KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Edirne

Edirne, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan, Bulgaristan'la sınır komşusu olan ve 844 km2 yüzölçümüne sahip olan ve Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan karayolu üzerinde yer alan sınır şehridir.

Tarihte bilinen ilk Edirne yerleşimcileri Trak kabilelerinden Odrisler ve Bettegerilerdir. M.Ö. 1400-1200 yılları arasında Edirne yöresi Akaların eline geçti. M.Ö. 510'lu yıllarda Ahameniş İmparatoru I. Darius bölgeye sefer düzenledi ve Edirne bölgesi Pers hakimiyetine girdi.

M.Ö. 460'da bağımsızlığını ilan eden Odrisler yeniden Edirne bölgesini hakimiyeti altına aldı. Bir süre boyunca Kelt istilasına uğrayan Edirne şehri, M.Ö. 168'de Romalılar'ın eline geçti.

1000'li yıllarda birkaç kez Peçenek ve Kuman saldırısına uğrayan Edirne, Bizans İmparatorluğu hakimiyeti altında kaldı. Haçlı Seferleri esnasında saldırı altında kalsa da, Latin İmparatorluğu kontrolüne giren şehirde Bulgarlarla 1205'teki savaşta Latinler mağlup oldu.

1361-1371 yılları arasında farklılık gösteren süreçte, Edirne şehri Osmanlı toprağı oldu. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Yunan işgalina uğrayan Edirne, Kurtuluş Savaşı'nın ardından da 25 Kasım 1922'de Türk egemenliğine girmiştir.

Günümüzde Edirne şehri, ekonomisini çiftçilik, tarım ve el sanatlarından sağlamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Haberleri

 • Yol ortasında ilginç manzara! 'Neden?' diye soruyorlar

  Yaşam, 15 Ocak 2022

  Yol ortasında ilginç manzara! 'Neden?' diye soruyorlar

  Osmanlı'ya 88 yıl başkentlik yapan Edirne'de, yol kenarında ve kavşaklarda bulunan mezarlar dikkat çekiyor. Mahalleli tarafından Osmanlı eseri gibi korunan bu kabristanların en dikkat çekeni ise yol ortasından kalan, Saçlı İbrahim Efendi ve Ethem Baba'nın mezarları oluyor. 4 asırdır korunan mezarların, semtin simgesi olduğunu söyleyen Meydan Mahallesi muhtarı Emin Özbostan, "Neden yol ortasında olduğunu merak eden oluyor ve şaşırıyorlar, ilgi de çekiyor. Edirne'de çok var böyle eski mezar. Böyle yerlerin korunması gerek çünkü bunlar, bize Osmanlı'dan kalma yadigar eserler" dedi

 • Edirne'de kar ulaşımı olumsuz etkiledi

  Gündem, 12 Ocak 2022

  Edirne'de kar ulaşımı olumsuz etkiledi

  Edirne'de gece saatlerinden itibaren kent genelinde etkili olan kar yağışı buzlanmaya neden oldu. Pek çok hasarlı kaza meydana gelirken Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda ulaşım aksadı. Bazı vatandaşlar ise karın keyfini çıkararak geç saatlere kadar eğlendi.

 • Yıllardır toprak altındaydı! Selimiye Camisi çevresinde keşfedildi

  Yaşam, 06 Ocak 2022

  Yıllardır toprak altındaydı! Selimiye Camisi çevresinde keşfedildi

  Edirne'de Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi çevresinde devam eden rekreasyon projesi kazı çalışmalarında ortaya çıkan tarihi kalıntılar, bölgede oluşturulacak arkeopark ile sergilenecek. Yemiş Kapanı Hanı, Gazi İlkokulu temel kalıntıları, Roma dönemi mezarı ve su kuyularının bulunduğu kalıntıların ahşap ve cam konstrüksiyonlarla çevreleneceğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Tarihi dokuyu mevcut haliyle koruyarak arkeopark haline getireceğiz" dedi

  Edirne'yi sağanak vurdu! Yollar ulaşıma kapatıldı

  Gündem, 28 Aralık 2021

  Edirne'yi sağanak vurdu! Yollar ulaşıma kapatıldı

  Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde etkili olan sağanak nedeniyle sanayi sitesindeki iş yerlerini su bastı. İlçede taşan dereler nedeniyle bazı köy yolları trafiğe kapatıldı

  Kavgayı ayırmak istedi, tüfekle yaralandı

  Gündem, 02 Ocak 2022

  Kavgayı ayırmak istedi, tüfekle yaralandı

  Edirne'de husumetli iki taraf arasında kavga çıktı. Tarafları ayırmaya çalışan Y.G, pompalı tüfekten vücuduna isabet eden kurşunlarla yaralandı.

 • Edirne savunmasının merkezi kapılarını açtı

  Yaşam, 01 Ocak 2022

  Edirne savunmasının merkezi kapılarını açtı

  Restorasyonu yapılarak harabe halden kurtarılıp ayağa kaldırılan, dönemin Edirne'deki en büyük savunma tabyalarından Hıdırlık Tabyası, Edirne Balkan Tarih Müzesi ismiyle ziyaretçilerini ağırlayacak

 • "Enez Ayasofyası" 56 yıl sonra açılıyor

  Gündem, 22 Aralık 2021

  "Enez Ayasofyası" 56 yıl sonra açılıyor

  "Enez Ayasofyası" olarak bilinen ve harap durumdayken Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce ayağa kaldırılan Enez Ayasofya Cami-i Şerifi bu cuma yeniden ibadete açılacak. Tarihi caminin vakfiyesine uygun şekilde restorasyonu 2016 yılında başlamıştı

 • AFAD: Edirne'deki selde 52 kişi kurtarıldı

  Gündem, 29 Aralık 2021

  AFAD: Edirne'deki selde 52 kişi kurtarıldı

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Edirne'deki selde mahsur kalan 52 kişinin kurtarılarak güvenli bölgelere sevk edildiğini açıkladı.

  Tren yolunda facia! 2 makinist gözaltında

  Gündem, 21 Aralık 2021

  Tren yolunda facia! 2 makinist gözaltında

  Edirne'de, rayda yürüyen H.L. (81), çimento yüklü trenin çarpması sonucu ağır yaralandı. Kazayla ilgili 2 makinist, gözaltına alındı

  FETÖ zanlıları Yunanistan'a kaçarken yakalandı

  Gündem, 24 Aralık 2021

  FETÖ zanlıları Yunanistan'a kaçarken yakalandı

  Edirne'de 2 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisi Yunanistan'a kaçmaya çalışırken gözaltına alındı.

 • Sınırda bir kişi donarak öldü!

  Gündem, 22 Aralık 2021

  Sınırda bir kişi donarak öldü!

  Edirne'de, çeltik tarlası yakınında donarak ölen yabancı uyruklu kişiye ait olduğu değerlendirilen erkek cesedi bulundu.

 • Edirne Bulgar AVM'sine döndü

  İş-Yaşam, 19 Aralık 2021

  Edirne Bulgar AVM'sine döndü

  Türk Lirası'nın Bulgar Levası karşısında değer kaybetmesiyle beraber yeni yıl alışverişi için Türkiye'ye akın eden Bulgarlar, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarında yoğunluk oluşturdu. Edirne'ye yılbaşı alışverişi için gelen Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları market ve eczane raflarını boşalttı

 • Trakya'da 'hatırlatma dozu aşısı' yoğunluğu

  Sağlık, 17 Aralık 2021

  Trakya'da 'hatırlatma dozu aşısı' yoğunluğu

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, belirlenen Kovid-19 aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçenler için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verildiğini açıklaması sonrası Trakya'da aşı merkezlerinde yoğunluk oluştu.

  Balkan geleneği 'Bocuk Gecesi' için geri sayım başladı

  Yaşam, 16 Aralık 2021

  Balkan geleneği 'Bocuk Gecesi' için geri sayım başladı

  Edirne'nin Keşan ilçesinde Balkan geleneği 'Bocuk Gecesi' etkinliği, 15 Ocak 2022 tarihinde yapılacak

  Edirne'de sel sularında mahsur kalanlar kurtarıldı

  Gündem, 13 Aralık 2021

  Edirne'de sel sularında mahsur kalanlar kurtarıldı

  Edirne'nin güneyinde yoğun yağmur nedeniyle Keşan-Enez ilçeleri arasındaki karayolu trafiğe kapandı. Keşan ve Enez Kaymakamlığı ile belediye ekiplerinin yoğun çalışma yaptığı bölgede iki ayrı araçta mahsur kalan 6 kişi kurtarıldı.

 • Tunca ve Meriç nehirlerinde su debisi yükseldi

  Gündem, 10 Aralık 2021

  Tunca ve Meriç nehirlerinde su debisi yükseldi

  Edirne'de sonbahar yağışları, baraj ve nehirlerde su seviyesini artırdı. Kuraklığın yaşandığı kentte, içme suyunu sağlayan Kayalıköy ve Süloğlu barajlarında doluluk oranı hızla artarken, kuruma noktasına gelen Tunca ve Meriç nehirlerinde su debisi yükseldi. Eylül ayından bu yana metrekareye 210 kilo yağışın düştüğü kentte üretici, hasatta yüksek verim bekliyor.

 • Yaralı atı arabaya bağlayıp sürdü

  Gündem, 09 Aralık 2021

  Yaralı atı arabaya bağlayıp sürdü

  Edirne’nin Keşan ilçesinde, atın kalçasından yaralı olduğu halde yük arabasına bağlı olarak yokuş yukarı sürülmesine hayvanseverler tarafından tepki gösterildi.

 • Edirne'de korkunç kaza! 2 ölü

  Gündem, 08 Aralık 2021

  Edirne'de korkunç kaza! 2 ölü

  Edirne'de otomobilin TIR'a çarpması sonucu 2 kişi feci şekilde hayatını kaybetti

  Sınırda yakalanan 2 Yunan vatandaşı serbest bırakıldı

  Gündem, 07 Aralık 2021

  Sınırda yakalanan 2 Yunan vatandaşı serbest bırakıldı

  Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra gözaltına alınan Yunanistan uyruklu 2 kişi, yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı