Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Mehmet Şimşek'ten kıdem tazminatı açıklaması - İş-Yaşam Haberleri

    Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katıldığı televizyon programında Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya'nın atanmasına ilişkin konuştu: ''Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam. Piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu. Bu süreçte kriz anlamında beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğramış oldular.''

    Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında soruları yanıtladı. Şimşek, Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Çetinkaya'nın atanma süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:

    ''Her şeyden önce süreç iyi yönetildi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olur olmaz önümüzdeki döneme ilişkin temel husuları Sayın Başbakananımıza arz etmiştim. Bunların başında da Merkez Bankası Başkanı'nın atanmasının böylesine iyi yönetimesi gerektiğini ifade etmiştim. Atamadan 1 hafta önce oturduk istişare ettik ve birkaç isim üzerinde değerlendirme yaptık. Sayın Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare ettiler en sonunda da atama konusunda kararı verdik. Yani sürecin iyi yönetildiğini piyasa tepkisinden de görebilirsiniz.

    Bankanın içinden güven veren deneyimli bir arkadaşımızı seçtik. Ümit ediyorum ki bu iyi başlangıç devam edecek. Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam. Piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu. Bu süreçte kriz anlamında beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğramış oldular.''

    ''MB'NİN GÖREV TANIMI TARTIŞMASI YERSİZ''

    Şimşek, ''İş dünyasından, 'Merkez Bankası'nın (MB) görev tanımı yeniden yazılmalı' açıklamaları var. Katılır mısınız?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

    ''Bu doğru bir tartışma değil. Bu talebin de iş alemi kendileri için ne kadar olumsuz sonuçlara yol açacağını bilse böyle talepleri de ulu orta ortaya koymazlar diye düşünüyorum. Görev tanımı açık. Fiyat istikrarı esastır, onunla çelişmemek ekonomiyi destekleyici politikalar. Bunlar kanunda var. Bunun ötesine ne getirilebilir bilmiyorum. Türkiye önce kalıcı bir şekilde enflasyonu düşük tek haneye düşürmelidir. Görev tanımı tartışmalarını yersiz buluyorum, böyle bir şey gündemimizde değil, böyle çalışma da söz konusu değil.''

    ''KREDİ FAİZLERİNDE İYİLEŞME OLABİLİR''

    Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında indirim kararını yorumlayan Şimşek, "Küresel para politikasında normalleşme başka bahara ertelendi. Dünya düşük büyüme girdabında. MB'nin indirim kararı sonucu kredi faizlerinde bir miktar iyileşme öngörülebilir. Kredi faizlerinde kalıcı iyilaşme için Türkiye'ye kaynak girişi ve tasarruf oranları artmalı'' diye konuştu.

    ''TÜRKİYE'YE FON GİRİŞİ BAŞLADI''

    Şimşek, Türkiye'ye fon girişinin başladığını belirterek, "Bunu faizde ve Hazine'nin borçlanma faizinde gördük. Lira zemin kazandı, enflasyona olumlu yansıyacak" dedi.

    BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES)

    BES'e otomatik katılım çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Şimşek sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

    "Yeni işe girenler otomatik olarak, iş değiştirenler otomatik olarak bir süreliğine (4 veya 6 aylık bir süre) sisteme tabi tutulacak. Maaşlarından cüzi bir miktar kesilip kendi hesaplarına konulacak. Süre sonunda çalışan sistemde kalmak istemem derse çıkabilecek. İşveren kesintiyi alacak, kaynak işçinin adına yönetilecek. Biz bu adımla işçilere gelecekte sadece devletin emeklilik maaşına bağımlı kalmasını ortadan kaldırıyor olacağız. Vatandaşlarımızın cüzi de olsa gelirinden tasarruf etmesi kendi lehinedir. Devlet olarak bir miktar katkıda bulunacak. Dünya uygulamalarında güçlü bir destek katkısı yok. Biz daha çok devlet katkısı üzerine kurgulanmış bir yapı olacak. Emeklilik hakkı kazandığınızda parayı toplu olarak isterseniz daha düşük, maaş olarak uzun vadeye yayarsanız daha yüksek. Sistemde uzun süre kalırsanız devlet katkısı daha çok olacak. İş değiştiren ve yeni işe giren işçi kardeşlerin tamamı otomatik olarak girecek. Belli bir süre diyelim ki 6 ay kalacak. Bu süre sonunda gönüllülük esası olacak. Devlet katkıda bulunacak. Bu 90'lı yıllırdaki zorunlu tasarruftan farklı süreklilik arz etmeyecek. Belli bir süreliğine olacak. İşçinin hesabı işçinin tercihlerine göre yönetilecek. Devlet sadece katkıda bulunup denetimini yapacak.''

    ASGARİ ÜCRET VERGİSİ VE KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

    Mehmet Şimşek, asgari ücret vergisi için bir çalışma yapmadıklarını söyledi. Şimşek, kıdem tazminatını işçilerin hesabına yatıracak şekilde çalıştıklarını zamanı gelince paylaşacaklarını ifade etti.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ