Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ekin TÜRKANTOS/ GAZETE HABERTÜRK-PAZAR

Başrolü Belçim Bilgin ile paylaştığı “Kördüğüm” dizisinin setinde, İbrahim Çelikkol’un karavanındayız. Karşımda kendini anlatmayı pek sevmeyen biri var. Kendi dünyasını sadece yakın çevresiyle paylaşmaktan hoşlanıyor besbelli. Ancak cevapları elbette kişiliğini ele veriyor. İşte İbrahim Çelikkol.

■ 2015 nasıl bir yıldı, neleri ardınızda bıraktınız, ne gibi deneyimler yaşadınız?

Genel olarak kendime ayırdığım bir yıl oldu. Yurtdışında görmek istediğim birkaç ülkeye gittim ve oyunculukla ilgili eğitimler aldım.

■ Yeni bir role adapte olurken, hikâye çıkana kadar nasıl bir çalışma rutininiz var?

Önceki rollerimde karakterle çok ilgileniyordum, uğraşıyordum. Bu defa hiçbir şey düşünmeden bu karaktere başladım ve karakter kendi kişiliğini sahnede çıkarsın istedim. Şu an bunu yapıyorum. Bir şey düşünmüyorum aslında.

 

‘HAYAT ÖNÜME NE GETİRİYORSA ONU YAŞIYORUM’

■ Hayat kazanmak ve kaybetmek üzerine bir denge. Basketbolda yenmek de var yenilmek de, televizyonda ise reyting. Bu iki dengeyi nasıl koruyorsunuz?

Kaybetmek, kazanmak, denge, dengesizlik... Bunları düşünen bir insan değilim. Hayat önüme ne getiriyorsa onu yaşıyorum. Bunun üzerine kendimce yorum yapmak bana çok anlamsız geliyor. Kaybedebilirsin, kazanabilirsin. Neyi kaybediyorsun ki aslında? Belki o kazandığın bir şeydir. Bunları çok düşünmüyorum.

■ Bunları kafaya takmıyorsunuz yani...

Hiçbir şekilde kafaya takmıyorum.

■ Basketbol kariyerinizden sonra modellik de oyunculuk da tesadüfen hayatınıza girmiş. Tesadüflere inanır mısınız yoksa “Olması gereken her şekilde olur” diye mi düşünürsünüz?

Öyle bir şey var ama adı tesadüf mü bilmiyorum. Elbette inanıyorsun. Bundan 5 dakika sonra ne olacağını kim bilebilir ki? Benim hayata ve insanlara inancım var.

 

■ Oyuncu olarak kendinizi beğeniyor musunuz, ilk günden bugüne yol aldığınızı düşünüyor musunuz?

Onu zaman gösterecek diye düşünüyorum. Ben hiçbir zaman kendini beğenen birisi olmadım. Üzerine bir şeyler koyup, tecrübe kazandığımı düşünüyorum. Her oynadığım dizi projesinin tüm bölümlerini yoğunluğumdan dolayı seyretmediğim için ne yaptığımı bilmiyorum. Seyrettikten sonra da yorum yapması gereken kişi ben değilim, maalesef. Çünkü kendimle ilgili çok fazla yorum yapmayı da sevmiyorum.

■ Kariyerine basketbolcu olarak başlayıp oyuncu olarak devam eden birini tanıyor musunuz? Türkiye ve dünyada örnekleri var mı?

Bilmiyorum, araştırmadım. Birkan Sokullu var aklıma ilk gelen isim. Birkan ile çok eski dostuz, beraber basketbola başladık. O da Fenerbahçe’de oynadı, modellik yaptı ve oyunculuğa yöneldi. Hayat hikâyemiz aynı olmasa da bazı benzer yanlarımız var.

■ İnsanlarla ilişkinize duvar mı örüyorsunuz?

Hayır, insanlarla ilişkim gayet güzeldir. Herkesle iyi anlaşırım, onlar benim neler yaptığımı bilir. Aslında sizin bana bu sorduklarınızı bütün arkadaşlarım “Seninle ilgili insanların bilmediği o kadar çok şey var ki, neden bunları paylaşmıyorsun” derler. “Evet bende bunlar da var” demeyi seven biri değilim. Olmak da istemiyorum.

■ Bu dünyanın insanı değilsiniz gibi sanki...

Kendimi yakın hissettiğim arkadaşlarımla güzel şeyleri tabii ki paylaşıyorum. Ama kendimle ilgili çok fazla konuşmayı sevmiyorum belki de işimle ilgili heyecanlandığım bir şeyi sizinle paylaşırken keyif alıyorum.

■ Peki, en iyi yürüyüş rotasını sorayım o zaman...

Akyaka’da Kanvas Dağı’na çıkmayı orada vakit geçirmeyi, kamp kurmayı ve oradaki yakın arkadaşlarımla birlikte olmayı seviyorum. En iyi yürüyüş rotası bence budur.

■ Yalnız kalmak istediğinizde sizin için en iyi yer ormanın içinde bir kulübe mi olur, deniz kenarında bir yer mi?

O an ne olursa. Belirli, programlı yaşayan biri değilim. Hayat ne getiriyorsa, nerede olmak istiyorsam. Çünkü şu an olmak istediğim yerde 5 dakika sonra olmak istemeyebilirim. Öyle bir insanım. Hiçbir zaman bunun programını yapmadım, yapmayacağım da. Bir anlık esintiyle sadece yürümeye başlıyorsun. Ve kendini nerede bulursan.

■ Oyunculuk yaparken bu sizi zorlamıyor mu? Çünkü set saati veriliyor ve o an orada olmak zorundasınız.

Burası benim işim, işi ayırıyorsun. Çünkü kimse sette uzun saatler beklemek istemez. İşyerinde beynini oraya adapte ediyorsun ve beyin onu sorgulamamaya başlıyor. Ama bir yerde 4 saat kimse seni bekletemez.

'BENDEKİ DÜNYA ÇOK KARIŞIK'

 ■ Seyahatlerinizde neler yapmaktan hoşlanırsınız? Kimisi bit pazarı gezmeyi kimisi etnik müzikleri keşfetmeyi kimisi alışverişi tercih eder, sizin tercihiniz ne oluyor?

Bendeki dünya çok karışık. Bir yere gittiğimde “Şunu yaparım” diyemiyorum. İtalya’ya gidiyoruz Ege Ağabey’e soruyorum, “Ben şuranın fotoğrafını çekeceğim” diyor, Belçim’e soruyorum; “Alışveriş yapacağım” diyor. Ben bilmiyorum mesela. Planlamıyorum. Ege Ağabey’le gidip fotoğraf da çekebilirim, Belçim’le gidip alışveriş de yapabilirim. Hiçbirini yapmayabilirim de.

■ İstanbul’da kendinizi en huzurlu hissetiğiniz yer neresi?

Ömerli... Oranın köylüsünü de yoğurduğunu peynirini de seviyorum. Samimiyetini seviyorum. İşim dışında mümkün oldukça da İstanbul’un karmaşasına girmiyorum.