Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Bakan Elitaş'tan Rusya ihracatıyla ilgili açıklama - İş-Yaşam Haberleri

    Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya ile yaşanan gelişmelerin ardından alternatif pazarları araştırdıklarını belirterek, "2016 yılı hedefimiz yeni pazarlar bulmak" dedi.

    Elitaş, Bakanlıkta düzenlenen "2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı Koordinasyon Kurulu 4'üncü Toplantısı"nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

    Rusya ile ihracat anlamında son gelişmelerin sorulması üzerine Elitaş, Rusya'nın 2014 ve 2015 yıllarından itibaren gelir seviyesindeki olağanüstü düşüşler nedeniyle dünya ticaretindeki daralmasının devam ettiğini söyledi.

    Türkiye'nin Rusya ile geçen yıl 1 Ocak-30 Kasım tarihleri arasındaki ticaret hacminde yüzde 40'lık daralma olduğuna işaret eden Elitaş, şunları kaydetti:

    "Bu bir aylık süre içerisinde yani 2015'in son ayındaki dönemde yüzde 50'yi biraz aşan bir şekilde daralma ortaya çıktı. Biz bu gelişmeleri gördük. Alternatif pazarları araştırmak için gayretler gösterdik ve bunun neticesini de aldık. 2016 yılından itibaren yeni pazarlarla bu ihracat potansiyelimizi götürebilmek, yeni pazarlar bulmak için gayretler gösteriyoruz."

    Elitaş, Türkiye'nin geçen yıl ihracatının miktar cinsinden yüzde 2 arttığını ancak dolar paritesinin avroya karşı yüzde 19 civarında değerlenmesi nedeniyle parite etkisinden dolayı 13 milyar dolara yakın ihracatın, parasal noksanlığının söz konusu olduğunu ifade etti. İthalatta da yüzde 14 civarında parite etkisi yaşandığını anlatan Elitaş "2016 yılı hedefimiz yeni pazarlar bulup ortaya çıkarmak" dedi.

    "İHRACAT HEDEFİNE ULAŞACAĞIMIZA ÜMİT EDİYORUM"

    Küresel gelişmeler ışığında Türkiye'nin "B" planının olup olmadığının sorulmasına karşılık Elitaş, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların dünyadaki büyüme potansiyellerini negatif yönde revize ettiğine buna karşın Türkiye'nin büyüme potansiyelini pozitif yönde revize ettiğine dikkati çekti.

    Elitaş, "İstikrar oluştuğunda, emtia fiyatları durağanlaştığında, parite etkisi de minimize olduğu takdirde 2016 yılında 155,5 milyar dolarlık (ihracat) hedefimize ulaşacağımızı ümit ediyorum" dedi.

    İhracat stratejisinin ne ölçüde revize olacağının, ana yaklaşımda bir değişiklik olup olmayacağının sorulması üzerine de Elitaş, teknolojik ürünlere, katma değeri yüksek ürünlere yatırım imkanlarını döndürebilmek ve Türkiye'nin ihracat yapısını daha üst seviyeye çıkarabilmek için strateji toplantısı düzenlediklerini söyledi.

    Bakan Elitaş, söz konusu toplantının hedefinin, Türkiye'nin ihracat potansiyelini artırmak ve nitelikli ihracat ürünleri çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ