Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Alışveriş En pahalı sofra Diyarbakır'la Şanlıurfa'da - Alışveriş Haberleri

    Meltem ERSOY / HT GAZETE

    Türkiye’de 2014 yılında enflasyon rakamı yüzde 8.17 olarak çıkarken, enflasyon her ilde aynı oranda yaşanmadı. Türkiye’nin farklı illeri farklı kategorilerdeki enflasyonu değişik düzeylerde hissetti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de enflasyonun en yüksek olduğu iller Şanlıurfa ve Diyarbakır oldu. Son dönemde Suriyelilerin yoğun olarak göç ettiği iller olarak öne çıkan bu iki ilde genel enflasyon Türkiye ortalamasının neredeyse 1 puan üzerine çıkarak yüzde 9.11 olarak gerçekleşti. En düşük enflasyon ise ortalamanın yaklaşık 1.5 puan altında kalan Konya ve Karaman illerinde hissedildi. Enflasyonun en çok hissedildiği kategori ise lokanta ve oteller oldu. Farklı kategoriler ve iller bazında yapılan karşılaştırmada enflasyonun en yüksek oranlara çıktığı lokanta ve oteller kategorisinde enflasyon şampiyonu da Diyarbakır ve Şanlıurfa. Bu iki ilde lokanta ve otellerin enflasyonu yüzde 18.8 olarak çıktı.

    3 İLDE ULAŞTIRMA UCUZLADI

    Diyarbakır ve Şanlıurfa aynı zamanda yüzde 10.8 ile konut, su, doğalgaz kategorisinde ve yüzde 9.11 ile gıda, alkolsüz içecekler kategorisinde de Türkiye birincisi oldu. Enflasyonun en az hissedildiği alan ise Kastamonu, Çankırı ve Sinop’ta ulaştırma kategorisi oldu. Bu illerde ulaştırma 2014’te önceki yıla göre yüzde 4.7 ucuzladı. Sadece İstanbul enflasyonuna bakıldığında, İstanbulluların enflasyonu en çok yüzde 12.8 ile lokanta ve otellerde yaşadığı ortaya çıktı. İstanbul’da en düşük enflasyon ise yüzde 1.8 ile haberleşmede yaşandı.

    Ana harcama gruplarında gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 24.4 payla enflasyon üzerinde en büyük ağırlığa sahip. Ağırlıkta konut harcaması yüzde 16.4 ile ikinci sırada, ulaştırma ise yüzde 15.5’le üçüncü sırada. Dördüncü sırada ise yüzde 7.5’le ev eşyası var.

    ANKARA KONUT FİYAT ARTIŞINDA İSTANBUL'U GEÇTİ

    Bölgesel enflasyon verilerine göre, sanılanın aksine Ankara’daki konut enflasyonu İstanbul’u geride bıraktı. Konut, su, elektrik, gaz kategorisinde Ankara’da enflasyon yüzde 10.4 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır illerini takip ederek ikinci oldu. İstanbul’da ise bu rakam yüzde 8.1 olarak gerçekleşti.

    İKİ İLDE ÖĞRENCİ ENFLASYONDA BAŞROL OYNADI

    Öğrenci nüfusuyla dikkat çeken Çanakkale ve Balıkesir, enflasyon şampiyonluğunda neredeyse Şanlıurfa ve Diyarbakır ile yarıştı. Çanakkale ve Balıkesir 3 kategoride Türkiye’nin enflasyon şampiyonu oldu. Bu kategorilerin başında yüzde 13.7 ile eğitim gelirken, bunu yüzde 11.1 ile eğlence ve kültür, yüzde 8 ile alkollü içecek ve tütün takip etti.

    TEK UCUZLAMA ULAŞTIRMA VE HABERLEŞMEDE

    Türkiye’de herhangi bir bölgede ucuzlama yaşayan kategoriler yalnızca ulaştırma ve haberleşme oldu. Ulaştırma en çok yüzde 4.77 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop illerinde ucuzlarken, bu kategoride 13 ilde daha eksi enflasyon yaşandı. Haberleşme kategorisinde de, Van, Muş, Bitlis, Hakkâri’de yüzde 0.67, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te yüzde 0.05’lik eksi enflasyon yaşandı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ