Yerel Haber Hattı 0536 266 79 69
KONUŞMAYI BAŞLAT
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

AB'nin Yunanistan'a bağlı adalar için uyguladığı 'kapıda vize' uygulamasını kaldırması Türk seyahat acentelerini zor durumda bıraktı.

Seyahat acenteleri kapı vizesinin kaldırılmasıyla yüzde 50 oranında yolcu düşüşü yaşayacaklarını vurgulayarak, Yunanistan makamlarının bunu ortadan kaldırabilmeleri için konsolosluklarındaki teknik ekip ve ekipmanlarının sayısını arttırarak, Shengen vizesi işlemlerini çabuklaştırmasını istedi.

Ayvalık'tan Yunanistan adalarına yolcu bileti kesen Vızz Turizm'in sahibi Hasari Kaplan, "Bazı Shengen vizelerinin kriterleri birçok formaliteyi beraberinde getiriyordu. Oysa kapı vizeleri kimlik, pasaport ve birer fotoğrafla Yunan adalarının hudut kapılarında kısa sürede hazırlanıyordu. Bu durum bizim turlarımızda yüzde 80 oranında bir artışa vesile olmuştu. 2012 yılından 2016 yılına kadar bu yükseliş sürdü ve bize olumlu ekonomik katkılar kazandırdı" dedi.

AB tarafından Yunanistan'ın adalarına yönelik kapıda vize uygulamasının kaldırılmasıyla sektör olarak müşteri oranında yüzde 50 ile 60 civarında bir düşüş olacağını kaydeden Kaplan, "Bu durum hem bizim, hem de bu sektörden ekmek yiyenler için çok büyük bir kayıp. Zaten Yunan adalarında göçmenler sebebiyle ciddi bir darbe yemiştik. Üzerine bir de bu gelince iyice kaybımız olacak. Bu yüzden de sınır kapısının bulunduğu bölgelerde Yunanistan makamları tarafından Shengen vizeleri işlemleri için vize ofisleri kurularak, en azından vize işlemlerinin daha çabuk olması sağlanmalıdır" dedi.

Ayvalık'tan Yunanistan'ın Midilli Adası'na feribotlarla seferler düzenleyen Jale Turizm'in sahibi Ahmet Jale ise, kapıda vizeye 2012 yılından bu yana özellikle Türk vatandaşların rağbet ettiğini hatırlatarak, "4 yıldan bu yana bu kolay vize ile binlerce Türk vatandaşı Yunanistan'ın Ege'deki adalarını gezip görme şansını yakalamıştı. Ama bu yıl AB Parlamentosu bu uygulamayı yasakladı. Oysa kapıda vize uygulaması halkımızın bu adalara gidebilmesinin önünü açıyordu" dedi.