Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güvenlik Sahil Güvenlik ekipleri BOTAŞ'ın denizden güvenliğini sağlayacak
    1

    Sahil Güvenlik ekiplerinin BOTAŞ tesislerinin denizden güvenliğini sağlaması için yapılan hizmet binası, düzenlenen törenle hizmete girdi.

    2

    Sahil Güvenlik BOTAŞ Deniz Güvenlik Takım Komutanlığı hizmet binasının açılışı için BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğünde tören düzenlendi.

    3

    Törende konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, ülkede son dönemde güvenlik konusunda hassasiyetin daha da arttığını belirterek ülkedeki gelişmeler dikkate alındığında emniyet ve jandarmayla yürütülen güvenlik hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olarak Sahil Güvenlik teşkilatının öne çıktığını söyledi.

    4

    Kurumlar arasında işbirliği yapılması gerektiğini ifade eden Büyük, şöyle devam etti:

    5

    "Bu çerçevede sadece ilimizin değil ülkemizin en stratejik tesislerinden olan BOTAŞ tesislerinin denizden gelecek herhangi bir tehlikeye karşı korunması ve güvenlik hizmetlerinin verilmesi çok anlamlı ve önemli hale geldi.

    6

    Açacağımız hizmet binasının fark edilen bu önemli çalışmaları bundan sonra çok daha güvenli ve huzurlu bir şekilde görev yapmamıza imkan sağlayacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

    7

    TAMAMI RÜTBELİ 17 PERSONEL 7/24 GÖREV YAPIYOR

    Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Fatih Erhan da Sahil Güvenlik Komutanlığının vatan denizlerinde arama kurtarma, her türlü yasa dışı faaliyetle mücadele, kaçakçılığın önlenmesi, deniz çevresinin ve doğal kaynakların korunması gibi birçok görevi yaptığını aktardı

    8

    Ülkenin sahip olduğu stratejik öneme haiz kritik tesislerin denizden güvenliğinin sağlanmasının da Sahil Güvenlik Komutanlığının başta gelen görevleri arasında olduğuna işaret eden Erhan, şöyle devam etti:

    9

    "Ceyhan ve Dörtyol'da bulunan BOTAŞ tesislerinin güvenliği de bu kapsamda gerçekleştirilmektedir. BOTAŞ Deniz Güvenlik Merkezi Binası, BOTAŞ-BİL Genel Müdürlükleri arasında 2008 yılında imzalanan protokol esaslarına dayanılarak inşa edilmiş olup, son teknoloji radar, kameralar ve deniz gözetleme sistemleriyle teçhiz edilmiştir.

    10

    Tesisin tamamlanmasını müteakip Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan atamalarla tamamı rütbeli 17 personel ile 7 gün 24 saat esasına göre deniz güvenliği daha etkin bir şekilde idame edilmeye başlanmıştır."

    11

    40 LİMANDA YENİ SAHİL GÜVENLİK KARAKOLLARI İNŞASI

    Erhan, Sahil Güvenlik Komutanlığının 66 üs ve limanda konuşlu birlikleri bulunduğuna dikkati çekerek yeni geliştirilen sahil güvenlik karakolları konseptine uygun olarak ilk etapta 40'ın üzerindeki limana karakol inşa edileceğini vurguladı.

    12

    Yeni karakol binalarıyla daha etkin görev yapmayı hedeflediklerini anlatan Fatih Erhan şunları söyledi:

    13

    "Bu karakolların ilki yakın zamanda yaşanan siyasi gelişmelere bağlı olarak önemi daha da artan ve ülkemizin hali hazırda en hassas bölgelerinden olan Suriye sınırına en yakın liman olan Çevlik'te önümüzdeki aylarda hayata geçecektir."

    14

    Botaş International Limited Şirketi (BİL) Genel Müdürü Atıf Çay ise Sahil Güvenlik BOTAŞ Deniz Güvenlik Takım Komutanlığı hizmet binasının yapımını üstlendiklerini ve içerisindeki donanımı ile hizmete hazır hale getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

    15

    Açılışa 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Adana İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Adana İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ünsal Bulut ve davetliler katıldı.

    16

    TERÖR SALDIRILARINA MÜCAHALE TATBİKATI DÜZENLENDİ

    Açılış sonrası BOTAŞ Limanı'nın 3 mil açığında "terör saldırılarına müdahale tatbikatı" gerçekleştirildi.

    17

    Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığınca 223 personelin katılımıyla düzenlenen tatbikatta senaryo gereği, teröristler kaçırdıkları bir ticari gemiden aldıkları iki botla BOTAŞ iskelelerine saldırı düzenlemek istedi.

    18

    Sahil Güvenlik BOTAŞ Deniz Güvenlik Takım Komutanlığınca teröristlerin kaçırdığı botların radarla tespit edilmesinin ardından müdahale edildi. Yakalanacağını anlayan 2 terörist, panikleyerek patlayıcıları iskelede bulunan ticari gemi yakınında infilak ettirerek botlardan denize atladı.

    19

    Patlama sonucu denize düşen gemi personeli kurtarıldı ve denize atlayan teröristler de yakalandı. Patlama sonrası çıkan yangın ve yakıt sızıntısına da müdahale edildi. Sahil Güvenlik unsurları, ayrıca teröristlerce kaçırılan ticari gemide her ihtimale karşı köpekle bomba araması yaptı. (AA)

    20
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ