Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Akış: Kişisel konum değil, hükümetin başı sıfatıyla...

    HABERTURK.COM

    Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği karar sonrası sözleri üzerine başlayan tartışmalara cevap verdi. Akış, Erdoğan'ın eleştirisinin "kişisel konumlandırma" değil, "devletin ve hükümetin başı" sıfatıyla yaptığını söyledi.

    Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Akış, Twitter hesabından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un "kişisel konumlandırm" sözlerine karşılık verdi.

    Akış, "T.C. Cumhurbaşkanı; Anayasamıza göre 'devletin ve hükümetin' başıdır ve Anayasanın uygulanmasını gözetir. (Md.104) AYM son kararında; 148. Md'ye aykırı bir biçimde yerel mahkeme yerine geçerek karar vermiş, tabii hakim ilkesini ihlal etmiştir. Cumhurbaşkanı'mızın, AYM kararını eleştirmesi, 'kişisel konumlanma' değil; 'devletin ve hükümetin başı' sıfatıyla bir açıklamadır. AYM'nin hukuk ihlali yapmaması için yapılacak bir düzenleme; hükümetin tasarrufunda değildir. Düzenlemeyi yapacak olan yasamadır, TBMM'dir" dedi.

    KURTULMUŞ: KİŞİSEL KONUMUNU ORTAYA KOYDU

    Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

    "Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili kendi kişisel konumunu ortaya koymuştur. Herkes Türkiye'de herhangi bir mahkeme kararına karşı görüşünü ifade edebilir. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Kaldı ki sayın Cumhurbaşkanımız, bu görüşlerini Anayasa Mahkemesi karar almadan önce değil, kararını aldıktan sonra ifade etmiştir. Dolayısıyla bunu tabii seyri içinde herhangi bir mahkemenin almış olduğu karara karşı kendi görüşünü, kendi konumunu tespit etmesi olarak görmek yerindedir. Yoksa Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurulara karşı bir müracaat mercii olmasını ortadan kaldıracak bir görüş değildir. Zaten bu adımı atan sayın Cumhurbaşkanımızın kendisidir."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ