Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Karargahında yaşanan eylemlere ilişkin, aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam ediliyor. 

"KOSKOCA TÜMGENERALSİN NEDEN İMZALADIN?"

Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlere ilişkin açılan çatı davada savunma yapan eski Tümgeneral Kubilay Selçuk, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, darbeyi önlemeye çalıştığını iddia etti. Selçuk'un savcılıkta verdiği ifadesindeki bazı hususların doğru olmadığını söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, "Koskocaman tümgeneralsin neden imzaladın?" diyerek tepki gösterdi.

Fetullahçı terör örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davanın öğleden sonraki kısmında sanık savunmalarının alınmasına devam edildi. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Cezaevi Kampüsündeki duruşma salonunda görülen davada, eski İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk savunma yaptı.

"DARBE GİRİŞİMİNİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM"

Darbe girişimi günü sanıklardan eski Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'i ziyaret etmek için Akıncı Üssü'ne gittiğini iddia eden Selçuk, ne darbe girişimiyle ne de FETÖ ile bağının olmadığını savundu. Akıncı Üssü'nde bulunduğu vakitlerde bir kısmı sivil bir kısmı resmi olmak üzere diğer birliklerden de personel bulunduğunu gördüğünü belirten Selçuk, durumdan rahatsızlık duyduğunu, bir şeyler olacağını anladığı için de birlikten ayrılmayı düşündüğünü söyledi. Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Akıncı Üssü'ne getirildiğini gördüğünü anlatarak, darbe girişiminden televizyonu izlediği esnada haberdar olduğunu öne sürdü.

"AKAR, 'BUNLAR SİLAHLI KUVVETLERİ REZİL EDECEKLER' DİYORDU"

Selçuk, Akar'ın sürekli darbecileri ikna etmeye çalıştığını, 'Bunlar silahlı kuvvetleri rezil edecekler' dediğini kaydederek, "Herkes gibi bizim de en önemli bilgi kaynağımız televizyondu. Genelkurmay Başkanı bu görüntüleri izledikçe geçen her sürenin kaybımız olacağını belirtiyordu. Gece boyunca 'gidin şu adamlarla konuşun. Anlatacaklarımı anlatın. Bir an önce durdursunlar bu hareketi' mesajını iletmemizi istedi. Dişli ile beraber 143. Filoya giderek komutanın mesajlarını iletmeye, ikna çabasında bulunmaya başladık" diye konuştu.

"DARBEYİ ÖNLEMEK DIŞINDA HİÇBİR FAALİYETİM OLMADI"

Yurtta Sulh Konseyi ve FETÖ üyesi olmadığını iddia eden Selçuk, "Ben misafirim, FETÖ'cü de değilim. Onu darbe girişiminin başına geçmesi için ikna etmem mümkün değildir. Darbeyi önlemek dışında hiçbir faaliyetim olmamıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi talep ediyorum" ifadelerini kullandı. Selçuk'un bu sözlerine müştekilerden bir vatandaş alkışlayarak tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, salonda bu tür hareketlerin yasak olduğunu belirterek vatandaşın dışarıya çıkarılmasını istedi.

Selçuk, savcılıkta verdiği ifadesindeki bazı hususların doğru olmadığını söyledi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Dik, "Koskocaman tümgeneralsin neden imzaladın?" diyerek tepki gösterdi.

MEHMET DİŞLİ'NİN SAVUNMASI

15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili aralarında sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' üyelerinin de bulunduğu 221 sanık hakkında açılan davada, darbe girişiminin kritik isimlerinden Ak Parti Milletvekili Şaban Dişli'nin kardeşi eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Bakanı Tümgeneral Mehmet Dişli savunma yaptı.

"YAŞADIĞI TRAVMATİK ORTAM NEDENİYLE BENİ YANLIŞ ANLAMIŞ OLABİLİR"

Dişli, savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, ifadesinde kendisini suçlayan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar için, "Hulusi Akar yıllarca birlikte çalıştığım bir komutandır. O anki durumu en iyi kendisi bilmektedir. Yaşadığı travmatik ortam nedeniyle beni yanlış anlamış olabilir" dedi.

"BENİM ÜYE OLDUĞUM TEK ÖRGÜT TSK'DIR"

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafında Sincan Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki mahkeme salonunda görülen duruşmada, darbe gecesi Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı odasında derdest eden ekibin içinde yer aldığı iddia edilen ve Akar'la birlikte aynı helikopterle Çankaya Köşkü'ne giden Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Bakanı Tümgeneral Mehmet Dişli, savunmasında FETÖ üyeliğini reddederek, "Benim üye oludum tek örgüt TSK'dır. Aksine çok uzun süredir bu örgütün hedefindeydim. Darbenin fiilen başlamasından 5 dakika sonrada karargahtan ayrılıp lojmanıma gitmiştim. Hulusi Akar'ın müsait olduğu ve beni beklediği saat 20.35'de evden ayrılarak 20.45'de karargaha geri geldim. Ardından Hulusi Akar'ın bulunduğu kata çıktım. TSK'nın yeniden yapılandırılması ile ilgili çalışmamı Cumhurbaşkanına arz etmeden önce Genelkurmay Başkanı'na bilgi sunmam ve görüşlerini almam gerekiyordu. Karargaha bu amaçla gitmiştim. Komutanın odasına gitmek isterken silahla rehin alınarak bir odaya alındım. Önüme bir boş kağıt ve kalem bıraktılar. TSK'nın yönetime el koyduğu, Yurtta Sulh Konseyinin kurulduğu, bildirinin yakında okunacağı, karşı çıkanların etkisiz hale getireceklerini, Komutanın onlarla birlikte olmasını istedikleri ve 'sizi tanır, size güvenir yoksa ikinizi de paketleyerek götüreceğiz' dediler. Bu talepleri kartlara not ettikten sonra beni Komutanın odasına soktular. Kartlara yazılan notları Komutana okudum ama önce ciddiye almadı" diye konuştu.

Dişli, bu esnada karargahta yoğun olarak silah sesleri gelmeye başladığı kaydederek, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in emir subayının vurulduğunu öğrendiklerini söyledi. Gelişmelerin vahim bir hal aldığını ifade eden Dişli, "Bir süre sonra aniden içeriye giren bir ekip onu etkisiz hale getirmeye ve kelepçelemeye çalıştı. Silah ve uçak sesleri yoğunlaşınca Komutanın emin bir yere alınmasını önerdim. Bir süre sonrada bir helikopter ile Komutan, ben ve birkaç asker bindik" diye konuştu.

Sanık Dişli, Hulusi Akar'ın tanık olarak verdiği ifadede kendisini suçlamasını da, "Hulusi Akar yıllarca birlikte çalıştığım bir komutandır. O anki durumu en iyi kendisi bilmektedir. Yaşadığı travmatik ortam nedeniyle beni yanlış anlamış olabilir" diye değerlendirdi.