Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam Hayrabolu'dan 19 ülkeye tarım aleti ihracatı - İş-Yaşam Haberleri
    1

    Tekirdağ'ın Hayrabolu ilçesinde 1963 yılında 80 metkerakelik alanda kurulan ve toprak işleme aletleri üreten atölye, geçen 54 yılda 10 bin metrekaresi kapalı, 44 bin metrekare alana sahip, 19 ülkeye ihracat gerçekleştirilen büyük bir işletmeye dönüştü.

    2

    Tarım makineleri üretimi yapan firmanın sahibi Kemal Kurt yaptığı açıklamada, babası Hasan Yılmaz Kurt'un kurduğu işletmeyi, hem Hayrabolu, hem Tekirdağ hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla büyüttüklerini söyledi.

    3

    İşe önce atölyede kullanılan makineleri yenilemekle başladıklarını, daha sonra 80 metrekarelik atölyeden 10 bin metrekaresi kapalı, 44 bin metrekare alana sahip fabrikaya geçtiklerini dile getiren Kurt, bu süreçte önce Türkiye'de ardından da dünyada adlarını duyurmayı başardıklarını kaydetti.

    4

    19 ÜLKEYE İHRACAT

    5

    Kurt, fabrikada son teknoloji makineler kullandıklarını ve imal ettikleri toprak işleme aletlerini başta Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan olmak üzere 19 ülkeye ihraç ettiklerini aktararak, hedeflerinin daha fazla ülkeye mal göndermek olduğunu anlatı.

    6

    Fabrikada şu anda 72 kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Kurt, hedeflerinin daha fazla üretim yapıp, ihracat yapılan ülke sayısını arttırmak ve daha fazla kişiye iş olanağı sağlamak olduğunu vurguladı.

    7

    HEDEF İHRACAT PAZARINI BÜYÜTMEK

    8

    Kurt, Hayrabolu'nun, Türkiye'de tarım makineleri üretiminde önemli bir paya sahip olduğunun altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

    9

    "Fabrikamızda üretilen tarım makinelerinin yüzde 30'lık bölümünü iç piyasaya, yüzde 70'lik bölümünü yurt dışına satıyoruz. Yurtdışına en çok hassas ekim makinesi ve yaylı ara çapa makinelerinin ihracatını gerçekleştiriyoruz. Hayrabolu'dan artık teknolojik tarım makineleri ihraç ediyoruz. Hedefimiz yılda 4 bin 500 adet toprak işleme aleti üreterek ihracat pazarını büyütmek."

    10

    Bir yandan mevcut üretim kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını, bir yandan da Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten Kurt, sözlerini şöyle tamamladı:

    11

    Avrupa sınır kapılarına, İstanbul'a, Tekirdağ liman ve demir yollarına yakınlığıyla büyük avantaja sahip olan konumumuz sayesinde, dünyanın her yerine kolaylıkla makinelerimizi ulaştırıyoruz. 19 ülkeye ihracat yapıyoruz.

    12

    Bu ihracat pazarımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Bu ülkelerde bulunan bayilerimiz ve uzman teknik servislerimizle yabancı çiftçilerimizin de vazgeçilmez markası olduk. Bu durum bizi dünyada aranan kaliteli, güvenilir bir dünya markası haline getirdi. Bu güveni kaybetmeden yolumuza devam edeceğiz.