Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

RAHİM AK / GAZETE HABERTÜRK

Rusya ile yaşanan gerilim sonrası bu ülkeden gelen turist sayısının azalması ve iç güvenlik endişeleri ile 2016’nın ilk çeyreğinde turizm gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5 azalarak 4 milyar 66 milyon dolar oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak-Mart 2016’da Türkiye’ye gelip çıkan turist sayısı 299 bin azalarak 4 milyon 314 binden 4 milyon 14 bine düşerken kaybın büyük bölümü eğitimli turistlerden geldi. Üniversite ve üstü eğitime sahip turist sayısı 2 milyon 460 binden 2 milyon 114 bine indi. Eğitimli kesimde meydana gelen 345 binlik azalmaya rağmen lise mezunlarının sayısı 90 bin arttı ve 1 milyon 195 bine çıktı. İlkokul ve ortaokul mezunları ile okuma yazma bilmeyenlerdeki düşüş ise sınırlı oldu.

RUSLAR EĞİTİMLİ, BATILI HABERDAR

Eğitimli turist sayısındaki düşüş ilk olarak hemen tümü eğitimli olan Rus turist sayısındaki azalmaya bağlanıyor. İkinci olarak başta sosyal medya olmak üzere iletişim kanallarını iyi kullanan eğitimli Batılı turistlerin bu kanallarda endişeyi artırabilecek haberler nedeniyle Türkiye’ye gelmekten çekindikleri ve bu nedenle Türkiye’yi tercih etmediklerine bağlanıyor. Nitekim Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı ilk üç ayda yüzde 56.2, Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 11.7 azaldı.

Mart ayı rakamlarına tek başına bakıldığında ise gelen ve çıkan turist sayısındaki düşüşün yüzde 19’u bulduğu görülüyor. Martta gelip çıkan turist sayısı da 1 milyon 674 binden 1 milyon 533 bine indi. Türkiye mart ayında ancak 1 milyar 465 milyon dolar gelir sağladı. Geçen yıl mart ayında bu rakam 1 milyar 816 milyon dolardı.

KİŞİ BAŞI HARCAMA DA AZALDI

Verilere göre ilk çeyrekte yabancı turistlerin ortalama harcaması 717 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise bin 59 doları buldu. Yabancılar önceki yılın aynı üç ayında kişi başı ortalama 884 dolar harcama yapmıştı. Güncel OVP’ye göre turizm (seyahat) gelirlerinin 2014’teki 29.6 milyar dolardan 2015’te 27 milyar dolara gerilemesi ve 2016’da da bu seviyede kalması bekleniyor.

DÜNYA BANKASI DA TURİZME DİKKAT ÇEKTİ

Dünya Bankası Türkiye’de geçen yıl yüzde 4 olan ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3.5’e gerileyeceği tahmininde değişikliğe gitmedi. Banka tahminini net ihracatın negatif katkısına bağladı. Rusya’dan ve Avrupa’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının azalmasının beklendiğini ve turizm gelirlerindeki aşağı yönlü eğilimin bu yıl devam edeceğinin öngörüldüğünü belirtti. Raporda kamu harcamalarının büyümeye katkısının azalan bir şekilde sürmesinin beklendiği kaydedildi.