Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamaları kapsamında, TBMM önünden Ulus'taki eski Meclis'e kadar geçit töreni düzenlendi.

Her yıl Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanında yapılan 30 Ağustos Zafer Bayramı geçit töreni, dün yaşanan fırtınanın hipodromu kullanılamaz hale getirmesi nedeniyle TBMM ile eski Meclis arasındaki güzergahta gerçekleştirildi.

TBMM'nin Çankaya Kapısı önünden 13.30'da başlayan geçit töreni dolayısıyla Atatürk Bulvarı üzerinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Bulvara çıkan bütün yollar kapatılırken, çevik kuvvet ve atlı polisler güzergahta güvenliği sağladı.

Törende, ilk sırada tören birlikleri karargahı, muharip ve iç güvenlik gazileri ile FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında gazi olanlar yer aldı.

Askerlerin büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşındığı resmi geçitte, Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığından oluşan Karma Bando "Harbiye Marşı"nı seslendirildi.

ASKERLERE VATANDAŞTAN ALKIŞ

Geçit sırasında askerlerin hep birlikte "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Vatan sana canım feda" diyerek yürümeleri, vatandaşlarca uzun süre alkışlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliğinin de yer aldığı törende, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin bulunduğu "Tarihi Bölük"ün geçit yaptı.

Yaklaşık yarım saatlik yürüyüşün ardından tören birliği, Atatürk Bulvarı üzerinden eski Meclis'in olduğu Ulus'a vardı.

Ulus Meydanı'nda onları, vatandaşlar coşkuyla karşıladı. Daha sonra Cumhuriyet Bulvarına yönelen birlikler, eski TBMM önünde geçit törenine son verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği burada düzen alarak çeşitli marşlar seslendirdi. Mehteran Birliği'nin bu gösterisi, vatandaşlarca ilgiyle izledi.

"ASKER, MİLLET HER ZAMAN EL ELE OLMALI"

Büyük Zafer'in geçit töreni coşkuyla izleyen vatandaşlar, bundan sonraki bayramların da millet ile askerin bir arada kutlamasını istedi.

Ulus'taki eski Meclis önündeki törenleri izleyen Erol Fanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın coşku ve sevgiyle kutlanması gerektiğini ifade etti.

Türk bayrağının sonsuza dek taşınması gerektiğini belirten Fanoğlu, "Asker, millet her zaman el ele olmalı. Askerimizi hiçbir zaman vatandaşımızdan ayırmamalıyız. Her zaman yan yana birlikte olmalıyız. Bu nedenle bayramların da buna göre yapılmasını istiyoruz." dedi.

Darbe girişimi nedeniyle kutlamaların buruk yaşandığına dikkati çeken Nuran Afşin, Türk milletinin vatanına sahip çıktığını ve bu nedenle de bayramların kutlanmasında vatandaşların yer almasını istediklerini aktardı.

"TÖRENLERİN VATANDAŞLARA AÇILMASI DOĞRU OLANIDIR"

Ailesiyle kutlamaları izleyen Hakan Aydın ise asker-sivil ilişkisinin artacağı törenlerin yapılmasının daha doğru olacağını vurguladı.

Darbe girişimi dolayısıyla bu seneki 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın kutlanmasına buruk bir sevincin hakim olduğunu söyleyen Aydın, hainler dışında Türk askerini desteklediklerini dile getirdi.

Türk ordusuna ve demokrasiye sahip çıktıklarını belirten Aydın, "Eski törenler biraz daha ordu ağırlıklıydı, vatandaşa kapalıydı. O törenler sıkıcıydı. Şimdi halkla iç içe olması, törenlerin vatandaşlara açılması daha doğru olanıdır." diye konuştu.

"HALKLA BÜTÜNLEŞMELERİ ÇOK DAHA OLMUŞ"

Veysel Eriş de törenin halkla yapılmasını doğru bulduğunu ve kendisinin de geçit törenine katılanları alkışladığını anlatarak bu törenlerin halkla, hep birlikte gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Eski Meclis önünde geçit törenini izleyen bir vatandaş ise şehir içinde yapılan törenin mükemmel olduğunu ifade ederek "Allah'ın izniyle hep böyle devam etsin, senelerce böyle devam etsin. Böyle halkın içinde daha iyi olur. Halkla beraber olmaları, halkla bütünleşmeleri çok daha iyi olmuş, tebrik ediyorum." dedi.

AA