Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nihat ULUDAĞ / İSTANBUL

İstanbul ve 10 ayrı ilde düzenlenen "Fuat Avni" operasyonunda adliyeye sevk edilen 31 zanlıdan Muhammet Sait Kuloğlu ve Yetkin Yıldız tutuklandı. 6 zanlı adli kontrolle, diğer zanlılar da tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen "Fuat Avni" operasyosyonunda 31 kişi gözaltına alındı. Zanlıların, "Sosyal medya ve internet sitelerinde FETÖ PDY terör örgütünün amaçları doğrultusunda yayın ve propoganda faaliyetlerinde bulundukları belirlendi. Zanlıların çalıştıkları Rota Haber, Subuo Haber, Aktif Haber, Haberdar, Merkür Haber sitelerinde çalıştıkları belirlendi.

DEVLET KURUMLARINI İTİBARSIZLAŞTIRDIKLARI BELİRLENDİ

İnternet sitesi çalışanı ve yöneticilerinin, "toplumda algı oluşturmak, devlet büyüklerini küçük düşürmek, resmi devlet kurumlarını itibarsızlaştırmak ve darbeye zemin hazırlamak için örgütlü hareket etmek" suçlarına karıştıkları belirlendi. Gözaltına alınan 31 zanlı FETÖ/PDY terör örgütüne bağlantılı olarak "Sosyal medya üzerinden anayasal düzene ve düzenin işleyişine karşı koymak ve darbeye zemin hazırlamak" suçlarından adliyeye sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen 31 zanlıdan Muhammet Sait Kuloğlu ve Yetkin Yıldız tutuklanırken 6 zanlı da adli kontrolle serbest bırakıldı. Diğer zanlılar da tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.