Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Uzun bir dönem boyunca emeklilik hayaliyle çalışıp, büyük bir heyecanla Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurularını ileten çalışanlar, bu süreçte bazı problemlerle karşılaşabiliyor. Emeklilik yolunda her işlemin tamamlandığını düşünüp, başvurusunun ardından maaşların hesabına yatmasını bekleyen kişiler, büyük hayal kırıklıklarına uğrayabiliyor. 

Çoğunlukla eski çalıştığı iş yerlerinden yatırılan eksik primler ve yatan primlerin SGK sisteminde görülmemesi nedeniyle altı ay veya bir yıl beklemek zorunda kalıyor. 

PARASIZ KALMAMAK İÇİN BAŞVURU YAPMAK ŞART

Sorunların çözülmesini ve maaşın yatmasını bekleyen kişiler, bu süreçte cepten yemeye başlarken, SGK bu sıkıntıyla karşılaşan on binlerce kişi için 'avans' çözümünü getirerek mağdurların sıkıntısını bir nebze de olsa rahatlatmaya çalışıyor. 

Maaşı yatmayan kişiye, sonraki aylarda alacağı aylığını avans olarak yatıran SGK, bu durumu sadece emekli kişinin başvurusu ile gerçekleştiriyor. 90 günlük bir bekleme sürecinin adından dilekçe ile başvurular yapılacak, avans tutarı emekli kişiye durum çözüldükten sonra geri ödeme koşuluyla yatırılacak.

AYLIKLAR ASGARİ ÜCRETİ GEÇMEYECEK ŞEKİLDE ÖDENECEK

Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere SGK tarafından belirleniyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor. Hesaplamaya göre; aylıklar 1300 TL x 3 = 3900 TL'yi geçemeyecek şekilde ödeniyor.