KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yunanistan

Yunanistan, Avrupa'da yer alan yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır, ikinci en büyük şehri de Selanik'tir.

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika Asya kıtalarının kesiştiği yerdedir. Sınır komşuları arasında Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye yer almaktadır.

Ege ve Akdeniz üzerinde 227 tanesinde yaşama imkanı olan çok sayıda adaya sahiptir ve ülkenin yüzde sekseni dağlık araziden oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Olimpos Dağı'dır.

Tarih boyunca Yunanistan; demokrasi, olimpiyat oyunları ve spor, siyaset bilimi, matematik ve Batı edebiyatı konularında ön plana çıkan bir ülke olduğu için Batı'nın medeniyeti olarak kabul edilir.

Yunanlar, Milattan Önce sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular ve Antik dünyanın büyük bir kısmını fethetti. Ardından Yunan kültürü, Yunanlılar tarafından Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yayıldı.

15. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına giren Yunanistan, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da ulus devlet olarak bağımsızlığını ilan etti.

Günümüzde Yunanistan, yüksek gelirli ekonomiye sahiptir ve yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin 2001'den beri üyesi olan Yunanistan, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve pek çok uluslararası kuruluşa üyedir.

Yunanistan Haberleri

 • Yunanistan'da muhalefet lideri askere gidecek

  Dünya, 29 Eylül 2023

  Yunanistan'da muhalefet lideri askere gidecek

  Yunanistan'da ana muhalefet partisinin 35 yaşındaki yeni lideri Kasselakis, askerlik görevini yerine getirmek için siyasete kısa bir ara vereceğini söyledi

 • Yunanistan kötü hava koşullarının etkisine girdi

  Dünya, 25 Eylül 2023

  Yunanistan kötü hava koşullarının etkisine girdi

  Yunanistan'ın sağanak ve doluya neden olan yeni bir kötü hava akımının etkisine girdiği bildirildi

 • Yunanistan'da SYRIZA'nın yeni lideri Stefanos Kasselakis

  Dünya, 25 Eylül 2023

  Yunanistan'da SYRIZA'nın yeni lideri Stefanos Kasselakis

  Yunanistan'da Aleksis Çipras'ın liderliğinde 2015-2019 yılları arasında iktidarda kalan ve son seçimin ardından ana muhalefet partisi konumunda bulunan Radikal Sol İttifak'ın (SYRIZA) yeni lideri Stefanos Kasselakis oldu.

  Miçotakis'ten Türkiye açıklaması

  Dünya, 18 Eylül 2023

  Miçotakis'ten Türkiye açıklaması

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki diyalog kanallarının açık olmasının önemine vurgu yaparak, "Türkiye ile her düzeyde diyalog kanallarının yeniden açılmasının son derece olumlu olduğunu düşünüyorum." dedi

  Libya'yı vuran Daniel fırtınası Türkiye'yi etkiler mi?

  Gündem, 12 Eylül 2023

  Libya'yı vuran Daniel fırtınası Türkiye'yi etkiler mi?

  'Daniel' fırtınası Yunanistan'ın ardından Libya'yı vurdu, resmi açıklamalara göre 40 yılın en yüksek yağışı düştü. Felaket nedeniyle 3 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtilen Libya'nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde 10 bin kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Peki Akdeniz'de oluşan ve Yunanistan ile Libya'da büyük hasara neden olan Daniel fırtınası Türkiye'yi etkiler mi? Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, Daniel'in artık gücünü kaybettiğini söylerken; ancak Rodos ve Kıbrıs arasında Akdeniz'de oluşabilecek benzer yapıdaki hava hareketlerinin Türkiye için bir tehdit unsuru olabileceğini belirtti

 • Feribotta ölüm sonrası Yunan bakan istifa etti

  Dünya, 11 Eylül 2023

  Feribotta ölüm sonrası Yunan bakan istifa etti

  Yunanistan'da feribota son anda binen 36 yaşındaki adamın bir görevli tarafından denize itilmesi sonucu ölmesi üzerine, Yunanistan Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis istifa etti.

 • 17 FETÖ mensubu yakalandı

  Gündem, 11 Eylül 2023

  17 FETÖ mensubu yakalandı

  Edirne'de, Yunanistan'a kaçmaya çalışan terör örgütü 17 FETÖ mensubu yakalandı.

 • Miçotakis selin zararları için AB'den yardım isteyecek

  Dünya, 11 Eylül 2023

  Miçotakis selin zararları için AB'den yardım isteyecek

  Tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşayan Yunanistan'da afet bölgesini ziyaret eden Başbakan Kiryakos Miçotakis, selin yol açtığı zararın karşılanması için Avrupa Birliği'ne (AB) başvuracağını açıkladı

  Yunanistan'daki felakette can kaybı artıyor!

  Dünya, 10 Eylül 2023

  Yunanistan'daki felakette can kaybı artıyor!

  Yunanistan'ın 5 Eylül'den beri karşı karşıya kaldığı sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

  Yunanistan'daki felaket böyle görüntülendi

  Dünya, 08 Eylül 2023

  Yunanistan'daki felaket böyle görüntülendi

  Yunanistan'da 5 Eylül'den bu yana devam eden şiddetli yağışların yol açtığı sellerde yaşamını yitirenlerin sayısı 6'ya yükseldi. Su baskının yaşandığı bölge havadan görüntülendi.

 • Yunanistan'da sel tehlikesi sürüyor!

  Dünya, 07 Eylül 2023

  Yunanistan'da sel tehlikesi sürüyor!

  Yunanistan'ı etkisi altına alan kötü hava koşulları ve sel tehlikesinin bu akşama kadar devam edeceği bildirildi. Ülkede iki gündür mücadele edilen sel felaketinde 3 kişi hayatını kaybetti

 • Yunanistan tarihinin en şiddetli yağışı!

  Dünya, 06 Eylül 2023

  Yunanistan tarihinin en şiddetli yağışı!

  Yunanistan, orman yangınlarının ardından şiddetli yağışlarla mücadele ediliyor. Ülke tarihinin en şiddetli yağışına maruz kaldı. Volos kentinde etkili olan sel felaketinde bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi de aranıyor.

 • Türkiye ve Yunanistan'daki seller dünya basınında

  Dünya, 06 Eylül 2023

  Türkiye ve Yunanistan'daki seller dünya basınında

  İstanbul'da dün gece etkili olan sağanak yağışlarda en az iki kişi hayatını kaybetti. Yunanistan'ın Volos kentinde de etkili olan şiddetli yağışlarda bir kişi hayatını kaybetti. Türkiye'de ve Yunanistan'da yaşanan seller dünya basınında geniş yer buldu

  Bakan Fidan ve Yunan mevkidaşıdan açıklamalar

  Dünya, 05 Eylül 2023

  Bakan Fidan ve Yunan mevkidaşıdan açıklamalar

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile Bakanlıkta görüştü. İki bakan görüşme sonrasında düzenledikleri basın toplantısında konuştu. Dışişleri Bakanı Fidan, "Komşumuz Yunanistan ile ön koşulsuz olarak diyalogu sürdürmeye ve ilişkilerimizi her alanda ortak menfaatler temelinde geliştirmeye hazırız" dedi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis ise "Güven artırıcı önlemler görüşmeleri yakın dönemde başlayacak" açıklamasında bulundu

  Yunanistan'da New York büyüklüğünde bir alan kül oldu

  BBC, 30 Ağustos 2023

  Yunanistan'da New York büyüklüğünde bir alan kül oldu

  Kuzey Yunanistan yangını, Avrupa Birliği sınırlarındaki en büyük orman yangını olarak kayda geçti. 11. günü geride bırakan orman yangınlarında New York kenti büyüklüğünde bir alan kül oldu.

 • AB'de kayıt altına alınan en büyük yangın!

  Dünya, 29 Ağustos 2023

  AB'de kayıt altına alınan en büyük yangın!

  Yunanistan'ın Dedeağaç ve Meriç Bölgesi'nde 19 Ağustos'tan bu yana devam eden yangınların, Avrupa Birliği (AB) içinde 2000 yılından bu yana tutulan kayıtlardaki en büyük yangınlar olduğu bildirildi.

 • Yangınlarla mücadele sürüyor: Tehlike artabilir!

  Dünya, 28 Ağustos 2023

  Yangınlarla mücadele sürüyor: Tehlike artabilir!

  Yunanistan'da Dedeağaç'ta 19 Ağustos'ta başlayan ve pek çok bölgeyi etkisi altına alan orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Yetkililer, bugünden itibaren rüzgarın yön değiştireceğini ve tehlikenin artabileceğini söyledi

 • Yunan bakan Türkiye'ye gelecek

  Dünya, 27 Ağustos 2023

  Yunan bakan Türkiye'ye gelecek

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, 5 Eylül'de Dışişleri Bakanı Fidan ile görüşmek için Türkiye'ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

  Yangınlarla mücadele: Tahliyeler sürüyor

  Dünya, 27 Ağustos 2023

  Yangınlarla mücadele: Tahliyeler sürüyor

  Yunanistan'da 8 gündür devam eden yangınlar nedeniyle Batı Trakya'da, yangının yaklaştığı yerleşim birimleri tahliye edildi.