşam Haberleri

    Walt Disney'den yapılan açıklamada, şirketin çevresel sorumluluklarına olan sıkı bağlılığı nedeniyle, tek kullanımlık plastik çubuk, pipet ve karıştırıcıların yasaklanma kararı alındığı bildirildi. 2019'un ortasından itibaren başlayacak uygulama, Walt Disney'in dünya genelindeki tüm eğlence alanlarını ve mağazalarını kapsayacak.

    175 MİLYON ADET PİPET

    Bu karar şirketin yılda 175 milyon adet plastik pipet ve 13 milyon karıştırıcıdan kurtulması anlamına geliyor.

    Walt Disney, tek kullanımlık plastikleri yasaklayan son büyük firma oldu. Daha önce de benzer yönde haberler IKEA, Starbucks ve Marriot gibi firmalardan gelmişti. Ayrıca San Francisco ve Seattle gibi kentler de tek kullanımlık bazı plastikleri yasaklayacağını açıklamıştı.

    REKLAM

    TEKER TEKER YASAKLIYORLAR

    IKEA, tüm mağaza ve restoranlarında 2020 yılı itibarıyla tek kullanımlık plastik ürünlerini yasaklayacak. Buna göre, plastik pipet, çatal, bıçak, kaşık, çöp poşedi, kupa gibi ürünler kullanılmayacak.

    Benzer şekilde Starbucks da çevre kirliliğini azaltmak amacıyla 2020 yılına kadar plastik pipet kullanımına son vereceğini duyurmuştu. Uygulama ilk olarak Washington eyaletinin Seattle ve Kanada'nın Vancouver kentlerinde bu yıl sonbaharda başlayacak, daha sonra tüm ABD'de ve Avrupa'dan başlayarak küresel çapta yürürlüğe girecek.

    Dünyanın en büyük otel zincirlerinden Marriott da bu yılın sonundan itibaren 1500’den fazla otelinde tek kullanımlık plastik pipetleri ve plastik karıştırıcıların artık kullanılmayacağını açıkladı.

    Marriott yıllık 1 milyar plastik pipet kullanıyor ve çeyrek milyar plastik karıştırıcı kullanıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ