Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / Ajanslar

Dolar/TL, bayramda Arjantin nedeniyle oluşan kısa süreli hareketliliğin ardından yeniden yatay seyre girse de TL üzerindeki baskı sürüyor.

Büyüme endişeleriyle küresel risk iştahının azalması, terse dönen getiri eğrisi, Hong Kong ve İtalya merkezli endişeler ve Arjantin nedeniyle oluşan gelişen ülkelerdeki satıcılı seyir TL varlıklarını da olumsuz etkiliyor.

Son olarak Türkiye'nin ihracatındaki aslan payına sahip AB ekonomisinin en büyüğü olan Almanya'nın da teknik olarak resesyona girme ihtimalini güçlendiren veriler geliyor.

Tatil öncesi dört ayın en düşük seviyesinde 5.45 civarında işlem gören dolar/TL, Arjantin gelişmeleriyle sığ piyasada 5.63'ü test ettikten sonra küresel risk iştahındaki görece toparlanma ile 5.55 - 5.60 arasında dalgalanıyor.

19 Ağustos günü dolar/TL günün çoğunda 5.56 - 5.60 arasında iki yönlü dalgalandı. Ancak Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık hamlesinin ardından saat 16.53 itibarıyla 5.63'e yükseldi. Merkez'in kararıyla Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede kredi büyümesi kriteri geldi.

 

Buna göre kredi büyümesi yüzde 10 ile yüzde 20 arasında olan bankalar için Türk lirası zorunlu karşılık oranları, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler hariç tüm vade dilimlerinde yüzde 2 olarak uygulanacak.

twitter