Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

AK Parti'nin 22. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı, bu yıl ilk kez Afyonkarahisar'da yapılacak. Toplantı, Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla başlayacak.
Toplantının yapılacağı otelin etrafında geniş güvenlik önlemleri alındı. 

Toplantının gerçekleştirileceği NG Güral Termal Otel'e, Ak Parti'nin yetkili organlarının üyeleri ve milletvekillerinin girişleri başladı. Akşam saatlerinde başlayan girişlerin, gece boyu devam edeceği, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ın ise otele yarın geleceği öğrenildi. Erdoğan'ın konuşması ile başlayacak toplantıda 30 Mart mahalli idareler seçimlerinin sonuçlarının analizi için hazırlanan raporlar ile Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin partinin stratejik planı ele alınacak ve gelecek seçimlere dair sunumlar yapılacak. Bazı bakanların da çalışmalarına dair bilgi aktaracağı toplantı, Başbakan Erdoğan'ın pazar günü yapacağı konuşmayla sona erecek."BÖCEK" ARAMASI YAPILDI

Başbakan Erdoğan'ın açılış ve kapanış konuşmaları haricinde basına kapalı gerçekleştirilecek toplantılar için emniyet güçlerinin ortam dinlemeleri ilişkin önlem aldığı belirtildi. Bu çerçevede otelde "Böcek" diye tabir edilen dinleme cihazlarına ilişkin aramalar yapıldığı öğrenildi. Otelin girişlerine hassasiyeti artırılmış X-Ray cihazları yerleştirilirken, sivil savunma ekiplerince binada kimyasal tehlikelere karşı hava ölçümleri yapıldı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı toplantıları takip edecek gazeteciler için, daha önce Kızılcahamam'da yapılanlarda olduğu gibi otelin giriş kapısının önünde basın merkezi oluşturuldu.

BÖLGEYE GELEN HER OTOMOBİLİ POLİSLER KARŞILIYOR

Toplantının gerçekleşeceği otelin bir cephesine AK Parti bayrağı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının yer aldığı bez afişler asılırken, onun hemen yanında Türk Bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk posteri yer alıyor. Bununla birlikte bölgede, özellikle toplantının yapılacağı NG Güral Termal Otel’i gören diğer otellere de Başbakan Erdoğan afişi ve AK Parti bayrakları asıldı. Ak Parti’nin Afyonkarahisar kampını takip etmek isteyen basın mensupları için de oteli tam karşıdan gören noktaya basın merkezi kuruldu. Afyonkarahisar- Ankara yolu üzerinde bulunun otele açılan her yol tutulurken, otelin yola cephesi bariyerlerle kapatıldı. Bölgeye gelen her otomobili polisler karşılıyor ve gitmek istedikleri noktaya göre yol tarif ediliyor. 

BAKAN EROĞLU İNCELEME YAPTI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali İrfan Balkanlıoğlu ile birlikte saat 10.00 sıralarında toplantının yapılacağı otele gelerek, hazırlıkları inceledi. Otelde yaklaşık 1 saat akalan bakan Eroğlu, ardından Cuma namazı için kent merkezindeki İmaret Camii’ne gitti. 

Sağanak yağmurun etkili olduğu Afyonkarahisar’da, AK Parti kurucu üyeleri, Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu üyeleri, Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu üyeleri ve milletvekillerinin çağrılı olduğu kampa girişler de yavaş yavaş başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ise kampın ikinci günü Cumartesi sabah saatlerinde kampa katılması bekleniyor. Açılış konuşmasını 10 Mayıs Cumartesi günü saat 11.30’da yapacak Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapanış konuşmasını ise pazar günü saat 15.30’da yapacak. Toplantı, Başbakan Erdoğan’ın yapacağı açılış ve kapanış konuşması hariç basına kapalı gerçekleştirilecek.

TOPLANTI KONULARI

Kampta, 30 Mart yerel seçim sonuçları ile cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015 yılında yapılacak genel seçimlere ilişkin sunumu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Mustafa Şentop yapacak. 17 ve 25 Aralık sonrası yaşananlarla, çözüm sürecine ilişkin gelişmeleri İçişleri Bakanı Efkan Ala değerlendirecek. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Fethullah Gülen’in iadesi ile ilgili gelişmeleri aktaracak, kamuoyunun yakından takip ettiği Balyoz ve Ergenekon davalarına ilişkin son durum hakkında da bilgi verecek.

DHA