Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm projelerinde kimseye rant sağlanmadığını belirterek, ''Bizim koruyacağımız kollayacağımız fakir fukaradır'' ifadesini kullandı.
Bayraktar, kentsel dönüşüm projesi öncesi rant iddialarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kentsel dönüşümün temellerini TOKİ Başkanı olduğu dönemde attıklarını belirtti.
TOKİ'de 130 yerde kentsel dönüşüm yapmaya çalıştıklarını, yaklaşık 60 bin konut yapıldığını vurgulayan Bayraktar, hiç kimseye rant temin edilmediğini bildirdi.
Bayraktar, ''Samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Bu işi hep birlikte başaracağız. Devlet fakirden alıp zengine vermez. Böyle bir realite yok. Onu şahıslar yapar ve bu suçtur. Her bakımdan çok büyük suçtur. Kesinlikle böyle bir şeyin yapılmasına ne izin vereceğiz ne bugüne kadar verdik ne de bundan sonra vereceğiz'' görüşüne yer verdi.
Kentsel dönüşümün yasal çerçevede vatandaşla, medyayla, uzmanlarla, belediyelerle birlikte başaracağını belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
''TOKİ 500 bin konut yaptı. TOKİ öyle işlere baksa 500 bin konut yapamazdı 15 bin konut yapardı. Ama bu iş bereketlendi vatandaşın desteğini aldık. Eleştiriler tabii ki olacak yanlışlarımız çok olmuştur, bundan sonra da olacaktır. O zaman iş yapma hiç. Oturduğun yerde otur. Hiçbir hata yapma eleştiri de alma. Artık modern ülkelerde iş yapmayanlara ceza veriliyor. İş yapanlara diyorlar ki, sen büyük bir nehir akıtıyorsun. Büyük bir nehre ufak bir damla düşse zarar etmez. Ama şu bardağın içine ufak bir sinek düşse bunu içmezsiniz. Onun için biz böyle dereleri gürül gürül akıtmamız lazım, deniz yapmamız lazım ki ülkemiz kalkınsın gelişsin.
Diyelim ki bir kamu arazisi vardı üzerinde kaçak yapılar vardı. Kenarında köşesinde şahısların tapulu yerleri vardı. Burayı biz temizledik. İmar yaptık, sattık. Diyelim ki para yapmayan yer sonra 150 trilyon yaptı. Bunu aldık hazinenin kasasına koyduk. Bunlar bundan sonra da olacaktır. Devlet buradan aldığı parayla öbür tarafta fakire fukaraya daire yaptı. Onun dışında bir müteahhide bir kesime hiç kimseye rant sağlamadık. Bizim burada koruyacağımız kollayacağımız fakir fukaradır. Ufak sanatkarın iş yeri varsa deprem kuşağıysa o iş yerlerine ya iş yeri yapacağız ya kredi vereceğiz. Bir yerde fakir fukara varsa orada oturuyorsa, kiracı olsa bile onu nasıl kollarız ona bakacağız. Bir yerde fakir fukara oturuyorsa orada tabu sahibi değilse bile onu biz nasıl ikamet ettireceğiz ona bakacağız.''

AA