Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 46. Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, Afrin Harekatı'yla ilgili olarak çok önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "Afrin'deki kuşatma çemberi akşama kadar tamamlanacak" diye konuştu.

Erdoğan, terör örgütüne yönelik Kuzey Irak'taki operasyonlar hakkında, "Kuzey Irak'taki terör yuvalarını zaten her fırsatta yokluyoruz. Yakında çok daha güçlü şekilde oraları da teröristlerin başına yıkacağız." diye konuştu. Erdoğan'ın açıklamaları:

Demokrasimize sahip çıkarken emniyetten, kalkınmadan asla taviz vermedik. Dünyada bu ikisini başaran az ülke vardır. 584 bin yeni öğretmen atadık, 110 yeni üniversite kurduk. Sağlıkta hastane ve diğer tedavi kurumları olarak 3 bin yeni tesisi ülkemize kazandırdık. Şimdi de şehir hastanelerimizi devreye alıyoruz. Bölünmüş yol uzunluğumuz 79 senede 6 bin 100 kilometreydi. Biz 16 senede buna 20 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Karayollarımızın üzerine 258 yeni tünel inşa ettik. Dağları deldik, aşılmaz dağların hepsini delip geçtik. Ülkemizde daha önce olmayan yüksek hızlı tren (YHT) hatlarını inşa ettik. Şu anda Ankara, Konya, Eskişehir ve İstanbul YHT'den istifade ediyor. Eskiden sadece belirli bir kesimin faydalanabildiği hava yolunu, halkın yolu haline getirdik. Eskiden lüks otobüs fiyatına şimdi uçakla gidebiliyorsun. Bugün THY dünyada en fazla noktaya uçan havayollarıdır. 

Türkiye güçlenirken, büyürken hiçbir vatandaşımızın yoksulluğun pençesinden kıvranmasına rıza gösteremezdik. Şu anda tüm valiliklerimiz, kaymakamlıklarımız hepsi sosyal yardım konusunda ilk müracaat kapısıdır.

Vesayet güçleri ile darbe heveslileri ile elbette bunların dışarıdaki destekçileri ile tarihi bir mücadele verdik, veriyoruz. Son 2 asırda neredeyse birbirinin kopyası saldırılarla, ihanetlerle mücadele etmiş bir milletiz. Çanakkale'de düşmana tarihinin en büyük hezimetini yaşattık ama bizim mücadelemiz orada bitmedi. İstiklal Harbi'ni de yakından takip ediyordu Akif. Şu anda müze olarak milletimize hizmet veren Taceddin Dergahı'na kapanan Akif, dünyadan ilişkisini keserek sabırsızlıkla beklenen şiirini 10 gün içinde bitirir. Meclis'te coşku ile gözyaşları içinde kabul edilen bu marş, öyle sıradan bir şiir, sıradan bir metin değildir. Bu marşımızın anlamını ve önemini çocuklarımıza iyi öğretmeliyiz. "EN BÜYÜK ÜZÜNTÜM İSTİKLAL MARŞI'NI YÜREKLERE NAKŞEDECEK BESTENİN BULUNAMAMIŞ OLMASIDIR"

 İstiklal Marşımızın anlamını ancak dilimizle birlikte kalbimizle de okuduğumuzda anlayabiliyoruz. En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin yapılamamış, bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemli. Mesela 34 yıllık terörle mücadele dönemimizi şöyle hakkı ile ifade edecek bir şiirimiz, bir marşımız yok.

FIRAT KALKANI VE AFRİN İÇİN 'MARŞ' ÇAĞRISI

Geçen arkadaşlarıma söyledim, şuanda Fırat Kalkanı, Afrin, biz bununla ilgili adeta bir İstiklal Marşı gibi demeyim ama oraya belki tırmanamazlar, yetişemezler, hiç olmazsa da Mehter Marşı gibi bir marşı yazamaz mıyız? Evde torunum bile Mehter Marşı ile yürüyor. Askerimizi de Mehter Marşı ile yürütür gibi yeni marşlarla yürütelim. 15 Temmuz gibi bir büyük destanı, Akif'in Çanakkale ve İstiklal mısralarında kıvamında anlatacak bir şiirimiz, bir marşımız da yok. 15 Temmuz için de marş yazılabilmeli. Şiirlerini yüreğiyle de yazan şairlerimize çok önemli görevler düşüyor. 

"AKŞAMA KADAR KUŞATMA ÇEMBERİ TAMAMLANMIŞ OLUR"

Afrin'deki ne kadar terörist etkisiz hale getirildi diye son rakamları alayım istedim, 3444 terörist etkisiz hale getirildi. Temenni ederim ki akşama kadar kuşatma çemberi tamamlanmış olur.15 Temmuz gecesi biz milletimize bir çağrı yaptık. Haydi meydanlara dedik. Haydi caddelere dedik ve milyonlar meydanlara döküldü. F-16'lar, helikopterler, tanklar bombaları yağdırırken benim milletim meydanlara, caddelere döküldü. 251 şehidimiz oldu ama bu şehitlerimizle biz ülkemizi kaptırmadık.

Bize akıl verenler bunlarla ülkemizi parçalamak istediler başaramadılar. Şu anda yüzlerce binlerce FETÖ ile ilgili asker elbisesi giymiş hainler içeride.

Dün Fırat Kalkanı Harekatı'nda, güya dünyanın en tehlikeli terör örgütü DEAŞ'ı bizim karşımıza diktiler. Biz 3000 DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. El Bab'a indik ve tekrar aynı şeyi söylediler. DEAŞ'a karşı mücadele. Yalan söylüyorsunuz, yalan. Dürüst değilsiniz.

Zeytin Dalı Harekatı'nda yine aynı afra tafralarla karşımıza çıktılar. Bize şu silahları verin, kongreden müsaade çıkmadı. Şimdi de diyorlar ki, değişik silahlar var verelim, ver. Yine vermiyorlar. Kötü komşular bizi silah sahibi yaptı. Bizim şurada, şu mücadelede, Afrin'de, kullandığımız silahlarımızın tamamına yakını, yüzde 65 yerli. Bunları üretiyoruz, üretmeye devam edeceğiz.

74 Kıbrıs Barış Harekatı'nda susturma hareketı ile bizim bütün muharebemizi çökerttiler. Ne oldu? Biz ASELSAN'ı öyle kurduk. Şimdi, ASELSAN'da biz onun daha iyisini yapıyoruz.

"KUZEY IRAK'TA DA YAKINDA GÜÇLÜ ŞEKİLDE ORALARI TERÖRİSTLERİN BAŞINA YIKACAĞIZ"

Dağlar, tepeler, yerleşim birimleri kahraman askerlerimiz ve ÖSO mensupları tarafından birer birer ele geçirildi. Dağlarda tüneller açmışlar. Bunları kim yaptı? Koalisyon güçleri olarak hep beraber bu işleri yaptılar. O teröristlerde bu kadar akıl yok. 1300 kilometre kareye yakın toprak teröristlerden temizlendi. Fırat Kalkanı'nda 2000 kilometre karelik alanı temizlemiştik. Bölücü örgütün saflarında Haçlı artığı tipler de var. Afrin şehir merkezinde güya direniş yapacak teröristler de biz gelmeden arkalarına bakmadan kaçmaya başladılar. Hem kaçıyor hem de bazı sinsi planlar  yapıyorlar. Kendileri kaçarken şehirden çıkmak isteyen sivilleri canlı kalkan olarak kullanmak amacıyla engelliyorlar.

KUR'AN-I KERİM'E PATLAYICI TUZAKLANMASI

Bakın şu anda önce siviller arabalara bindirilerek özel bir koridordan Afrin'den çıkarılıyor. Bunlar öyle alçak, öyle katil ki benim Mehmedim, o yavrum, yere atılan Kur'an-ı Kerim'i yerden kaldırırken el yapımı bomba ile şehit ediliyor. Bunlar imansız, bunlar kafir.

Doğu tarafı bugün yarın kapanacak inşallah. Afrin şehir merkezinin rejim güçlerine devredilmesi projesi şu günlerde dahi köpürtülmeye çalışılıyor. Konvoylar yola bile çıkarıldı. Bu konvoyları imha ettik ve oyunu bozduk. Buradan söylüyorum, şimdi de yapacağımız aynısıdır. Afrin'i de teröristlerden temizleyeceğiz, Mümbiç'i de, Fırat'ın doğusunu da aynı şekilde teröristlerden temizleyeceğiz. Hedef topraklar değil, tamamen teröristlerden bölgeyi arındırmaktadır. Kuzey Irak'ta yakında çok daha güçlü şekilde oraları da teröristlerin başına yıkacağız.

Herkesin bir hesabı olabilir ama en büyük hesap sahibi Allah'tır. Biz sadece güvenlik güçlerimizin cesaretine değil, aynı zamanda yüreğimizdeki imana güveniyoruz. Biz milletimizin ne istediğine bakarız. Bizim önceliğimiz elbette öncelikle kendi topraklarımızdır, bu bölgedeki kardeşlerimizin huzurudur. Biz 81 milyon tek milletiz. 

Terörist gruplarla parlamentoyu ele geçirmeye çalıştılar. Bunlara nefes aldırtmayacağız. Hesabını ağır ödeyecekler. Vatanımızı bölemeyecekler. Ona da gayret ettiler, bölemeyecekler. 

Yunanistan ekonomik krize düştüğünde AB yüzlerce milyar avro ile onu destekleyebilir. 400 milyar avro kadar destek verdiler. Türkiye'nin böyle bir sıkıntısı olduğu anda o zaman bu yardımlar gelmez. Biz ne dedik, kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Suriye'de ve Irak'ta bu adımları attık. Önce rejim daha sonra da terör örgütleri, bölgeyi kana ve ateşe boğanlar 1 milyon insanın ölümüne yol açarken bunlara sormak lazım, aklınız neredeydi? Niçin hala birileri Esed'i korumanın gayreti içine giriyor? Terör örgütlerine her türlü desteği sağlayanların, ülkelerinde bunlara büro açtıranlara benim hiçbir şey söyleyeceğim yok.

2023 hedefleri için çok çalışacağız. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Türkiye büyürken, gelişirken, ileriye giderken yüreğimizi sızlatan bir takım eksikliklerimiz de telafi etmemiz gerekiyor. Hala okuma yazma bilmeyen insanlarımızın bulunmasını asla kabul edemeyiz. İttifak ile ilgili yasada, eskiden okuma yazma şartlarda yoktu ama şimdi ilkokul şartını getiriyoruz. İtiraz var mı? Tamam. Eşimin öncülüğünde yürütülen "Ana-Kız Okuldayız" kampanyasından çok müspet sonuçlar aldık. Eşimle birlikte 1 Şubat 2018 tarihi itibarıyla okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik yeni bir seferberlik başlattık. 

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 18 Mart 2018 Pazar 11:54
    sira esad ve yandaslarina gelmeli afrin ve mumbice halk yerlesmeden esad ve yandaslari suriyeden cikarilmali esad hava bombardimani ile sivil halka zarar verir hava alanlari devre disi kalmali
  • Misafir 14 Mart 2018 Çarşamba 19:27
    İstiklal marşına dokunacak kadar ileri gitmeyin
  • Misafir 14 Mart 2018 Çarşamba 16:18
    Muhtarlar anladı mı acaba
Tüm yorumları göster(66)
Kalan karakter : 2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.