Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Merkel’in ziyareti öncesi 110 milyon Euro geldi

    Bahar BAKIR / GAZETE HABERTÜRK

    Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılara yönelik taahhüt ettiği 3 milyar Euro’luk yardımın 110 milyon Euro’su önceki gün Türkiye’ye geldi. Yardımın, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, AB Komisyonu’nun Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in 23 Nisan’da Türkiye’ye yapacakları ziyaret öncesinde gelmesi dikkati çekti. AB Komisyonu’nun 110 milyon Euro’yu serbest bırakmasıyla yapılması gereken yardımın 187 milyon Euro’su Türkiye’ye ulaşmış oldu.

    İLK ADIMDA 77 MİLYON EURO GELMİŞTİ

    AB’den gelen 110 milyon Euro’nun 60 milyon Euro’su Yunanistan’dan Türkiye’ye gönderilen sığınmacıların 6 aylık gıda, sağlık ve konaklama masrafları için kullanılacak. Bu paranın koordinasyonu, İçişleri Bakanlığı ile yürütülecek. 50 milyon Euro da Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılar için 15 ayrı proje için kullanılacak.

    AB, Türkiye’ye anlaşma sonrası ilk yardımı mart ayının ortasında yapmıştı. 40 milyon Euro’luk ilk yardım Dünya Gıda Programı’na aktarılmıştı. 735 bin sığınmacının 6 aylık gıda ihtiyacı bu parayla karşılanacaktı. 37 milyon Euro ise 110 bin çocuğun okul ihtiyacının karşılanması için UNICEF’e aktarılmıştı.

    PARAYI AB YÖNETİYOR

    AB, sığınmacılar için 3 milyar Euro’luk yardımı, projelere ve Dünya Gıda Örgütü, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, UNICEF gibi kurumlara veriyor. Parayı, AB yönetiyor. AB, Türk örgütlerine ve sivil toplum kuruluşlarına da sunacakları projelerini gerçekleştirmeleri için para aktarabilir.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ