Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Siirt Valiliği, başlarına ödül konulan terör örgütü PKK üyelerinin fotoğraflarının yer aldığı 100 bin Türkçe ve Kürtçe broşür bastırdı.

Kentteki uygulama noktalarında polis ve jandarma ekiplerince dağıtılan broşürlerde, vatandaşların teröristleri nasıl ihbar edecekleri konusunda bilgiler yer alıyor.

Üzerinde Türkçe ve Kürtçe, "Huzurunuz için polis ve jandarmaya bildirelim" başlıklı broşürlerde, "Ülkemizin huzur ve birliği için terör örgütü üyelerini, örgüte ait silahları, patlayıcıları, bombalı tuzak ve sığınakları ihbar edenlere, ihbarın önemine göre 4 milyon liraya kadar ödül verilmektedir. Ödül verilecek kişilere ait kimlik bilgileri kesinlikle gizli tutulacaktır. Alo terör hattı 140, polis 155 ve jandarma 156." ifadeleri bulunuyor.

Vali Mustafa Tutulmaz, AA muhabirine, teröristlerin fotoğraflarının yer aldığı afişlerin daha önce de billbordlara asıldığını hatırlattı.

İhbarlar konusunda vatandaşlardan büyük destek gördüklerini belirten Tutulmaz, "Uygulamayla birçok saldırının önüne geçildi. Teröristler artık toplum içerisinde ifşa oldu." dedi.

Broşürler sayesinde vatandaşların teröristler konusunda bilgilendirildiğini dile getiren Tutulmaz, şöyle konuştu:

"Ülkemizin huzur ve birliği için başlattığımız uygulamalar kapsamında terör örgütü üyelerini, örgüte ait silahları, patlayıcıları, bombalı tuzakları ve sığınakları ihbar edenlere ihbarın önemine göre ödül verildiğini vatandaşlara bildiriyoruz. Böylece, sürekli kırsalda bulunan vatandaşlarımız böyle bir vakayla karşılaştığı anda hemen güvenlik güçleriyle irtibata geçerse hiçbir şekilde ismi kullanılmadan ihbarın gereği yapılır, eğer ihbar doğru çıkarsa ihbarcı ödüllendirilir."

"SÖZDE BÖLGE SORUMLUSU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Tutulmaz, daha önce vatandaşlar tarafından yapılan ihbarlar sayesinde birçok kanlı saldırının önlendiğini anımsattı.

"Vatandaşlar, gördükleri şüpheli durumları sürekli bildiriyor." diyen Tutulmaz, şunları kaydetti:

"Güvenlik güçlerimiz de ihbarlar üzerinde yapılan değerlendirme sonucu müdahale ediyor. İhbarlar sayesinde yüklü miktarda bomba düzeneği ele geçirildi. Daha önce de teröristleri ihbar eden vatandaşlarımız sayesinde örgütün sözde bölge sorumlusu Cemal Oğuz etkisiz hale getirilmiş, ihbarcıya ödülü verilmişti. Terör belasını bertaraf etmek için sadece güvenlik güçleri değil, hepimizin birlikte karşı durması gerekiyor."

Güvenlik güçlerince dağıtılan broşürü inceleyen vatandaşlardan Z.A. da Siirt'tin farklı dillerin kullanıldığı huzurlu bir il olduğunu ve kent sakinlerinin her zaman devletin yanında yer aldığını söyledi.

Vatandaşların, teröristleri gördükleri yerde ihbar edeceğine inandığını anlatan Z.A, "İnşallah memleketimiz için hayırlısı olur. Hazırlanan bildiri çok güzel olmuş, emeği geçenleri tebrik ediyorum. İnşallah duyarlı vatandaşlar buna sesiz kalmayacaktır." şeklinde konuştu.

Siirt Valiliğince, daha önce de terörle mücadele çalışmaları kapsamında aralarında terör örgütü PKK'nın elebaşılarının da bulunduğu 32 teröristin fotoğrafları billboardlara asılmıştı.

AA