Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, teröristlerce girdikleri çatışma sonucu şehit düşen iki asker, bugün düzenlenen törenin ardından memleketlerine uğurlandı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün, 'Bayrak 12 operasyonu'nu icra eden askerlere teröristlerce ateş açıldı. Çıkan çatışmada, Uzman Üst Çavuş Serdar Akın ile Jandarma Uzman Çavuş Coşkun Karabulut şehit oldu.

Şehit askerlerin otopsilerinin tamamlanmasının ardından Diyarbakır Askeri Hastane'de tören düzenlendi. Törene Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, 2. Ordu Komutanı Adem Huduti, Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı İbrahim Yılmaz, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç, şehit askerlerin yakınları, görev arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ŞEHİT ASKERİN AİLESİNDEN KÜRTÇE AĞIT

Tören şehit askerlerin cenazelerinin ambulanstan alınarak katafalka taşınması ile başladı. Bu sırada cenaze töreninde bulunan Uzman Üst Çavuş Serdar Akın'ın ailesi, tabuta sarılarak Kürtçe ağıtlar yaktı. Güçlükle teselli edilen aileler daha sonra, yerlerine geçti.

TÜRK MİLLETİNİN KALBİNDE YAŞIYORLAR

Şehitlerin özgeçmişlerinin okunmasının ardından bir konuşma yapan Jandarma Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkollu, şehitlerin aslında aralarından hiç ayrılmadığını, onların daima Türk milletinin kalbinde yaşadığını söyledi.

"TERÖRİSTLER BU CANİLİKLERİNİN HESABINI MUTLAKA VERECEK"

Çelikkollu, "Bölücü terör örgütü ülkemizdeki huzur ve güven ortamını bozmak ve halk üzerinde korku yaratmak maksadıyla hendek kazıp barikat kurarak, personelimize kahpece saldırarak, araç yakıp yol kesip seyahat özgürlüğünü engelleyerek, masum insanları ve beşikteki bebekleri dahi bombalamak suretiyle öldürerek maskesini düşürmüş kirli yüzünü tekrar göstermiştir. Eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen ancak devletin sunduğu tüm olanaklardan faydalanarak insanlığa, hukuka demokrasiye ve özgürlüğe tamamen ters en alçak cinayetleri işleyenler ve buna alkış tutanlar şunu asla unutmasınlar, Türkiye cumhuriyeti kanunları önünde yaptıkları bu caniliklerin hesabını mutlaka vereceklerdir" dedi.

BİRİ MUŞ'A DİĞERİ KONYA'YA GÖNDERİLDİ

Dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından şehitlerin cenazeleri katafalktan alınarak ambulanslara götürüldü. Şehit askerlerden Uzman Üst Çavuş Serdar Akın memleketi Muş'a, Jandarma Uzman Çavuş Coşkun Karabulut da memleketi Konya'ya uğurlandı.

İHA