KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

AK Parti

Adalet ve Kalkınma Partisi, 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuştur. Partinin resmi tüzüğüne göre kısaltması AK Parti, simgesi turuncu ve siyah renklerden oluşan ampuldür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 317 milletvekili ile çoğunluğa sahip olan partinin Genel Başkanı Binali Yıldırım'dır. Eski Genel Başkanı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanlık görevini uzun yıllar boyunca sürdüren Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde Cumhurbaşkanı olmasının ardından genel başkanlık görevine eski Dışişleri Bakanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu getirilmiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Ahmet Davutoğlu liderliğinde katıldığı Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde %8.96 oy kaybederek toplam oy oranında %40.87'ye gerilemiş, Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde ise tarihindeki en büyük oy sayısı olan %49.5'e ulaşmıştır.

Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanlık görevinden istifa etmesiyle, 2. Adalet ve Kalkınma Partisi Olağanüstü Kongresi'nde günümüz Başbakanı Binali Yıldırım, partinin genel başkanlık görevine seçilerek 24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Türkiye Hükümeti'ni kurarak Başbakanlık görevine başlamıştır.

Adalet ve Kalkınma Partisi, kurulduğu günden bu yana seçimlerin tamamında birinci parti olmuş ve beş genel seçimin dördünde tek başına iktidar olmuştur.

Ak Parti Haberleri

 • 4'üncü yargı paketinde 'kadına şiddet' detayı

  Gündem, 18 Haziran 2021

  4'üncü yargı paketinde 'kadına şiddet' detayı

  AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 4'üncü yargı paketinin içeriğine ilişkin açıklama yaptı. "27 madde var, 4 kanun değişecek" diyen Akbaşoğlu, "Kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için yapılan düzenlemeler dikkat çekmektedir" dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: İftiralarla kaybedecek vaktimiz yok

  Gündem, 09 Haziran 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: İftiralarla kaybedecek vaktimiz yok

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ'den PKK'ya organize suç örgütlerine kadar tüm yeminli millet düşmanlarının iftiralarını Meclis kürsüsüne taşımakta ısrar edenleri gördükçe üzülüyoruz. Onlarla kaybedecek vaktimiz yok, yapacak işimiz çok" dedi. Muhalefet partilerine de yüklenen Erdoğan, "Milletten umutlarını kesenler, terör örgütleri yetmemiş olacak ki suç örgütlerine bel bağlamış durumdalar" ifadelerini kullandı

 • AK Parti ve MHP'den müsilaj önergesi

  Gündem, 08 Haziran 2021

  AK Parti ve MHP'den müsilaj önergesi

  AK Parti ve MHP, özellikle Marmara Denizi'nde etkili olan müsilaj (deniz salyası) sorununun nedenlerinin araştırılması ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması Komisyonu kurulmasını için TBMM Başkanlığına önerge sundu

  Numan Kurtulmuş'tan erken seçim çağrılarına yanıt

  Gündem, 06 Haziran 2021

  Numan Kurtulmuş'tan erken seçim çağrılarına yanıt

  AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "Çok açık söylüyoruz, bir erken seçim gündemi Türkiye'nin yoktur. Bu kadar önemli meselelerimizi konuştuğumuz ve önemli adımları attığımız bir ortamda hükümet, sayın Cumhurbaşkanımız, halkın verdiği yetkiyi son vaktine kadar yani bu dönemin son noktasına kadar kullanacaktır" dedi.

  4. yargı paketi tamam! 32 maddelik teklif Meclis'e geliyor

  Gündem, 03 Haziran 2021

  4. yargı paketi tamam! 32 maddelik teklif Meclis'e geliyor

  AK Parti, 4. Yargı Paketi hazırlıklarını tamamladı. 32 maddelik teklifin kısa bir süre içinde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Teklif, vergi suçlarında da etkin pişmanlık kriterinin uygulanması, tutuklamada "somut delil şartı aranması" ve yurtdışı yasağı gibi adli kontrollere üst sınır getirilmesi gibi pek çok yenilik içeriyor.

 • AK Parti seçim yasası taslağını MHP'ye gönderdi

  Gündem, 02 Haziran 2021

  AK Parti seçim yasası taslağını MHP'ye gönderdi

  AK Parti, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası'na ilişkin yürüttüğü çalışmayı MHP'ye sundu.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa çalışmamızı tamamladık

  Gündem, 27 Mayıs 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anayasa çalışmamızı tamamladık

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, yeni anayasa konusunda, "MHP'den neticeyi sayın genel başkandan aldım. Kendi taslağını bize sunmuş oldu. Diğer partilerin hazırlıkları olduğunu biliyoruz. Bizim çalışmamız da bitti, biz de kendilerine sunacağız. Yıl sonunda bunları değerlendirecek, ortak teklife dönüştürmenin yollarını arayacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan doğalgaz ve petrol arama çalışmaları hakkında ise, "3 yeni kuyuda petrol keşfettik. Diyarbakır'da 2, Kırklareli'ndeki kuyularda 6 bin 800 varil ilave sağladık. 61 bin varilin üzerine çıktı" ifadelerini kullandı

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: İçişleri Bakanımızın yanındayız

  Gündem, 26 Mayıs 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: İçişleri Bakanımızın yanındayız

  Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, organize suç örgütü soruşturması kapsamında aranan Sedat Peker'in bir süredir yaptığı Youtube yayınlarıyla birtakım iddiaları sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya destek verdi. Erdoğan, "Terör örgütleri gibi, suç örgütleriyle mücadelesinde de İçişleri Bakanımızın yanındayız" dedi. Eski Başbakan ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'a yönelik iddialar sonrası Erdoğan, "Şimdiye kadar nasıl şahsımız, partimiz ve çalışma arkadaşlarımız üzerinden ülkemize yönelik hiçbir saldırıya eyvallah etmediysek, bu tezgahı da bozacağız" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Suç çetelerinin mensuplarını, dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar takip ediyoruz. Tıpkı FETÖ’cüler gibi, tıpkı PKK’lılar gibi, bu suçluları da ülkemize getirip yargıya teslim edene kadar takibi bırakmayacağız" mesajı verdi

  AK Parti infaz paketini Meclis'e sundu

  Gündem, 25 Mayıs 2021

  AK Parti infaz paketini Meclis'e sundu

  AK Parti milletvekilleri, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

  AK Parti Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda toplanacak

  Gündem, 23 Mayıs 2021

  AK Parti Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda toplanacak

  AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı 27 Mayıs Perşembe günü Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirilecek.

 • AK Partili Çelik'ten BM'ye İsrail tepkisi

  Dünya, 17 Mayıs 2021

  AK Partili Çelik'ten BM'ye İsrail tepkisi

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Birleşmiş Milletler'in İsrail ve Filistin'e yaptığı çağrıya tepki gösterdi. Çelik, "Birleşmiş Milletler, İsrail ve Filistin'e çağrı yaparak, “anlamsız kan dökme, terör ve yıkıma derhal son verilmeli” diyor. BM önce bu anlamsız çağrılara son versin" dedi.

 • İbrahim Kalın ve Ömer Çelik'ten tepki

  Gündem, 13 Mayıs 2021

  İbrahim Kalın ve Ömer Çelik'ten tepki

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, organize suç örgütü soruşturması kapsamında aranan Sedat Peker'in iddialarının siyaset malzemesi yapıldığına dikkat çekerek, "Umarım bu yaptıklarından hicap duyarlar" dedi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "İçişleri Bakanımızı, kabinemizi ve partimizi bir suç örgütü üyesinin laflarıyla hedef alanları şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı

 • AK Parti'li Elitaş'tan 'Ali Babacan' açıklaması: Buna ikiyüzlülük denir

  Gündem, 11 Mayıs 2021

  AK Parti'li Elitaş'tan 'Ali Babacan' açıklaması: Buna ikiyüzlülük denir

  AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ortak adaylığına ilişkin sözleriyle ilgili, "Lider olmak zor iştir. Ağızdan çıkan söz, elden çıkan imza bizim için senettir, namustur. 2018 yılında Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı hem dilinizle ikrar etmiş, hem imzanızla tasdik etmişsiniz cumhurbaşkanı adayı olarak. Buna ikiyüzlülük denir" dedi.

  Cumhur İttifakı Güney belde adayını belirledi

  Gündem, 06 Mayıs 2021

  Cumhur İttifakı Güney belde adayını belirledi

  AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, 6 Haziran'da Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesinde yapılacak seçimde Cumhur İttifak'ının adayının Erol Karabacak olduğunu açıkladı

  MHP'nin yeni anayasa metnine AK Parti ve CHP'den karşılık

  Gündem, 04 Mayıs 2021

  MHP'nin yeni anayasa metnine AK Parti ve CHP'den karşılık

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yeni anayasa taslağını açıklamasının ardından AK Parti ve CHP'den ilk yanıtlar da geldi. AK Partili Bostancı, "Memnuniyetle karşılıyoruz" derken, CHP lideri Kılıçdaroğlu ise "Gündem değiştirmeye yönelik" ifadelerini kullandı.

 • Eski AK Partili Burhanettin Uysal yaşamını yitirdi

  Gündem, 03 Mayıs 2021

  Eski AK Partili Burhanettin Uysal yaşamını yitirdi

  26. Dönem AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, yeni tip korona virüs (Covid-19) nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 • '27 Nisan muhtıra geleneğinin sona erdirildiği gündür'

  Gündem, 27 Nisan 2021

  '27 Nisan muhtıra geleneğinin sona erdirildiği gündür'

  AK Parti Sözcüsü Çelik, "27 Nisan, muhtıra geleneğinin sona erdirildiği, hükümetin ilk defa cevap verdiği, demokratik güçlerin 'biz buradayız ve reddediyoruz' dediği gün olması açısından, Türkiye'nin demokrasi tarihi açısından özel bir gündür." dedi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4 kalemde 128 milyar dolar açıklaması

  Gündem, 21 Nisan 2021

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 4 kalemde 128 milyar dolar açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin dile getirdiği 128 milyar dolar soruları için, "Bu çerçevede son iki yılda, Merkez Bankası kaynaklarından 30 milyar dolar cari açığın finansmanı için kullanılmıştır. Yabancı sermaye çıkışı için kullanılan rakam 31 milyar doları bulmuştur. Reel sektörün döviz cinsinden borcunu azaltmak için talep ettiği kaynak da 50 milyar dolara ulaşmıştır. Vatandaşlarımız da 54 milyar dolar karşılığı döviz ve altın alarak, tasarruf tercihlerinde değişikliğe gitmiştir. Gördüğünüz gibi, sadece 4 kalemde 165 milyar dolarlık bir rakam ortaya çıktı" dedi.

  AK Parti'li Şamil Tayyar'ın acı günü

  Gündem, 20 Nisan 2021

  AK Parti'li Şamil Tayyar'ın acı günü

  AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar’ın babası Hüseyin Tayyar hayatını kaybetti.