KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

AK Parti

Adalet ve Kalkınma Partisi, 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuştur. Partinin resmi tüzüğüne göre kısaltması AK Parti, simgesi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampuldür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 317 milletvekili ile çoğunluğa sahip olan partinin Genel Başkanı Binali Yıldırım'dır. Eski Genel Başkanı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanlık görevini uzun yıllar boyunca sürdüren Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde Cumhurbaşkanı olmasının ardından genel başkanlık görevine eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu getirilmiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Ahmet Davutoğlu liderliğinde katıldığı Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde %8.96 oy kaybederek toplam oy oranında %40.87'ye gerilemiş, Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde ise tarihindeki en büyük oy sayısı olan %49.5'e ulaşmıştır.

Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanlık görevinden istifa etmesiyle, 2. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi'nde günümüz Başbakanı Binali Yıldırım, partinin genel başkanlık görevine seçilerek 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Türkiye Hükümeti'ni kurarak Başbakanlık görevine başlamıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden bu yana seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve beş genel seçimin dördünde tek başına iktidar olmuştur.

Ak Parti Haberleri

 • Çelik, Semiha Yıldırım ile ilgili ifadeleri kınadı

  Gündem, 10 Temmuz 2020

  Çelik, Semiha Yıldırım ile ilgili ifadeleri kınadı

  AK Parti Sözcüsü Çelik, Semiha Yıldırım ile ilgili ifadelere ilişkin, "Seviyesizlik zincirine bir çirkinlik daha eklendi... Sayın Semiha Yıldırım'a dönük ahlaksız ifadeleri kınıyoruz. Bu çirkinlikler, yapanların etiketi oluyor sadece." dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise, "Bütün mesaisi sosyal medyada alçakça provokasyonlar oluşturmak olan müfteri bir trol, Semiha Yıldırım Hanımefendi'yi de hedef almış. Bu çirkin ve aşağıların aşağısı zihniyete karşı insan onurunu savunmaya ve tüm meşru yollarla mücadele etmeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

 • AK Parti'den baro düzenlemesi açıklaması

  Gündem, 05 Temmuz 2020

  AK Parti'den baro düzenlemesi açıklaması

  AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerine perşembe günü gibi başlamayı bekliyoruz. Baro başkanları, teklifin hazırlık süreci içinde görüşlerini sunmuşlardır. Komisyon aşamasında ise TBMM İçtüzüğüne uygun şekilde Barolar Birliği davet edilmiş, Barolar Birliği Başkanlığını temsilen gelen avukat üye görüşlerini ifade etmiştir" dedi

 • AK Partili Kurtulmuş'tan İstanbul Sözleşmesi çıkışı

  Gündem, 02 Temmuz 2020

  AK Partili Kurtulmuş'tan İstanbul Sözleşmesi çıkışı

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi hakkında, "Nasıl usulünü yerine getirerek imzalanmışsa, usulünü yerine getirerek sözleşmeden çıkılır" dedi. Kurtulmuş, Kabine değişimi tartışmaları içinse, "Cumhurbaşkanı, istediği bakanı, istediği bakanlıkları değiştirme gücüne sahip. Dolayısıyla kabine değişikliği Cumhurbaşkanlığı sisteminde söz konusu değil. Cumhurbaşkanı hükümet içinde belirli değişiklikler yapabilir" ifadelerini kullandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok sert açıklamalar

  Gündem, 01 Temmuz 2020

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çok sert açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak için sosyal medyada yapılan çirkin yorumlara çok sert tepki gösterdi. Erdoğan, sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayarak, "83 milyonun sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz. Bu kapsamda hukuki düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Bu mecraların hukuki ve mali muhataplık tesis etmeleri için ne gerekiyorsa yapmalıyız. Erişim engeli, adli ve mali yaptırımları devreye sokacağız. Türkiye muz cumhuriyeti değildir. Yasama dönemi bitmeden bu meseleyi halletmeyi ümit ediyorum" dedi

  Yeni model kabine

  Gündem, 01 Temmuz 2020

  Yeni model kabine

  Cumhurbaşkanlığı kabinesinde revizyon iddiaları sürerken, Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, "Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek ve hangi ismin nereye atanacağını Cumhurbaşkanından başkası bilmediği için speküle etmemek için isimlere girmiyorum" derken, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ayrılmasının planlandığını ifade etti.

 • AK Parti Meclis Grup Yönetimi değişmedi

  Gündem, 30 Haziran 2020

  AK Parti Meclis Grup Yönetimi değişmedi

  AK Parti Grup Toplantısı bugün basına kapalı olarak toplanırken, Meclis Grup Yönetimi de belirlendi. AK Parti'nin Meclis Grup Yönetiminde önemli bir değişiklik olmadı. AK Parti MYK ise öğleden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak

 • Baro düzenlemesi Meclis'te

  Gündem, 30 Haziran 2020

  Baro düzenlemesi Meclis'te

  Baro düzenlemesi olarak bilinen Avukatlık Kanunu'ndaki değişiklik Meclis'e geliyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cahit Özkan yaptığı açıklamada, "İstanbul, Ankara ve İzmir için üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 binden fazla avukat bir araya gelerek baro kurabilecek. Baro organlarının seçimini 2 yılda bir ekim ayının ilk haftasında genel kurullar, akabinde TBB seçimlerinin de 4 yılda bir aralık ayında yapılmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı

 • AK Partili Çelik'ten kadın hakları çıkışı

  Gündem, 26 Haziran 2020

  AK Partili Çelik'ten kadın hakları çıkışı

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Faşizm milletin tüm haklarını ve tabii kadın haklarını da çaldı" ifadelerini kullanarak, "Kadınlara verdikleri “sıfat”lara göre kadınların “ad”larını var ya da yok saymak bu tip faşizmin alametlerindedir. Bunlar demokrasi ve hukuk hırsızlarıdır" dedi

  AK Parti'den muhalefete baro ziyareti!

  Gündem, 24 Haziran 2020

  AK Parti'den muhalefete baro ziyareti!

  AK Parti Grup Başkanvekilleri, baro paketi ile ilgili muhalefet partilerini ziyaret etti. AK Parti heyeti ilk olarak CHP heyeti ile bir araya geldi. Saat 14.00'te başlayan toplantı bir saat sürdü. AK Parti heyeti daha sonra HDP Grup Başkanvekilleri ile bir araya geldi. AK Parti heyetinin son durağı İYİ Parti oldu

  AK Parti grubunda korona çıktı!

  Gündem, 23 Haziran 2020

  AK Parti grubunda korona çıktı!

  AK Parti’nin Meclis Grup Başkanlığı’nda çalışan 6 görevlide koronavirüs testi pozitif çıktı. AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın yakın çalışma ekibi karantinaya girdi.

 • AK Partili Çelik'ten "İzmir" açıklaması

  Gündem, 22 Haziran 2020

  AK Partili Çelik'ten "İzmir" açıklaması

  AK Parti Sözcüsü Çelik, "İzmir bayrağı ve 'İzmir parası' diyen belediye başkanı, bağımsızlığımızın ve vatanımızın kurtuluşunun sembol isimlerinden olan İzmir'imizi sürekli zararlı gündemlerin içine çekiyor. Bir siyasetçinin 'tarihte İzmir'in bayrağı varmış' diyerek, bugün bu taleplerin hangi zehirli amaç için dillendirildiğini bilmesi gerekir. Biraz sağduyu, biraz basiret bunu anlamaya yeter" dedi

 • AK Parti: Adayımız Şentop

  Gündem, 19 Haziran 2020

  AK Parti: Adayımız Şentop

  TBMM Başkanlığı için yeniden Mustafa Şentop aday gösterildi. Meclis'te açıklama yapan AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, "Şentop tek aday kalınca temayüle gerek kalmadı" dedi. Şentop ise yaptığı açıklamada "Milletvekili arkadaşlarımızın değerlendirmeleri neticesinde tekrar adaylık konusu netleşmiş oldu. Hayırlı olsun, Cenab-ı Hak mahcup etmesin." dedi.

 • Binali Yıldırım niçin Meclis Başkanlığı'na aday olmadı?

  Gündem, 19 Haziran 2020

  Binali Yıldırım niçin Meclis Başkanlığı'na aday olmadı?

  TBMM Başkanlığı seçimleri yaklaşırken, adaylık için adı geçen Binali Yıldırım son noktayı koydu. Yıldırım aday olmayacağını açıklarken, Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, Binali Yıldırım'ın yaptığı "İlle bir görev almam şart değil, ne zaman ihtiyaç duyurulursa biz hazırız" açıklamalarını hatırlattı

  "Ahlak dışı imalarla dolu yazıyı kınıyoruz"

  Gündem, 18 Haziran 2020

  "Ahlak dışı imalarla dolu yazıyı kınıyoruz"

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu'nu hedef alan yazıya ilişkin, "Trabzon vekilimiz Sayın Bahar Ayvazoglu ve ailesini hedef alan ahlak dışı imalarla dolu yazıyı kınıyoruz" dedi.

  HDP’den istifa eden 3 belediye meclis üyesi AK Parti’ye geçti

  Gündem, 18 Haziran 2020

  HDP’den istifa eden 3 belediye meclis üyesi AK Parti’ye geçti

  Midyat’in Midyat ilçesinde HDP’li 3 belediye meclis üyesi partilerinden istifa ederek AK Parti’ye geçti. Meclis Üyesi Havva Balcı Akgül, HDP’de aradıklarını bulamadıkları için istifa ettiklerini söyledi.

 • Güvenlik soruşturmalarında yeni adım!

  Gündem, 18 Haziran 2020

  Güvenlik soruşturmalarında yeni adım!

  Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) iptal kararı nedeniyle uygulamada yaşanan boşluğu gidermek üzere güvenlik soruşturması konusunda bir kod kanun teklifi hazırlandı. Güvenlik soruşturmaları, somut ve nesnel verilere dayalı olacak, kişisel beyanlara dayalı bilgiler dikkate alınmayacak.

 • AK Partili Çelik: Dünyanın en meşru mücadelesi

  Gündem, 17 Haziran 2020

  AK Partili Çelik: Dünyanın en meşru mücadelesi

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Pençe-Kaplan Operasyonu hakkında, "Şimdi sıra Haftanin’de. Teröre karşı Pençe ve Kaplan. Pençe-Kaplan Operasyonu başladı. Kahramanlarımızı selamlıyoruz" dedi.

 • Ankara Emniyeti'nden o haberlere yalanlama

  Gündem, 17 Haziran 2020

  Ankara Emniyeti'nden o haberlere yalanlama

  Ankara Emniyet Müdürlüğü, AK Parti Genel Merkezi önünde eylem yapan 15 Temmuz Gazileri'ne müdahale edildiği yönündeki haberleri yalanladı.

  AK Parti Sözcüsü Çelik'ten açıklamalar

  Gündem, 15 Haziran 2020

  AK Parti Sözcüsü Çelik'ten açıklamalar

  AK Parti MYK sonrası gazetecilerin karşısına çıkan parti sözcüsü Ömer Çelik, kritik açıklamalarda bulundu. Çelik, "(Sultanahmet Camisi'ni müze yapalım) gibi bir yaklaşım, şimdiye kadar gördüğümüz en İslamofobik yaklaşımdır" dedi