KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yunanistan

Yunanistan, Avrupa'da yer alan yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır, ikinci en büyük şehri de Selanik'tir.

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika Asya kıtalarının kesiştiği yerdedir. Sınır komşuları arasında Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye yer almaktadır.

Ege ve Akdeniz üzerinde 227 tanesinde yaşama imkanı olan çok sayıda adaya sahiptir ve ülkenin yüzde sekseni dağlık araziden oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Olimpos Dağı'dır.

Tarih boyunca Yunanistan; demokrasi, olimpiyat oyunları ve spor, siyaset bilimi, matematik ve Batı edebiyatı konularında ön plana çıkan bir ülke olduğu için Batı'nın medeniyeti olarak kabul edilir.

Yunanlar, Milattan Önce sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular ve Antik dünyanın büyük bir kısmını fethetti. Ardından Yunan kültürü, Yunanlılar tarafından Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yayıldı.

15. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına giren Yunanistan, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da ulus devlet olarak bağımsızlığını ilan etti.

Günümüzde Yunanistan, yüksek gelirli ekonomiye sahiptir ve yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin 2001'den beri üyesi olan Yunanistan, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve pek çok uluslararası kuruluşa üyedir.

Yunanistan Haberleri

 • Türkiye-Yunanistan arasındaki görüşmeler başlıyor!

  Dünya, 18 Ocak 2021

  Türkiye-Yunanistan arasındaki görüşmeler başlıyor!

  Son dakika... Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ayrıştırma usullerinin ele alınacağı teknik toplantılar saat 15'te Brüksel'de yeniden başlayacak

 • Dışişleri'nden Yunanistan Başpiskoposu'na kınama

  Dünya, 18 Ocak 2021

  Dışişleri'nden Yunanistan Başpiskoposu'na kınama

  Dışişleri Bakanlığı, Atina ve tüm Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'un İslam dinine yönelik ifadelerini kınadı. Açıklamada, "Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu küresel salgın koşullarında, herkesin karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının geliştirilmesi yönünde çaba harcaması gerekirken kutsal dinimize dil uzatılması esef vericidir" denildi

 • Yunanistan, Fransa'dan ikinci el savaş uçağı alıyor

  Dünya, 15 Ocak 2021

  Yunanistan, Fransa'dan ikinci el savaş uçağı alıyor

  Yunanistan Parlamentosu, Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağı alımını öngören yasa tasarısını onayladı. Öte yandan Yunanistan'ın en büyük Askeri Araç Sanayi (ELVO) yeni sahipleri olan İsrailli Plasan kooperatifine Şubat ayında devredileceği öğrenildi.

  13 FETÖ üyesi Yunanistan'a sığınma talebinde bulundu

  Dünya, 15 Ocak 2021

  13 FETÖ üyesi Yunanistan'a sığınma talebinde bulundu

  Türkiye'den kaçarak Yunanistan'ın Rodos Adası'na ulaşan 13 FETÖ üyesinin, Yunan makamlarına sığınma talebinde bulunduğu bildirildi.

  Yunanistan, göçmenlerin Türkiye'ye gönderilmesini istedi

  Dünya, 14 Ocak 2021

  Yunanistan, göçmenlerin Türkiye'ye gönderilmesini istedi

  Yunanistan Göç Politikaları Bakanlığı, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği (AB) sınır koruma ajansı Frontex'ten, sığınma başvuruları reddedilen 1450 düzensiz göçmenin Türkiye'ye geri gönderilmesi talebinde bulundu.

 • Yunanistan ortak 'aşı sertifikası' istiyor

  İş-Yaşam, 13 Ocak 2021

  Yunanistan ortak 'aşı sertifikası' istiyor

  Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis yurtdışı seyahatler için AB genelinde ortak aşı sertifikası oluşturulması talebinde bulundu

 • Miçotakis'ten Türkiye açıklaması!

  BBC, 12 Ocak 2021

  Miçotakis'ten Türkiye açıklaması!

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 25 Ocak'ta yeniden başlatılacağı açıklanan istikşafi görüşmelerin öncesinde Yunan Antena TV kanalına verdiği özel mülakatında Türk-Yunan ilişkilerini değerlendirdi.

 • Ankara ve Atina istikşafi görüşmelere başlıyor

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Ankara ve Atina istikşafi görüşmelere başlıyor

  Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin 61. turu 25 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak

  Yunanistan'dan 'istikşafi görüşmelere' olumlu adım

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Yunanistan'dan 'istikşafi görüşmelere' olumlu adım

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile istikşafi görüşmelerin tarihinin belirlenmesi halinde bu temaslara katılacaklarını bildirdi.

  AB'den Türkiye ile diyalog açıklaması!

  Dünya, 11 Ocak 2021

  AB'den Türkiye ile diyalog açıklaması!

  Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik, "Türkiye ile iş birliğine dayalı yapıcı bir diyalogdan yanayız" dedi. Steno ayrıca "Bazı AB üyeleri tarafından rahatsız edici görülen noktalar AB'nin de rahatsız edici gördüğü konular ve bunların ortadan kaldırılması gerekiyor" diye konuştu...

 • Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a görüşme daveti!

  Dünya, 11 Ocak 2021

  Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a görüşme daveti!

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, "Egemen eşitliğin müzakere edilmesi, iki devletli çözümün olması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "Ocak ayı içerisinde ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere Yunanistan'ı istikşafi görüşmelere davet ediyoruz" dedi.

 • Sınırda yakalandılar! 6 FETÖ'cü...

  Gündem, 08 Ocak 2021

  Sınırda yakalandılar! 6 FETÖ'cü...

  Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı hudut birlikleri, FETÖ üyeliği nedeniyle soruşturmaları devam eden 6 kişiyi yasa dışı yollarla Yunanistan'a kaçmaya çalışırken yakaladı.

 • Yunanistan'dan İsrail'le 1,68 milyar dolarlık savunma anlaşması!

  Dünya, 05 Ocak 2021

  Yunanistan'dan İsrail'le 1,68 milyar dolarlık savunma anlaşması!

  Anlaşma kapsamında İsrailli firma Yunanistan Hava Kuvvetleri için uçuş okulu kuracak, Tel Aviv, Atina'ya 10 adet M-346 eğitim uçağı satacak.

  Covid-19’un yeni türü o ülkeye de sıçradı

  Dünya, 03 Ocak 2021

  Covid-19’un yeni türü o ülkeye de sıçradı

  Yunanistan Sağlık Bakanlığı yetkilisi, İngiltere’den Yunanistan’a gelen 4 kişide Covid-19’un yeni türünün tespit edildiğini açıkladı.

  Yunanistan'da olay yaratan aşı fotoğrafı!

  Dünya, 31 Aralık 2020

  Yunanistan'da olay yaratan aşı fotoğrafı!

  Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve diğer üst düzey hükümet yetkililerinin koronavirüs aşısını ilk olanlar arasında yer alması ve bu anlara dair fotoğrafları sosyal medyada paylaşması ülkede eleştirilere neden oldu. Yunanistan hükümeti, sağlık sendikaları ve muhalefet partilerinin tepkisi sonrasında üst düzey devlet yetkililerinin aşılanmasını durdurduğunu açıkladı.

 • İyon Denizi'nde kara sularını 12 mile çıkardılar

  Dünya, 27 Aralık 2020

  İyon Denizi'nde kara sularını 12 mile çıkardılar

  Yunanistan'da, İyon Denizi'nde kara sularının 6 milden 12 mile çıkarılmasıyla ilgili kararname, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 • Dışişleri'nden Yunanistan'a çağrı!

  Dünya, 26 Aralık 2020

  Dışişleri'nden Yunanistan'a çağrı!

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Yunanistan'ı sağduyuya ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde bölgede barış ve istikrarı güçlendirme çabalarımıza katkıda bulunarak sorumlu şekilde hareket etmeye davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

 • Yunanistan ölüme terk etti, Mehmetçik kurtardı!

  Dünya, 25 Aralık 2020

  Yunanistan ölüme terk etti, Mehmetçik kurtardı!

  Yunanistan sahil güvenlik gemisinin, düzensiz göçmenleri şişme bota aktarıp, Türk karasularına iterek Ege'nin soğuk sularında ölüme terk etmesi, Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait insansız hava aracı (İHA) tarafından kaydedildi. Aralarında çocukların da bulunduğu göçmenler, Mehmetçik tarafından kurtarıldı.

  Bakan Soylu paylaştı: Yunanistan'dan insanlık dışı muamele

  Gündem, 21 Aralık 2020

  Bakan Soylu paylaştı: Yunanistan'dan insanlık dışı muamele

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkçe ve İngilizce yaptığı paylaşımda Yunanistan'ın göçmenlere yaptığı insanlık dışı anları aktaran ve yaşadığı dehşeti anlatan bir kişiye yer verdi