Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü!

    HABERTURK.COM / DIŞ HABERLER SERVİSİ

    Hava Kuvvetleri kaynakları, Türkiye-Suriye sınırında bir uçağın Suriye tarafında Türkmen Dağı'na yakın bir bölgede düştüğünü doğruladı.

    Habertürk muhabiri Murat Karataş'ın bölgeden bildirdiği bilgiler şöyle, "Sabah saatlerinde Türkmen bölgesi ile ilgili haber hazırlıklarımızı sürdürürken bir anda gökyüzünde savaş uçağı belirdi. Gözler yeni bir bombalama olup olmayacağına dair uçağa döndüğünde uçağın bir alev topuna döndüğünü ve hızla aşağı indiğini gördük."

    Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşen uçağın pilotları paraşütle atladı. Pilotlardan birinin öldüğü öne sürüldü. Ankara'ya gelen bilgiye göre; iki pilotun da yaşadığı iddia edildi.

    CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLADI

    Cumhurbaşkanılığı kaynaklarının yaptığı açıklamada, "SU 24 tipi Rus uçağı Türk jetlerince düşürüldü. Rus uçağı angajman kuralları çerçevesinde düşürüldü." ifadeleri kullanıldı.

    TSK ise şu açıklamayı yaptı:

    "24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24'te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur"

    RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA

    Rus Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, "Uçağın tüm uçuş boyunca Suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabiliriz"

    Açıklamada, "Uçak bütün uçuşu boyunca kesinlikle Suriye sınırları içinde kalmıştır" denildi. Bu uçuşun da objektif kontrol araçları tarafından kaydedildiği vurgulandı.

    PUTİN ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

    Türkiye-Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

    KREMLİN: ÇOK CİDDİ BİR OLAY

    Kremlin Sözcüsü yaptığı açıklamada "Olay çok ciddi ama sonuç çıkarmak için erken" ifadesini kullandı.

    Olayın ardından Kremlin'den ilk açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, SU-24 tipi Rus uçağının düşürülmesini ‘çok ciddi bir olay’ olarak tanımladı, ancak ‘resmin tamamı ortaya çıkmadan’ konuyla ilgili değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu söyledi.

    Peskov, SU-24 uçağının Suriye’de düşme nedeninin kesin olarak saptanana kadar beklenmesi çağrısında bulundu.

    Uçağın düşmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un yarın gerçekleştirmesi planlanan Türkiye ziyaretini nasıl etkileyeceği konusunda ise yorum yapmayan Peskov, “Bunu Dışişleri Bakanlığı’na sorun” yanıtını verdi.

    NATO: TEMAS İÇERİSİNDEYİZ

    NATO basın sözcüsü yaptığı açıklamada Türk yetkililerle temas içerisinde olduklarını ifade etti.

    Rus güçlerinin paraşütle atlayan pilotları kurtarmak için harekete geçtiği iddia ediliyor.

    Düşen uçağın parçalarının savrulduğu Yayladağı'nın Dutlubahçe Köyü'nde iki Türk köylü yaralandı. Yaralılardan Mahmut Horoz'un ameliyata alındığı, diğerinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

    CUMHURBAŞKANI'NINDAN BİR DİZİ TELEFON GÖRÜŞMESİ

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi olayını takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi. Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi"

    BAŞBAKAN DAVUTOĞLU BİLGİ ALDI

    Başbakan Ahmet Davutoğlu Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı ile bir araya gelerek bilgi aldı. Başabakan'ın talimatıyla Dışişleri Bakanlığı, NATO, BM ve ilgili ülkeler nezdinde gerekli girişimlerde bulunacak.

    RUS HELİKOPTERLERİ DÜŞEN UÇAĞI ARADI

    İki Rus savaş helikopteri alçak uçuş yaparak düşürülen Rus uçağını aradı.

    Bayırbucak bölgesi Ağcabayır köyü kırsalında iki Rus savaş helikopteri alçak uçuş yaparak düşürülen Rus savaş uçağını ve pilotlarını aradı. Bölgede yaşayan köylüler tarafından cep telefonuyla görüntülerdi.

    Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Türkiye sınırına yaklaşan iki savaş uçağının uyarıldığını ve bu uçaklardan birinin vurularak düşürüldüğünü söyledi.

    TSK İZ ANALİZİNİ YAYINLADI

    Türk Silahlı Kuvvetleri düşürülen uçağın iz analizini yayınlayarak sınır ihlalini ispatladı.

    TÜRK YETKİLİ: TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ KORUDUK

    Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, belirli bir ülkeyi hedef almadıklarını amaçlarının angajman kuralları çerçevesinde Türkiye'nin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu söyledi.

    AB: ANLAMAYA ÇALIŞIYORUZ

    Avrupa Birliği'nden de 'gelişmeleri yakından takip ediyoruz' açıklaması geldi. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Alex Winterstein, ''Durumu yakından izliyoruz ve tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz'' dedi.

    TÜRKMEN KOMUTANI: BİZ VURDUK

    Türkmen Komutan Osman Salih, Habertürk’ün yayınına katılarak düşürülen uçağı kendilerinin vurduğunu savundu. Salih, bu iddiayı şu sözlerle anlattı:

    “Düşen uçağı Türkmen güçleri vurdu. Rus uçaklarından birini uçaksavarla vurduk. Pilotlar uçağın içinden yanarken ormana atladılar. Şimdi de uçakları arıyoruz. Şu anda pilotların yerlerini bulduk. Birazdan yanımızda esir olacak. Şu an takipteyiz. İki helikopter pilotları almak istiyorlar.”

    RUS MASLAHATGÜZARI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

    Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sergey Panov, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen uçakla ilgili çağrıldığı Dışişleri Bakanlığı'na geldi.Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye ziyareti öncesi hazırlıklar için İstanbul'da olması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na Müsteşar Sergey Panov geldi.

    AA'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Muhtar Gün'ün Panov ile Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen savaş uçağı konusunu görüşeceği öğrenildi.

    AB KONSEYİ BAŞKANI: SERİNKANLI VE SAKİN KALINMALI

    Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rus jetinin düşürülmesinin ardından "serinkanlı ve sakin" kalınması çağrısı yaptı.

    Tusk, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rus jetinin düşürülmesinin ardından bu ortamda, herkes serinkanlı ve sakin kalmalı" dedi.

    AB Komisyonu sözcülerinden Alexander Winterstein da, düşürülen Rus savaş uçağı ile ilgili, "Bu aşamada gelişmeleri yakından takip ediyor ve tam olarak ne yaşandığını saptamaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

    Öte yandan NATO Konseyi, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle olağanüstü toplanacak. Türkiye'nin talebiyle TSİ 18.00'de başlayacak ve NATO Genel Sekreteri ile üye ülkelerin büyükelçilerinin katılacağı toplantıda, Türkiye, uçağın düşürülmesi ile ilgili bilgilendirme yapacak.

    Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Ahmed Fevzi ise, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin, Suriye'deki krizi daha karmaşık hale getirebileceğini söyledi.

    BU OLAY 1950'DEN BERİ BİR İLK

    1950'den bu yana ilk kez bir NATO ülkesi bir Rus uçağı düşürüyor.

    TÜRKİYE NOTA VERMİŞTİ

    Türkiye, Rus savaş uçaklarının Suriye’de Türkmen bölgesine yaptığı bombardımanın ardından Rusya’ya nota vererek, “Sınır güvenliğimiz fiilen ihlal edilirse angajman kurallarımızı uygularız” uyarısı yapmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ