KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yunanistan

Yunanistan, Avrupa'da yer alan yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır, ikinci en büyük şehri de Selanik'tir.

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika Asya kıtalarının kesiştiği yerdedir. Sınır komşuları arasında Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye yer almaktadır.

Ege ve Akdeniz üzerinde 227 tanesinde yaşama imkanı olan çok sayıda adaya sahiptir ve ülkenin yüzde sekseni dağlık araziden oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Olimpos Dağı'dır.

Tarih boyunca Yunanistan; demokrasi, olimpiyat oyunları ve spor, siyaset bilimi, matematik ve Batı edebiyatı konularında ön plana çıkan bir ülke olduğu için Batı'nın medeniyeti olarak kabul edilir.

Yunanlar, Milattan Önce sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular ve Antik dünyanın büyük bir kısmını fethetti. Ardından Yunan kültürü, Yunanlılar tarafından Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yayıldı.

15. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına giren Yunanistan, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da ulus devlet olarak bağımsızlığını ilan etti.

Günümüzde Yunanistan, yüksek gelirli ekonomiye sahiptir ve yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin 2001'den beri üyesi olan Yunanistan, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve pek çok uluslararası kuruluşa üyedir.

Yunanistan Haberleri

 • Selanik'teki 'gizemli' sesin kaynağı bulundu

  Dünya, 19 Ocak 2022

  Selanik'teki 'gizemli' sesin kaynağı bulundu

  Selanik'te 5 haftadır özellikle Meteora semtinin sokağın zemininden gelen 'gizemli' ses, bölge sakinlerinin uykularını kaçırıyordu. Yunan basınına yansıyan haberlere göre, gizemli sesin kaynağı bulundu.

 • Selanik'te 'gizemli' ses!

  Dünya, 18 Ocak 2022

  Selanik'te 'gizemli' ses!

  Yunanistan'da Selanik'in Meteora bölgesi sakinleri sokağın zemininden gelen 'gizemli' sesin kaynağını arıyor. Yunan basınına konuşan vatandaşlar 'gizemli' sesin 5 haftadır geceleri başladığını ve sabaha kadar devam ettiğini söyledi.

 • Miçotakis'ten Türkiye açıklaması

  Dünya, 18 Ocak 2022

  Miçotakis'ten Türkiye açıklaması

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye'nin Yunanistan'a karşı tutumu çok net bir şekilde değişmezse AB'nin yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

  Ege Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem

  Gündem, 17 Ocak 2022

  Ege Denizi'nde 4,2 büyüklüğünde deprem

  Ege Denizi'nde Yunanistan açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin Gökçeada'ya 114 kilometre mesafede oldu bildirildi.

  Miçotakis'ten Türkiye ile diyalog açıklaması

  Dünya, 14 Ocak 2022

  Miçotakis'ten Türkiye ile diyalog açıklaması

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile diyalog kapısını açık olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile her zaman görüşebileceğini söyledi. Miçotakis ayrıca ABD'nin Doğu Akdeniz Boru Hattı'dan desteğini çekmesinin önemli olmadığını savundu.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki

  Dünya, 13 Ocak 2022

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki

  Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’nun bir konuşmasına sarfettiği sözlere tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Yunanistan’ın sıkça ortaya attığı gerçek dışı ithamlar, iki ülke arasındaki sorunların çözümü yolundaki samimi ve dürüst bir diyalog ortamının oluşturulmasına yönelik adımları gölgelemektedir" ifadeleri kullanıldı.

 • Yunanistan, ABD hibeli zırhlı araçları Ege'de kullanacak

  Dünya, 13 Ocak 2022

  Yunanistan, ABD hibeli zırhlı araçları Ege'de kullanacak

  Yunanistan, ABD tarafından hibe edilen ikinci el 44 zırhlı aracı Ege ve Meriç bölgelerinde kullanacak.

 • Yunanistan, Girit'teki sismik araştırmalarını donduracak

  Dünya, 12 Ocak 2022

  Yunanistan, Girit'teki sismik araştırmalarını donduracak

  Yunan basınında yer alan haberlere göre, Total Energies, Exxon Mobil ve Hellenic Petroleum ortak girişimi Girit çevresindeki sismik araştırmaları ve sondaj çalışmalarını askıya aldı

  Dışişleri'nden Yunanistan'a sert cevap

  Dünya, 04 Ocak 2022

  Dışişleri'nden Yunanistan'a sert cevap

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın bugün Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal'la yaptığı görüşmede Türkiye ile ilgili sarf ettiği sözlere yazılı bir açıklamayla cevap verdi. Bilgiç, Dendias'ın iddialarının 'popülist' olduğunu belirterek, Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı suni ittifaklar yarattığını söyledi.

  İzmir açıklarında 318 düzensiz göçmen kurtarıldı

  Gündem, 05 Ocak 2022

  İzmir açıklarında 318 düzensiz göçmen kurtarıldı

  İzmir açıklarında Yunanistan unsurları tarafından itilen 318 düzensiz göçmen Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı. Yasa dışı yollarla yurt dışına çıkmak isteyen 84 düzensiz göçmen ise yakalandı.

 • 2 FETÖ şüphelisi Yunanistan'a kaçacaktı

  Gündem, 03 Ocak 2022

  2 FETÖ şüphelisi Yunanistan'a kaçacaktı

  Edirne’nin Keşan ilçesinden Yunanistan'a kaçma hazırlığında olan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisi 2 kişi, düzenlenen ortak operasyonla yakalandı. Şüpheliler çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi

 • Akar'dan Yunanistan'a tepki!

  Dünya, 24 Aralık 2021

  Akar'dan Yunanistan'a tepki!

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın son dönemdeki silahlanma çalışmalarına ilişkin, "Birtakım ülkelerin teşvik ve tahrikleriyle kendilerince silahlanmak suretiyle Türkiye'ye üstünlük sağlamaya çalışıyorlar. Bu, beyhude bir gayrettir." dedi.

 • Yunanistan'da 5,5 büyüklüğünde deprem!

  Dünya, 29 Aralık 2021

  Yunanistan'da 5,5 büyüklüğünde deprem!

  Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi, Yunanistan'ın Girit Adası'nda 6,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. AFAD ise depremin büyüklüğünü 5,5 olarak duyurdu

  İzmir açıklarında 66 göçmen kurtarıldı

  Gündem, 28 Aralık 2021

  İzmir açıklarında 66 göçmen kurtarıldı

  İzmir'in Çeşme ilçesi açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına itilen can salı ve lastik bottaki 66 düzensiz göçmen kurtarılarak karaya çıkartıldı.

  Yunanistan'ın eski cumhurbaşkanı hayatını kaybetti

  Dünya, 26 Aralık 2021

  Yunanistan'ın eski cumhurbaşkanı hayatını kaybetti

  Yunanistan’da 2005-2015 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı yapan Karolos Papulyas yaşamını yitirdi. Yunan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan'ın eski Cumhurbaşkanı Papulyas'ın 92 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı

 • Ege'de göçmen teknesi battı: 13 ölü

  Dünya, 25 Aralık 2021

  Ege'de göçmen teknesi battı: 13 ölü

  Ege Denizi'nde Paros Adası açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 13 kişi hayatını kaybetti.

 • FETÖ zanlıları Yunanistan'a kaçarken yakalandı

  Gündem, 24 Aralık 2021

  FETÖ zanlıları Yunanistan'a kaçarken yakalandı

  Edirne'de 2 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisi Yunanistan'a kaçmaya çalışırken gözaltına alındı.

 • Yunanistan'da tedbirler sıkılaştırıldı

  Dünya, 23 Aralık 2021

  Yunanistan'da tedbirler sıkılaştırıldı

  Yunanistan'da koronavirüs vakalarındaki artış ve Omicron varyantının hızla yayılması üzerine yeni tedbirler getirildi. Hem iç hem de dış mekanlarda maske kullanımının zorunlu olurken, tüm sosyal etkinlikler öncesinde de etkinliğe katılacak kişilerin test yaptırması tavsiye edildi.

  Yunanistan'da mülteci botu battı: Onlarca kişi kayıp

  Dünya, 22 Aralık 2021

  Yunanistan'da mülteci botu battı: Onlarca kişi kayıp

  Yunanistan'da mültecileri taşıyan botun batması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi kurtarıldı. Kayıp onlarca kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.