Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Türkiye'nin en köklü galerilerinden Ankara Galeri Nev, 5 Ocak 2013’ e kadar genç sanatçı Elvan Alpay'ın sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergiye adını veren “Biophilia”, sosyobiyolojinin önde gelen düşünürlerinden Edward O. Wilson'ın “Biophilia Hipotezi” adlı çalışmasında öne sürdüğü, insanlar ve diğer canlılar arasında var olan içgüdüsel bağı tanımlıyor. İnsanoğlu, bilinçaltında durmaksızın başka yaşam biçimleriyle ilişkilenmeye çabalıyor. Diğer yandan, Wilson’a göre, doğaya yönelmeye biyolojik olarak kodlanmış insanlar, zaman geçtikçe, deneyim ve kültür aracılığıyla bu yönelişi geliştiriyor, rafineleştiriyor.    

Elvan Alpay’ın eserlerine hakim olan ‘çoğaltma’ ya da ‘tekrar’, bu sergide, aynı formun/motifin çeşitlendirilerek çoğaltılması olarak karşımıza çıkıyor. Doğanın sağaltıcı, iyileştirici etkisine ve sonsuz çeşitliliğine övgü niteliğindeki sergi, polyester film üzerine yapılmış likid akrilik desenlerin, katmanlar halinde üst üste getirildiği tual kompozisyonlarından oluşuyor.

Sergi 5 Ocak 2013’ e kadar Ankara Galeri Nev’de izlenebilir.

SANATÇI HAKKINDA

Elvan Alpay, 1986 yılında Marmara Üniversitesi, Resim Bölümü’nden mezun oldu. Kısa bir süre Salzburg Akademisi’nde çalıştıktan sonra, yüksek lisansını yine Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. İşleri ilk kez 1990 yılında, küratör Döne Otyam tarafından Ankara’da kurulan Galeri Zon’da izlenen Elvan Alpay’ın kişisel sergileri Ankara ve İstanbul Nev’de devam etti. Ayrıca Paris, Köln, Londra, Düsseldorf, New York gibi merkezlerde düzenlenen sergilere katıldı. Paris, Le Monde de L’Art galerisinde bir kişisel sergi de gerçekleştiren Alpay, Türkiye’deki pek çok özel ve kamusal koleksiyonun yanısıra Paris Fondation Cartier koleksiyonunda temsil ediliyor. Elvan Alpay çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.