Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Hava kuvvetlerinin başına kadın general!
    1

    Dünya'da kadın erkek eşitliğinin en yüksek oranda yaşama geçtiği ülkelerden biri olan Norveç'te Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bir kadın getirildi.

    2

    Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilen 49 yaşındaki General Tonje Skinnarland'ın görev süresi Norveç Hava Kuvvetleri'nin eskiyen F-16 filosunun modern F-35 savaş uçakları ile değiştirilerek yenilenmeye başlandığı döneme denk geldi.

    3

    NATO üyesi olan Norveç Hava Kuvvetleri'nde 30 yıldır değişik kademelerde görev yapan Skinnarland, selefi olan komutanın Ekim ayında ölmesinden beri fiili olarak Hava Kuvvetleri'nin başında bulunuyordu.

    4

    Skinnarland'ın kuvvet komutanlığı görevine getirilmesi Norveç'te kadın erkek eşitliği yolunda yeni bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.

    5

    Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yasayla NATO ülkeleri arasında bir ilk olarak erkeklerin yanısıra kadınlara da zorunlu askerlik hizmeti getirilmişti.

    6

    Geçtiğimiz yıl askere çağırılanlar arasında üçte bir oranında temsil edilen kadınlar, ordu içindeki uyumun sağlanması amacıyla, çoğunlukla askerlikleri süresince erkekler ile aynı yatakhanelerde kalıyorlar.

    7
    8
    9