Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Serdar KULAKSIZ, Soner ÖZCAN, Gülçin AYÇE, Veli SARIBOĞA / HABERTÜRK HABER MERKEZİ

15 Temmuz'da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girşiminin ardından yurt genelinde başlatılan operasyonlar sürüyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen "15 Temmuz darbeye teşebbüs" soruşturması kapsamında, tutuklu sayısı toplam 1661 oldu. 244 kişi adli kontrolle serbest kalırken 68 kişi serbest kaldı. 547 kişinin ise sorgusu devam ediyor.

İstanbul genelinde gözaltına alınan sayısı ise 2522 olarak belirlendi.

Gazeteci Sibel Hürtaş da, gazeteci eşi Orhan Kemal Cengiz ile birlikte gözaltına alındığını Twitter'dan duyurdu.

37 İSİM KAYIP

Çağlayan'da tutuklanan hakim ve savcı sayısı 60'a yükseldi. 36 hakim ve savcı ise adli kontrol uygulanarak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 37 kişi adreslerinde bulunamadı.

12 ASKERİ HAKİM TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında “FETÖ/PDY üyesi olmak” suçundan gözaltına alına 15 askeri hakimden 12’si İstanbul sulh ceza hakimliğince tutuklandı. 3 askeri hakim ise adli kontrol ile serbest bırakıldı. Savcılık, 3 askeri hakimin serbest bırakılmasına itiraz etti.

MARDİN'DE 343 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Mardin'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 343 kişi hakkında işlem yapıldı.

Alınan bilgiye göre, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, Mardin Adliyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin Müftülüğü, Defterdarlık, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, SGK İl Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde çalışanlara yönelik görevden uzaklaştırma ve gözaltına alma dahil toplam 343 kişi hakkında işlem yapıldı.

BURSA'DA TUTUKLU SAYISI 14'E ÇIKTI

Geçtiğimiz cuma akşamı yaşanan başırısız darbe girişiminin ardından Bursa'da bir yüzbaşı ile iki astsubay başçavuş daha gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulamaları tamamlanan üç zanlı bugün, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçlarından adliyeye çıkartıldı. Savcılıkta ifade veren üç asker daha sonra tutuklanarak cezaevine konuldu.

Böylece Bursa'da, aralarında İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş'un da bulunduğu 14 subay tutuklanmış oldu. (DHA)

İZMİR

İzmir'deki operasyonlar kapsamında 11 avukat gözaltına alındı. 14 avukat da aranıyor. Gözaltına alınan 12 rütbeli asker de adliyeye sevk edildi.

ANTALYA

Antalya'da vali yardımcısı, 1 kaymakam, 6 asker gözaltına alındı. 1 tuğgeneral, 2 albay, 29 hakim ve savcı tutuklandı. 1 kaymakam, 3 savcı, 12 hakim ise firari. 1 hakim de adli kontrolle serbest bırakıldı.

VAN

Van'da, darbe girişiminin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmalar kapsamında, darbe planında Van sözde sıkıyönetim komutanları olarak yer alan 2 Kurmay Albay, Van sözde sıkıyönetim mahkemesi hakim ve savcıları olarak yer alan 5 askeri yargı hakim savcısı, Anayasayı ihlal ve FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yöneticisi olmak suçlarından tutuklandı.

ERGENEKON HAKİMİ VE BALYOZ SAVCISI HAKKINDA YAKALAMA KARARI!

Soruşturma kapsamında aramalara rağmen bulunamayan, aralarında Ergenekon davasına bakan hakimlerden Sedat Sami Haşıloğlu, Balyoz davası savcılarından Hüseyin Kaplan, eski İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi İlhan Karagöz'ün de aralarında bulunduğu 37 hakim ve savcı hakkında da sulh ceza hakimliğince tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. (AA)

DANIŞTAY ÜYESİ MUAMMER ARSEVEN GÖZALTINA ALINDI

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında aranan Danıştay üyesi Muammer Aseven, Isparta'da yakalanarak gözaltına alındı. Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, darbe soruşturması kapsamında aranan ve firari durumda olan Danıştay üyesi Muammer Arseven'in daha önce FETÖ'den işlem görmüş bir kişinin evinde saklandığını tespit etti. Polis ekipleri, eve düzenledikleri operasyonda Arseven'i gözaltına aldı. Arseven emniyete götürüldü. (IHA)