KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Yunanistan

Yunanistan, Avrupa'da yer alan yaklaşık 11 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Başkenti ve en büyük şehri Atina'dır, ikinci en büyük şehri de Selanik'tir.

Bulunduğu konum itibariyle Avrupa, Asya ve Afrika Asya kıtalarının kesiştiği yerdedir. Sınır komşuları arasında Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye yer almaktadır.

Ege ve Akdeniz üzerinde 227 tanesinde yaşama imkanı olan çok sayıda adaya sahiptir ve ülkenin yüzde sekseni dağlık araziden oluşmuştur. Ülkenin en yüksek dağı Olimpos Dağı'dır.

Tarih boyunca Yunanistan; demokrasi, olimpiyat oyunları ve spor, siyaset bilimi, matematik ve Batı edebiyatı konularında ön plana çıkan bir ülke olduğu için Batı'nın medeniyeti olarak kabul edilir.

Yunanlar, Milattan Önce sekizinci yüzyıldan itibaren tüm Akdeniz ve Karadeniz'e yayılan ve polis olarak bilinen birçok bağımsız şehir devleti kurdular ve Antik dünyanın büyük bir kısmını fethetti. Ardından Yunan kültürü, Yunanlılar tarafından Doğu Akdeniz'den İndus Nehri'ne kadar yayıldı.

15. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına giren Yunanistan, verdiği bağımsızlık savaşının ardından 1830'da ulus devlet olarak bağımsızlığını ilan etti.

Günümüzde Yunanistan, yüksek gelirli ekonomiye sahiptir ve yüksek yaşam standardına sahip bir ülkedir. Avrupa Birliği'nin 2001'den beri üyesi olan Yunanistan, NATO, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve pek çok uluslararası kuruluşa üyedir.

Yunanistan Haberleri

 • Yunanistan Dışişleri'nden bir heyet Ankara'ya geliyor

  Dünya, 09 Ocak 2020

  Yunanistan Dışişleri'nden bir heyet Ankara'ya geliyor

  Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri'nden bir heyetin Ankara'ya geleceğini açıkladı

 • TürkAkım'dan gaz sevkiyatı başladı

  Enerji, 06 Ocak 2020

  TürkAkım'dan gaz sevkiyatı başladı

  Moskova, Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkiyatlarını azaltmaya çalışırken, Bulgaristan'ın kamu doğalgaz dağıtım şirketi Bulgartransgaz, Rusya'nın yeni Türk Akımı hattı üzerinden Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatına başladığını açıkladı.

 • Dışişleri'nden sert Doğu Akdeniz tepkisi

  Dünya, 02 Ocak 2020

  Dışişleri'nden sert Doğu Akdeniz tepkisi

  Dışişleri Bakanlığı'ndan Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında EastMed Doğalgaz Boru Hattı Projesi anlaşmasına ilişkin açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye'yi ve Kıbrıs Adası'nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklara sahip olan Kıbrıs Türklerini yok sayan hiçbir proje başarılı olamayacaktır. Hem bize hem Kıbrıs Türklerine iş birliği kapılarının kapatılması, aslında bazı ülkelerin iş birliği yerine kısır siyasi hesaplar peşinde koştuğunun açık göstergesidir. Bu tür kirli hesapların geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutmayacağını proje sahiplerine hatırlatırız" dedi

  Doğu Akdeniz'deki anlaşmazlık Lahey'e taşınabilir!

  Dünya, 30 Aralık 2019

  Doğu Akdeniz'deki anlaşmazlık Lahey'e taşınabilir!

  Yunanistan Başbakanı Nikos Miçotakis, Doğu Akdeniz'deki deniz yetki alanları konusunda Türkiye'yle yaşanan problemlerin diplomatik yollarla çözülememesi durumunda konuyu Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na taşıyabileceklerini söyledi

  Ünlü oyuncu, Yunanistan vatandaşı oldu

  Magazin, 30 Aralık 2019

  Ünlü oyuncu, Yunanistan vatandaşı oldu

  Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Amerikalı aktör Tom Hanks ve ailesine Yunan vatandaşlığı veren kararnameyi imzaladı...

 • İnsan tacirleri VIP hizmeti getirmiş

  Gündem, 29 Aralık 2019

  İnsan tacirleri VIP hizmeti getirmiş

  Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine kaçak olarak gitmek isteyen göçmenlerle ilgili her gün yeni ayrıntılar geliyor. Son olarak bir göçmenin Yunanistan'da dövülerek Türkiye'ye gönderildiği arkadaşının çektiği görüntülerle ortaya çıktı. Öte yandan insan tacirlerinin İstanbul'dan sahte pasaport ve sürat teknesi ile Avrupa'ya gitmek isteyenlere 10 bin Euro'ya VIP hizmeti verdiği de öğrenildi.

 • Hakemin evine saldırı!

  Futbol, 24 Aralık 2019

  Hakemin evine saldırı!

  Yunanistan Ligi'nde Volou - Olympiakos maçının ardından ortalık karıştı. Konuk ekibin sayılmayan golü sonrası yönetim ayağa kalkarken taraftarlar ise VAR hakeminin evine saldırdı!

 • Libya Başbakanı: Yunanistan'ı aşırı çığırtkan buluyorum

  Dünya, 24 Aralık 2019

  Libya Başbakanı: Yunanistan'ı aşırı çığırtkan buluyorum

  Libya Başbakanı Serrac, Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatlara ilişkin, "Yunanistan’ın protestolarını yersiz ve aşırı çığırtkan buluyorum. Libya'nın o kadar zayıf olduğuna gerçekten inanıyorlar mı? Baskı ve manipülasyon kabul etmiyoruz." dedi.

  Dışişleri'nden önemli açıklama

  Gündem, 24 Aralık 2019

  Dışişleri'nden önemli açıklama

  Son dakika... Dışişleri Bakanlığı, Selanik Başkonsolosluğu görevlisinin aracının yakılmasına tepki gösterdi. Açıklamada, "Yunan makamları nezdinde sözlü ve yazılı girişimlerde bulunuldu, tedbir alınması istendi" denildi.

  Çavuşoğlu: Yunanistan, AB'nin desteğine güvenmesin

  Dünya, 23 Aralık 2019

  Çavuşoğlu: Yunanistan, AB'nin desteğine güvenmesin

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,"Yunanistan'a Türkiye ile diyalogdan kaçınıp AB'nin kör desteğine güvenmesinin, sorunların çözümüne en büyük engeli teşkil edeceği uyarısında bulunmak istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 • Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'tan Doğu Akdeniz hamlesi

  Dünya, 23 Aralık 2019

  Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'tan Doğu Akdeniz hamlesi

  Yunanistan başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, 2 Ocak'ta Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılacak törende Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs liderlerinin Doğu Akdeniz'de inşa edilecek EastMed doğal gaz boru hattı için bir anlaşma imzalayacakları açıklandı

 • Doğu Akdeniz'de kritik imza

  Enerji, 23 Aralık 2019

  Doğu Akdeniz'de kritik imza

  İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz gazını Avrupa'ya taşıyacak EastMed boru hattı için 2 Ocak'ta anlaşma imzalayacak

 • Libya'dan sert Yunanistan açıklaması

  Dünya, 22 Aralık 2019

  Libya'dan sert Yunanistan açıklaması

  Libya hükümeti, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Bingazi kentini ziyaret etmesinin uluslararası kararların ihlali anlamına geldiğini bildirdi.

  Yunanistan'dan Libya hamlesi!

  Dünya, 22 Aralık 2019

  Yunanistan'dan Libya hamlesi!

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın, Libya'daki sözde yönetimle görüşerek, Libya'nın meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Türkiye ile "mutabakat zaptı imzalama hakkının bulunmadığını" öne sürdüğü bildirildi.

  Şişecam Düzcam Yunanistan’da

  İş-Yaşam, 19 Aralık 2019

  Şişecam Düzcam Yunanistan’da

  Şişecam Düzcam, Yunanistan’da gerçekleştirilen Share Atina 2019’a katıldı. Şişecam Düzcam, etkinlik ortağı olarak yer aldığı Share Atina 2019’da Avrupalı mimarlar ve mühendislerle bir araya geldi.

 • Yunanistan'ın 'Issız Adam'ı

  Kültür-Sanat, 14 Aralık 2019

  Yunanistan'ın 'Issız Adam'ı

  Melis Birkan ile Cemal Hünal'ın başrollerini paylaştığı 'Issız Adam'ın Yunanistan versiyonu çekildi

 • Yunanistan'a kaçmak isteyen 3 FETÖ şüphelisi tutuklandı

  Gündem, 13 Aralık 2019

  Yunanistan'a kaçmak isteyen 3 FETÖ şüphelisi tutuklandı

  Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, FETÖ şüphelisi 3 kişi ile 2 çocuğu, yasa dışı yollardan Yunanistan'a gitmek isterken yakalandı

 • Bu ayıp Yunanistan'a ait

  Dünya, 12 Aralık 2019

  Bu ayıp Yunanistan'a ait

  Alman Der Spiegel dergisi Yunanistan'a yasa dışı yolarla geçmek isteyen göçmenlerin maske takan görevliler tarafından Türkiye tarafına bıraktığı görüntülerini yayınladı

  Türkiye-Libya mutabakatına ilişkin BM açıklaması

  Dünya, 12 Aralık 2019

  Türkiye-Libya mutabakatına ilişkin BM açıklaması

  Birleşmiş Milletler'in (BM), Türkiye ve Libya arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanan anlaşma konusunda, üye devletlerin denizler üzerindeki egemenliği, egemenlik hakları ve yetki alanı ile ilgili konularda bir pozisyon almadığı, ancak kapalı veya yarı kapalı belirli bölgelerde, üçüncü tarafların çıkarlarının göz önünde bulundurulması gerektiği belirtildi