Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa Kilis'te Suriyeli kadına eşinden işkence

    Kilis'te yaşayan Suriye uyruklu 28 yaşındaki 2 çocuk annesi Raşe R., eşi 35 yaşındaki Haşish R. tarafından levyeyle dövüldü, kerpetenle dişleri söküldü. Vücudunda kırıklar olan talihsiz kadının Gaziantep'te tedavisi sürerken, kocasından şikayetçi olmadı. Dayakçı eş tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

    DHA'nın haberine göre, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Kilis'e sığınan Haşish ve Raşe R. çifti, bir süre önce evlerinde bilinmeyen bir nedenle tartışmaya başladı. Tartışmada öfkelenen ülkesinde inşaat mühendisi olan ancak Türkiye'de inşaatlarda usta olarak çalışanHaşish R., ülkesinde öğretmen olan eşi Raşe'yi tartaklamaya başladı. Haşish R., iddiaya göre 2 çocuk annesi eşini çocuklarının önünde dövdü. Haşish R., eşinin başına levyeyle vurdu ve ardından kolunu kırdı. Öfkeli koca ardından kerpetenle eşinin dişlerini söktü.

    ŞİKAYETÇİ OLMADI

    Olayın ardından kanlar içinde kalan Suriyeli Raşe R., çığlık seslerini duyanların çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kocası ise kayıplara karıştı. Hastanede tedaviye alınan Raşe R.'nin çene, bilek ve kolunda kırıklar, vücudunda ise doku zedelenmesi belirlendi. Raşe R., Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Erdal Yayla tarafından yapılan ameliyatlarla iyileşti. Raşe R.'nin, kendisine işkence yapan eşi Haşish R.'den şikayetçi olmadığı belirtildi. Bir süre sonra yakalanan dayakçı koca da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

    Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Erdal Yayla, Raşe R.'nin hastaneye geldiğinde gördüğü işkenceden dolayı şuurunun kapalı olduğunu söyledi. Erdal Yayla,ameliyatlarla kadının sağlığına kavuştuğunu kaydederek, şöyle dedi:

    "Hastamız buraya geldiğinde çok ağır bir tablo vardı. Özellikle kafasına aldığı çok fazla darbe nedeniyle hastanın şuuru kapalıydı.Bunun yanında genel vücut taraması yapıldıktan sonra kolunda ve el bileğinde kırık, vücudunun çeşitli yerlerinde doku ezilmesi ve çeşitli kırık ve çatlak boyutunda kemik hasarları vardı. En dramatik olanı da özellikle dişlerinin ve çene kemiğinin kırığı ile birlikte olan diş kaybıydı. Sonra hastamızın hikayesini öğrendiğimizde bunun maalesef kendi eşi tarafından yapıldığını, dişlerinin bir cisim yardımıyla söküldüğü acı bir tabloyla karşılaştık. Bize düşen hastayı tekrar sağlığına kavuşturmaktı. Bu şekilde anestezi ekibimizle beraber yoğun bakımda tedavi süreci başladı. İlerleyen günlerde beyin ödemi açıldı. Hastanın şuuru da daha berraklaşmaya başladı. Daha sonra el bölümünden ortopedi bölümü tarafından ameliyat edildi. Daha sonra genel durumunda toparlanmalar oldu. En son noktada diş bölgesi, çene kemikleri plastik cerrahi uzmanı tarafından ameliyat edildi. Şu an ameliyat sonrası erken dönemde genel durumu daha iyi. Bu şekilde takibi sonucunda bir süre sonra taburcu edilebilir hale gelecek. Çok kötü bir durum. Kadına karşı şiddetin çok kötü bir boyutuydu, ama biz kendi adımıza sağlık çalışanları olarak hastayı tekrar sağlığına kavuşturmuş olmaktan mutluluk duymaktayız."

    Hastanenin Genel Müdür Yardımcısı ise, Suriyeli kadının tüm sağlık giderlerini karşıladıklarını ifade etti.

    Hastanedeki tedavisi devam eden kadınınnerede kalacağı,taburcu edildikten sonra netleşeceği belirtildi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ