Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Akçakale'ye top mermisi düşmesiyle ilgili olarak Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, ''Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvelerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş, radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur'' ifadelerine yer verildi.

Suriyeli askerlerin öldüğü iddia edildi

Muhalifler Türkiye'den verilen karşılık sonucunda Suriyeli askerlerin vurulduğunu ileri sürdü. İngiltere merkezli İnsn Hakları Gözlemevi, Türk topçusunun Suriye tarafındaki Tel Abyad yakınındaki bir ordu karakolunun vurulduğu ve Suriye askerlerinin öldüğünü ileri sürdü.

Yerel kaynaklardan gelen haberlerde de 2'si subay 5 askerin öldüğü ileri sürüldü ancak bu haberler resmi kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.


TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SURİYE'DEKİ HEDEFLERİ VURMAYA DEVAM EDİYOR
Suriye'de gece vurulan hedeflere sabah yeniden top atışları yapıldı. Türk topları, Suriye'nin sınır bölgesindeki Tel Abyad kentindeki askeri hedefleri bu sabah da vurmaya devam etti. Bölgedeki askeri ve sivil kaynaklara göre bazı Suriye askerleri bu top atışları sırasında yaşamını yitirdi. (Reuters)Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından atılan top mermisinin düşmesi ve 5 kişinin ölümüne yol açması sonrasında Başbakanlık'tan yapılan basın açıklamasında, ''Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır'' vurgusu yapıldı.

Dün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa'ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşın hayatını kaybettiği, 9 vatandaşın da yaralandığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:''Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye'deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.''


"PROVOKASYON KARŞILIKSIZ KALMAYACAK" VURGUSU
Olayla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli diplomatik girişimlerin derhal başlatıldığına ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapıldığına vurgu yapılan Başbakanlık açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

''Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi'nin acil olarak toplanması kararlaştırılmıştır. Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.''

ŞİDDETLİ PATLAMALAR
Akçakale Hudut Taburu 5. Bölük'ten akşam saatlerinden itibaren angajman kuralları doğrultusunda Suriye'deki askeri hedeflere top atışı yapılıyor. Top atışlarının sınırın Suriye tarafında şiddetli patlamalara neden olduğu gözleniyor. Öte yandan Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde ise zaman zaman aydınlatma fişeği atıldığı da dikkati çekiyor.

"ASKERİ HEDEFLER VURULDU"
Şam kaynakları, Türkiye'den açılan top ateşi sonucu bazı askeri hedeflerin vurulduğunu iddia etti.
Şam kaynakları, İdlip kentindeki bazı askeri hedeflerin Türkiye'den açılan top ateşi sonucu isabet aldığını ileri sürdü.