KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

İyi Parti

İyi Parti, eski İçişleri Bakanı ve eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Meral Akşener önderliğinde 25 Ekim 2017 tarihinde kurulan siyasi partidir.

Milliyetçi Hareket Partisi'ni ve Devlet Bahçeli'yi 2017 Türkiye anayasa referandumu nedeniyle eleştiren bir grup MHP'li milletvekili, partiyi olağanüstü kongreye götürmek için delege imzaları toplamaya başladı. Ancak hukuki nedenlerden dolayı gerçekleşmeyen olağanüstü kongrenin ardından Disiplin Kurulu tarafından alınan kararla birlikte Meral Akşener, Yusuf Halaçoğlu ve Ümit Özdağ gibi isimler partiden ihraç edildi.

Partiden ihraç edilen isimlerden olan Meral Akşener, kurucu üye olarak yeni parti kurmak için harekete geçti. Meral Akşener, Koray Aydın, Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, Ümit Özdağ, İsmail Ok gibi Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilen 4 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden İzmir milletvekili Aytun Çıray ve 200 kişilik kurucu üye ile "İyi Parti" adı altında parti kuruldu.

İyi Parti'nin kurucu üye listesinde bir dönem Milliyetçi Hareket Partisi, Refah Partisi, Anavatan Partisi, Demokratik Sol Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde görev yapmış kişiler bulunmaktadır. İyi Parti adıyla kurulan partinin isminin Kayı boyu bayrağında yer alan sembolden esinlenildiği iddia edilmiştir. Aynı zamanda parti logosu mavi zemin üzerinde 8 ışıklı güneştir. Logodaki güneşin 8 ışığı ise Selçuklu Yıldızı'ndaki 8 köşe ile ilişkilendirilmiştir.

İ̇yi Parti Haberleri

 • İYİ Parti: Okullar ekimde açılsın

  Gündem, 12 Ağustos 2020

  İYİ Parti: Okullar ekimde açılsın

  İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Kurulması gereken Eğitim Bilim Kurulunun da görüşü alınarak, okulların açılması ekim başına ertelenmeli. Salgınla ilgili gelişmeler izlenerek, gerekirse yine ertelenmeli. Aksi halde, pandemide canla başla çalışan sağlık ordumuzun tüm emekleri ziyan olur" dedi

 • Akşener: Çok yakın zamanda seçim beklemiyorum

  Gündem, 11 Ağustos 2020

  Akşener: Çok yakın zamanda seçim beklemiyorum

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, erken seçim konusunda, "Ekonomiye bağlı. Çok erken bir seçim beklemiyorum. 2021 Haziran'ı olabilir belki" dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "eve dön" çağrısı için ise "Ben şimdi Sayın Bahçeli'nin ev sözünün ne manaya geldiğini bilmediğim için Sayın Erdoğan'a seslendim. Dedim ki ortağını ilgisiz bırakma. Bana sardırdı. Onun için ilgilen. Eve mi? Onu bilmiyoruz. Yuvalar çok, evim de yuva" diye konuştu

 • Akşener Ayasofya'da

  Gündem, 01 Ağustos 2020

  Akşener Ayasofya'da

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, Ayasofya Camisi'ni ziyaret etti. Akşener, camide şükür namazı kıldı

  Akşener: İlk fırsatta Ayasofya'yı ziyaret edeceğim

  Gündem, 28 Temmuz 2020

  Akşener: İlk fırsatta Ayasofya'yı ziyaret edeceğim

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 14 günlük karantina süreci sonrası ilk grup toplantısında konuştu. Ayasofya Camisi açılışı sonrası başlayan tartışmalara değinen Akşener, "Diyanet İşleri Başkanlığı bizim için kıymetli bir makamdır. Ama şunu söylemeden de geçemem; siz utanmadan Ayasofya’yı düşmandan kurtaran ecdada saygısızlık ederken, 16 Türk adasında Yunan bayrakları, dalgalanmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı

  Levent Özeren gözaltına alındı

  Gündem, 10 Temmuz 2020

  Levent Özeren gözaltına alındı

  Sosyal medyada eski Başbakan ve eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım'a yönelik hakaret içerikli paylaşımının ardından büyük tepki toplayan Levent Özeren Bursa'da gözaltına alındı. Hakaret içerikli sözlere tepki gösteren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Bu ahlaksızlığa ve benzerlerine karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir" dedi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, "Ahlak sınırlarını aşan, aileyi ve kişilik haklarını hedef alan ifadeleri siyaset ve muhalefet saymak mümkün değildir" mesajını verdi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de çirkin ifadeleri kınadı. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise "Semiha Hanım’ın ilmi ve tevazusunu tahayyül dahi edemeyecek olanlar" dedi

 • Akşener: Yasakla değil aklıselimle

  Gündem, 08 Temmuz 2020

  Akşener: Yasakla değil aklıselimle

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada sosyal medya düzenlemesine ilişkin eleştirilerde bulundu, çoklu baronun "yandaş barolar" üreteceğini söyledi. Akşener, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak da “LGBT yürüyüşünü tartışmaya açıp, sanki konu oymuş gibi algı oluşturmaya kalkıyorlar” ifadelerini kullandı.

 • Akşener'den barolara destek

  Gündem, 23 Haziran 2020

  Akşener'den barolara destek

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara'ya yürüyüşlerine izin verilmeyen barolara destek verirken, emeklilik düzenlemesine yönelik eleştirilerini sıraladı.

 • Akşener'den Ayasofya mesajı

  Gündem, 10 Haziran 2020

  Akşener'den Ayasofya mesajı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ayasofya'nın ibadete açılması konusunda, "Önerilerinde samimiler mi merak ettik… Dün Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasıyla ilgili bir araştırma önergesi verdik. Bilin bakalım ne oldu? Ak Parti ret oyu verdi.  MHP ve HDP çekimser kaldı. Ve önergemiz reddedildi… Milletimizin maneviyatı oyuncağınız değil, öneriyi getiriyorsanız gerekeni yapacaksınız" dedi.

  İYİ Parti'den RTÜK Başkanı'na istifa çağrısı

  Gündem, 18 Mayıs 2020

  İYİ Parti'den RTÜK Başkanı'na istifa çağrısı

  İYİ Parti milletvekili Aytun Çıray, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin'i istifaya çağırdı. Çıray, "Şahin’in tutumu hukuka, yüksek değerlere ve vicdani ilkelere bağlı herkes için hakarettir. Bütün bu nedenlerle Şahin’i bir an bile zaman kaybetmeden onurlu bir istifaya davet ediyorum" dedi.

  MHP ile İYİ Parti arasında sert sözler

  Gündem, 11 Mayıs 2020

  MHP ile İYİ Parti arasında sert sözler

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, erken seçim tartışması konusunda, MHP'ye yönelik olarak, "Küçük ortağın da sorumluluktan uzak ve bu kadar konforlu bir alanı riske etmek istemeyeceğini düşünüyorum. Sonuçta yediği önünde, yemediği arkasında" sözlerine MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman sert yanıt verdi. Büyükataman, "Hayal dünyasından uyanması ve Milliyetçi Hareket’in Türkiye’mizi taşımakta olduğu müreffeh yarınları izlemesi kendisine tavsiyemizdir" diye yanıt verdi.

 • İYİ Parti YKS tarihini yargıya taşıdı!

  Gündem, 08 Mayıs 2020

  İYİ Parti YKS tarihini yargıya taşıdı!

  İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin değişmesi kararının kamu yararına olmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulması için yargıya başvurdu.

 • İYİ Parti'de kongreler yeniden başlıyor

  Gündem, 03 Mayıs 2020

  İYİ Parti'de kongreler yeniden başlıyor

  İYİ Parti koronavirüs salgını nedeniyle ertelediği kongrelerini haziran ayı itibarıyla yeniden başlatma kararı aldı.

 • Meral Akşener Habertürk'te soruları yanıtladı

  Gündem, 28 Nisan 2020

  Meral Akşener Habertürk'te soruları yanıtladı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Akşener, koronavirüs mücadelenin başarılı olduğunu ancak virüsün ülkeye girmesini önlemede aynı refleksin gösterilemediğini dile getirdi. Salgın sonrası dünyayla birlikte ekonomik problemlerle karşılaşılacağını dile getiren Akşener, bu konuda tıpkı bilim kurulu gibi ekonomi kurulunun oluşturulması için hala adımlar atılmadığını söyledi. Akşener, hükümetin öncelikli olarak gündemine tarımı alması gerektiğini ifade ederek, "Bu pandemiden sonra ülkeler kendi içlerine dönebilir. Biz Rusya'dan ve Ukrayna'dan buğday alamayabiliriz. Öncelikle gıda. Dolayısıyla tarım, tarım, tarım. Çok spesifik önerilerimiz oldu bizim, kaale alınmadı. Tarımla ilgili stratejik programın hazırlanması gerekiyor, buna dair bir şey duymadık. Hizmet sektörü şu an itibarıyla turizmle beraber gitti. Turizmin ele alınması gerekiyor. İstihdam yaratmak için yatırım gerekecek. Hizmet sektöründen açığa çıkan insanların bir şekilde istihdam edilmesi lazım" diye konuştu...

  Akşener'den Kovid-19 mesajı

  Gündem, 12 Nisan 2020

  Akşener'den Kovid-19 mesajı

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaşanan bu zor günlerin her tür siyasi hesabın üstünde, ortak bir mücadeleyle atlatılabilecek, devlet ve millet olarak dayanışma ve birlik ruhuyla aşılabilecek günler olduğunu belirterek, "Milletimiz bu konuda kendisini ispatlamış bir millettir." dedi.

  Akşener'in evdeki yardımcısında korona

  Gündem, 06 Nisan 2020

  Akşener'in evdeki yardımcısında korona

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in evinde çalışan yardımcısının koronavirüs (Kovid-19) testi pozitif çıktı. Bunun üzerine Akşener ve eşi de koronavirüs testi yaptırırken, sonuçlar negatif çıktı.

 • Akşener: Emekli maaşımın 3'ünü İstanbul'a, 3'ünü Ankaraya bağışladım

  Gündem, 31 Mart 2020

  Akşener: Emekli maaşımın 3'ünü İstanbul'a, 3'ünü Ankaraya bağışladım

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Milletvekili maaşı almıyorum, emekliyim 3 emekli maaşı 3 aylık Ankara'ya, 3 emekli maaşımı da İstanbul'a bağışladım" dedi.

 • AK Parti infaz düzenlemesini partilere sundu

  Gündem, 23 Mart 2020

  AK Parti infaz düzenlemesini partilere sundu

  Son dakika... AK Parti infaz düzenlemesini, incelemeleri için CHP ve İYİ Parti'ye sundu

 • Akşener'den koronaya karşı destek açıklaması

  Gündem, 20 Mart 2020

  Akşener'den koronaya karşı destek açıklaması

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "İYİ Parti olarak toplumsal bir mücadele anlayışı içinde, milletimizin sağlığının korunması ve ekonomik çöküşün önlenmesi konusunda hükümetin alacağı doğru ve rasyonel tedbirleri destekleyeceğimizi ilan ediyoruz." dedi.

  İYİ Parti Genel Merkezi koronavirüse karşı ilaçlandı

  Gündem, 14 Mart 2020

  İYİ Parti Genel Merkezi koronavirüse karşı ilaçlandı

  Kovid-19'a karşı alınan önlemler kapsamında, Genel Başkan Meral Akşener ve yardımcılarının odaları ile genel kullanım alanlarında dezenfeksiyon yapıldı