Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

PERVİN KAPLAN -  GAZETE HABERTÜRK 

Her yılın değişmez kuralı en fazla kontenjanın sayısal bölümlere ayrılması oluyor. Bu yıl da kural değişmedi. En fazla kontenjan yine Matematik Fen (MF) puanlarıyla öğrenci alacak bölümler için ayrıldı. 4 farklı puan türüyle tercih yapacak sayısal öğrencilerinin seçeceği MF puanlı bölümlerin toplam kontenjanı 166 bin 444. Geçen yıl bu bölümler için ayrılan kontenjan 151 bin 428 olmuştu.

Tıp, mühendislik, eczacılık ve diş hekimliği MF puanıyla öğrenci alacak bölümler arasında yer alıyor. Bu yıl barajı geçerek MF puan türünde tercih yapma hakkına sahip olan aday sayısı 311 bin 854. Geçen yıl bu sayı 280 bin 529 olmuştu. Tercih yapma hakkı kazanan aday sayısının geçen yıla göre 30 binin üzerinde olmasına karşılık, kontenjan artışının 15 binde kaldığını adaylar unutmamalı.

MF puan türünde en fazla kontenjan mühendislikleri tercih ederken kullanılacak olan MF-4 puan türüne ayrıldı. Bu bölümlerin kontenjanı 98 bin 629. Bu rakam geçen yıla göre yaklaşık 5 bin artmış durumda. Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi alanları tercih ederken kullanılacak MF-3 puan türünün kontenjanı ise 44 bin 798. Bu kontenjan da geçen yıla göre yaklaşık 8 bin arttı. Bu yıl tıp fakültelerinin kontenjanı artırılmadı, yaklaşık 12 binde kaldı.

TM KONTENJANLARI DA YÜKSELDİ

Başta hukuk olmak üzere uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi gibi programlara girerken kullanılacak TM puanlarıyla öğrenci alan bölümlerin kontenjanı 2015 yılında 155 bin 37 iken, bu yıl 162 bin 945 oldu. Geçen yıl tercih yapma hakkına sahip aday sayısı 554 bin 79 olmuştu. Bu yıl tercih yapacak aday sayısı geçen yıla göre 106 bin 973 kişi artarak 661 bin 52 oldu. Bu aday sayısındaki artışa karşın kontenjanın yalnızca 7 bin 908 artması TM puan grubundan tercih yapacak adayların daha dikkatli bir liste hazırlamaları gerektiğini gösteriyor.

Tarih, coğrafya, iletişim başta olmak üzere sözel puanlarla yani Türkçe Sosyal (TS) puanlarıyla öğrenci alan programların kontenjanı ise geçen yıl 54 bin 433 iken bu yıl sayı yaklaşık 3 bin artışla 57 bin 390 oldu. 2015 yılında bu puan türüyle tercih yapma hakkı kazananların sayısı 461 bin 393, bu yıl ise 559 bin 214. Yine dikkatli tercih yapması gereken grup arasında TM öğrencileri gibi TS öğrencileri de yer alıyor.

DİL KONTENJANI NE OLDU?

2015 yılında 3 farklı DİL puanı ile öğrenci alan programların kontenjanı 17 bin 449, tercih yapacak aday sayısı ise 74 bin 683 olmuştu. Bu yıl ise kontenjan 18 bin 521, tercih yapacak aday sayısı ise 74 bin 643. YGS puanlarıyla tercih yapacak aday sayısı ve kontenjanlara gelince; bu sayı 2015 yılında 1 milyon 779 bin 492 iken, bu yıl sayı 1 milyon 997 bin 706. Bu programların kontenjanı ise 2015 yılında 448 bin 655 olmuştu. Bu yıl 473 bin 437.

AÇIKÖĞRETİM KONTENJANI AZALDI

Bu yıl açıköğretim fakültesi programlarında kontenjan düşüşü oldu. Geçen yıl açıköğretim fakültesi programlarının toplam 206 bin 53 olan kontenjanı bu yıl 169 bin 615 oldu.

 

 

 

ÖZEL KOŞULLARI OKUMADAN TERCİH YAPMAYIN

Tercihlerinizi yapmadan önce programların karşısında yer alan ve sayılarla ifade edilen “özel koşulları” mutlaka okuyun. Çünkü bazı programlarda yaş, cinsiyet, boy, sağlık raporu gibi özel koşullar bulunuyor. Eğer bunu dikkate almazsanız yerleştiğiniz üniversiteye kayıt yaptıramama durumunuz ortaya çıkar. Bunun için de tercih listenize aldığınız her programın karşısında yer alan rakamların ne anlama geldiğini öğrenerek koşullarını taşıyorsanız tercih etmelisiniz.

BURSLARA DİKKAT

Tercih yapacak adaylara bir başka uyarı ise burslarla ilgili olacak. Bursların koşullarını iyi öğrenin. Çünkü bazı bursların da “özel koşulları” var. Bunların başında da akademik başarı geliyor. Eğer üniversitelerin istediği not ortalamasını tutturamazsanız bursunuz kesilir ve ücretli öğrenci durumuna düşersiniz. Yani girişte aldığınız burs, öğreniminiz süresince devam etmeyebiliyor. Bazı burslarda ise öğrenciliğiniz boyunca disiplin cezası almamanız da gerekiyor. Bu yüzden de burs koşullarını araştırın.

EN SIK YAPILAN TERCİH HATALARI

-Adaylar bölümleri araştırmadan tercih listelerine alıyor, yerleştikten sonra da hata yaptıklarını anlayıp vazgeçiyor.

-Başarı sırası yerine puanlarını kullanarak tercih yapıyor.

-Sınav sonuç belgesini doğru okumuyor. Tercihlerde kullanması gereken başarı sırasının başında Y- yani yerleştirme olan bölümü kullanması gerektiğini bilmiyor.

-Puan türlerini karıştırıyor, tercih etmek istediği bölümün puan türünü karıştırdığı için başka bir puana bakarak tercih yapıyor.

-Kılavuz adaylar tarafından okunmadığı için koşulları uygun olmayan tercihler yapılıyor.

-Devlet ve vakıf üniversiteleri arasındaki fark bilinmiyor. Vakıf üniversitesini seçip, öğrenim ücreti ödemeyeceğini düşünenler oluyor.

-Vakıf üniversiteni yazarken “Burs bulabilirim” diye düşünülüyor. Yerleştikten sonra umduğu bursu bulamayınca bu kez kayıt yaptırmaktan vazgeçiliyor.

-Başarı sırası barajı dikkate alınmadan tercih yapılıyor.

BU BÖLÜMLERE 600 TL BURS VAR 

Bu yıl ziraat, orman ve su ürünlerini tercih eden öğrenciler YÖK bursu alacak. İlk 3 tercihine ziraat, orman ve su ürünleri ile ilgili programları yazarak yerleşen öğrenciler ayda 600 TL alacak.

Burs, tüm öğrenim yaşamları boyunca sürecek ve her yıl 12 ay kesintisiz verilecek. Yaklaşık 630 öğrenci bu burstan yararlanacak.

TERCİH İÇİN ‘YÖK ATLASI’

Adaylara yardımcı olmak için YÖK Atlası kuran YÖK, bu programa “YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Atlası” adıyla iki yeni modül daha ekledi.

2016 ÖSYS’de 24 tercih kullanma hakkı bulunan adaylar önlisans seviyesinde 11 bin 212, lisans seviyesinde 11 bin 266 toplamda 22.478 farklı program içinden kendilerine en uygun olanları arayıp bulacaklar.

YÖK Tercih Sihirbazı adayların bu işlemi kolaylıkla yapmasına olanak verecek. YÖK Mezun Başarı Atlası ise lisans programları mezunlarının merkezi sınavlarda aldıkları puanları gösterecek.