KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Opel

Opel;

Şirket, Adam Opel tarafından 21 Ocak 1862 yılında Almanya'da kurulmuştur. "Opel Patent Motor Car, System Lutzmann" ilk Opel otomobiline verilen addır. Bu ad Rüsselsheim’daki üretimin başlangıcına işaret eder ve ilk arazi araçlarının üretiminin temelini oluşturur. Yıl içinde şirket uluslararası motor sporlarında ilk kez sahne aldı. Mart 1901’de Heinrich von Opel’in Königsstuhl zirvesini kazanmasıyla Opel motor sporlarındaki ilk zaferini elde etti. Özel olarak üretilen 60 Hp’lik otomobilde Opel test sürücüsü ve şirket yarış arabası sürücüsü Carl Jörns, Taunus bölgesinde Kaiser Ödüllü Yarışı'nı kazandı. Opel de en iyi Alman otomobili olarak Kaiser Ödülünü kazandı.

Opel uygun fiyatlı kompakt bir araba piyasaya sürdü. 4/8 hp, iki kişilik, güvenilirliğe büyük önem veren müşterilere yönelik olarak tasarlanan bu araç "Doktorwagen" (Doktor arabası) olarak tanındı. 1912 yılında on bininci Opel motorlu aracı fabrikadan çıktı. Yeni bir amiral gemisi modeli tanıtıldı, 40/100 Hp dört silindirli araç. 1913 Grand Prix zaferinin elde edilmesini sağlayan motor teknolojisine dayanılarak rekorlar kıran bir yarış arabası geliştirildi. Son teknoloji ile üretilen araç dört valfli teknolojiye sahip ilk arabalardan biri olmasının yanı sıra; 12.3 litrelik süpürme hacmi, dört silindirli, 16-valf güç ünitesi Rüsselsheim tesislerinden çıkan en büyük hacimli motor olma özelliğine de sahiptir. Opel Almanya’nın en büyük otomobil üreticisi oldu.

Opel, kendisini birçok yarışta kanıtlayan sekiz silindirli motor üretti. Bu motorla, özellikle 1922 yılındaki Eifel Yarışı'nda büyük sükse yaptı. Bir milyon gold mark yatırım yapan Opel otomobil üretimini tamamen yeniledi. Rüsselsheim Fabrikası montaj hattı süreçleri de dahil olmak üzere, geleceğin yüksek hacimli üretim yöntemlerini kullanan ilk Alman üretici oldu. Yüzde 37.5’lik pazar payı ile Opel açık ara en büyük Alman otomobil üreticisi. General Motors ile birlik hazırlığı kapsamındaki şirket, borsaya kayıtlı bir şirket haline dönüştürüldü.

General Motors, Adam Opel AG şirketindeki hisselerin yüzde 80’ini yalnızca 26 milyon doların altında bir fiyat karşılığında alarak çoğunluk hisse sahibi oldu. Opel, bir sigorta şirketi kuran ilk Alman üretici oldu. Bir diğer ilk de Opel Bank'ın otomobil satın alımlarını finanse etmesi ve ödemeleri taksitlere bölüyor olması. Rüsselsheim fabrikası, 1.2 litre motor donanımlı ödenebilir bir araç olan ilk “otomobil”ini üretti. 1931 ile 1935 yılları arasında 100.000 adet üretilmiştir. Bu oran Almanya’da bir tek modelle daha önce hiç ulaşılamamış bir hacimdir.

General Motors, Opel kurumundaki hisselerin kalan %20’sini aldı. Opel müşteri hizmetleri eğitimi için okul kuran ilk otomobil üreticisi oldu. Bir milyonuncu Opel Kapitan modelinin üretimi gerçekleşti. Ekim ayında Nazi rejiminden gelen bir talimat, binek otomobil üretimini durdurdu. Dört çekişli versiyonlar da dahil olmak üzere; kamyon modellerine ek olarak uçaklara yönelik iniş takımları, kokpitler ve yakıt tankları gibi askeri ekipmanlar da üretildi. Frigidaire ev buz dolaplarının üretimi yeniden başladı. Savaş sonrası ilk Opel 1.5 ton Blitz kamyon üretildi.

1947 yılında binek otomobil üretimi Olympia modeli ile devam etti. 1960 yılında Opel Rekord P2 piyasaya sürüldü. Toplamda yaklaşık 755.000 ünite üretilmesi bekleniyor. 1962'de Opel yüzüncü yıl dönümünü kutladı. Yeni Opel Kadett’in üretimi için Bochum’da yeni bir fabrika açıldı. Opel üç yeni lüks modeli piyasaya sürdü: Kapitän, Admiral ve Diplomat. Bu altı ve sekiz silindirli amiral gemileri zamanın ruhunu yakalıyor. Üçü de iyi karşılandı ve anında pazar başarıları elde etti.

1966 yılında Bochum Fabrikası bir dönüm noktasını kutladı. Bir milyonuncu Kadett montaj hatlarından ayrıldı. Opel Almanya’nın Hesse eyaletindeki Dudenhofen’da yeni otomotiv fabrikası ve Kaiserslautern’de parçalar için üretim fabrikası açtı. Rekord C üretime girdi ve efsanevi Rallye Kadett piyasaya sürüldü. Opel GT sahneye çıktı. "Yalnızca uçmak daha heyecanlı olabilir" reklam sloganı popüler oldu.

1970 yılında Orta sınıf modeli Ascona A ve spor Manta A doğdu. Elektronik yakıt enjeksiyonlu Commodore GS/E üretime girdi. 1972 yılında modifiye edilen Opel GT yeni Opel dizel motoru ile Dudenhofen’de iki dünya rekoru ve 28 uluslararası rekor kırdı. Emniyet kemerleri tüm Opel modellerinde standart donanım oldu. 1978'de otomobil pazarının büyük liglerine iki yeni yıldız girdi; lüks dört kapılı Senator ve Sport Fasback Coupé Monza.1981 yılında Opel çevre dostu su bazlı boya kullanan ilk otomobil üreticisi oldu. Opel Corsa üretimi için İspanya Zaragoza’da yeni bir fabrika açıldı. Ve Corsa kompakt model sınıfının en çok satan aracı olma yönünde hızla ilerlemeye başladı.
Opel, her model hattına katalitik konvektörlü bir araç dahil eden ilk Alman üretici oldu. 1986'da Omega yılın arabası seçildi. Yol ve pazardaki yıllar süren üstün performans sonrasında Kadett üretimi sona erdi. Halefi ise Astra oldu. Yeni araç yan darbe korumasını, rampalarda koltuklardaki zıplamayı engelleyici özelliği ve emniyet kemeri germe tertibatını içeren Opel Güvenlik Sistemi ile donatıldı. Şirket bir yıl içinde sınıfında Avrupa pazarı lideri olan ilk off road aracı Frontera’yı piyasaya sürdü.

1995'de Opel Vectra B modelini piyasaya sürdü. Diğer Alman otomobil üreticileri arasındaki diğer birinci olarak Opel tüm binek otomobillerini tam boyutlu sürücü ve ön yolcu hava yastıkları ile donattı. 200 yılında Opel Agila üretimi başladı. Almanya’nın ilk mikrovanı mükemmel bir şehir aracıdır. Zafira modeli doğal gaz ile çalışan bir otomobil piyasaya sürüldü.

2003 yılında Opel Signum ve Meriva Almanya’da eş zamanlı olarak piyasaya sürüldü. Rüsselsheim’da bulunan otomobil üreticisi dört yeni CDTI sabit basınçlı püskürtme dizel ünitelerine ve benzinli motorlar için yakıt tasarrufu sağlayan TWINPORT teknolojisine sahip yeni bir motor piyasaya sürdü. Yakıt hücresi ile çalışan Zafira HydroGen3 Tokyo ve Washington’daki trafiğe açık yollarda günlük sürüş koşulları altında testlere başladı.

2005'de Opel Zafira 1.6 CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz), alternatif tahrik sistemi ile Almanya’da en çok satan araç konumundadır. 26 ülkeden gazeteciler 1.3 CDTI ECOTEC’I 1.0 ila 1.4 litre hacim segmentinde "2005 Ylının Motoru" olarak seçti. Opel’in tüm dizel motorlu binek otomobilleri bir partikül filtresi ile birlikte satışa sunulmaktadır.

GM Europe, Rüsselsheim’da yeni bir Avrupa Tasarım Merkezi açtı. Dördüncü nesil Corsa’nın İngiliz Uluslararası Motor Show’da ilk gösterimi; seri üretim Eisenach ve Zaragoza’da başladı. Yeni Corsa Euro NCAP çarpışma testinde yolcu koruması açısından beş yıldız aldı.

Opel’in yeni üst modeli Insignia, Londra Uluslararası Motor Show’da ilk kez sahneye çıktı. Çığır açan tasarımı ve sofistike teknolojisi ile Insignia markayı canlandırma konusunda önemli bir atılım yaptı. Daha sonra kısa bir sure içinde tarzı, yeniliği, güvenliği ve konforu ile 2009 Yılın Otomobili ödülünü aldı.

İlk Opel otomobili üretildikten 110 yıl sonra marka uluslararası ekonomik krizden kaynaklanan varolma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Haziran ayında GM iflas açıkladı. Opel Alman hükümetinden yardım aldı. Frankfurt’taki Uluslararası Otomobil Fuarında Opel süper etkili yeni Astra’yı ve sıfır emisyonlu Ampera’yı tanıttı. Opel Ampera prestijli bir teknoloji ödülü kazandı.

Opel Haberleri

 • Opel'e şirket merkezinde dizel soruşturması

  Otomobil, 15 Ekim 2018

  Opel'e şirket merkezinde dizel soruşturması

  Bir süre önce Fransız PSA'nın Amerikalı General Motors'tan aldığı Alman Opel, kendi ülkesinde polis baskınına uğradı. 95 bin dizel aracında emisyon hilesi yaptığı iddiası ile Frankfurt Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, şirketin Ruesselsheim ve Kaiserslautern'deki merkezlerinde inceleme yapılıyor

 • O modelleri bir daha üretmeyecek

  Otomobil, 11 Ekim 2018

  O modelleri bir daha üretmeyecek

  Geçtiğimiz yıl Fransız PSA'nın Amerikalı General Motors'tan (GM) satın aldığı Alman Opel, radikal bir karara imza attı. Yapılan açıklamaya göre, markanın üstü açık modeli Cascada ile küçük sınıf hatcback modeller Adam ile Karl'ın üretimine son verildi. Söz konusu kararın arkasında, karlılığı yüksek SUV modellerin üretimine son verilen 3 modeli geride bırakması yatıyor. Birçok markanın benzer adımlar atması, otomobillerde 70 yıl önce yaşanan kabuk değişiminin yeniden gerçekleşmesine ve geleneksel kasa tiplerinin ortadan kaybolmasına yol açabilir. Yiğitcan Yıldız'ın haberi...

 • Bu koltuklar hayat kurtarıyor

  Otomobil, 06 Ağustos 2018

  Bu koltuklar hayat kurtarıyor

  Opel trafikte uzun süre sabit oturmak zorunluluğu nedeniyle sırt ve bel ağrısı riski ile karşı karşıya kalan sürücülere sunduğu AGR sertifikalı ergonomik koltukları ile öne çıkıyor. Alman otomobil üreticisi kendi bünyesinde geliştirdiği ergonomik koltukları Insignia, Grandland X ve Crossland X modellerinin en üst donanım seviyelerinde standart, Astra ve Mokka X modellerinde ise opsiyonel olarak sunuyor.

  Opel 20 yıl sonra para kazandı

  Otomobil, 25 Temmuz 2018

  Opel 20 yıl sonra para kazandı

  General Motors (GM) bünyesindeyken bir türlü kâr edemeyen Opel, Fransız PSA’nın bünyesine geçer geçmez kâr açıkladı. Fransız grubun dün gerçekleşen toplantısında CEO Carlos Tavares bünyelerine yeni katılan Opel’in yılın ilk yarısındaki operasyon kârının 502 milyon Euro olarak gerçekleştiğini söyledi. GM bünyesindeyken 20 milyar Euro zarar eden şirket en son tam yıl kârını 1999 yılında yapmıştı.

  Dizele bir şok daha! 3 modele yakın takip

  Otomobil, 16 Temmuz 2018

  Dizele bir şok daha! 3 modele yakın takip

  Opel'in Insignia, Zafira ve Cascada modellerindeki Euro 6 dizel standardına sahip 60 bin aracında yasal sınırların 10 kat üzerinde nitrojen oksit (NOx) salınımı gerçekleştiği iddia edilirken, Almanya Ulaştırma Bakanlığı konuyla ilgili resmi bir oturum yapılacağını açıkladı. Alman basınındaki iddialara göre normal sürüş esnasında egzoz yönetim sisteminin devre dışı bırakılarak durumun gizlendiği belirtiliyor

 • Birer birer çekiliyorlar! Bu kez de Volkswagen...

  Otomobil, 18 Mayıs 2018

  Birer birer çekiliyorlar! Bu kez de Volkswagen...

  Volkswagen, ekim ayından düzenlenecek olan ve 2 yılda bir yapılan Paris Auto Show etkinliğinde yer almayacağını duyurdu. Daha önce de Ford, Opel, Nissan, Infiniti, Volvo ve Mazda etkinlikte yer almayacağını açıklamıştı. Kararda kemer sıkma politikalarının yanı sıra geleneksel fuarlarda azalan ziyaretçi sayısının etkili olduğu da belirtiliyor

 • 18 yıldır kâr edemiyordu! 3 yıl süre verildi

  Otomobil, 10 Kasım 2017

  18 yıldır kâr edemiyordu! 3 yıl süre verildi

  1999 yılından beri kâr edemeyen Opel için PSA grubu 3 yıllık bir yol haritası çizdi ve tasarruf planı açıklandı. Zorunlu işten çıkarmaların olmayacağı belirtilse de uzmanlar 3 bin kişiyle yolların ayrılmasını bekliyor

 • Eğer doğruysa otomobil dünyası sallanacak!

  Otomobil, 09 Mart 2017

  Eğer doğruysa otomobil dünyası sallanacak!

  Fiat'ın patronunun yaptığı kehanet eğer gerçek olursa Türkiye'de sektörün 3'te 1'i tek bir grubun elinde olacak.

  Peugeot+Opel Türkiye'de sıralamayı değiştirecek!

  Otomobil, 05 Mart 2017

  Peugeot+Opel Türkiye'de sıralamayı değiştirecek!

  PSA, Opel'i satın alarak Türkiye’deki pazar payını da yüzde 5’in üzerinde artırarak beşincilikten üçüncülüğe çıkacak

  Bu iddia otomotiv sektörünü sallayacak!

  Otomobil, 14 Şubat 2017

  Bu iddia otomotiv sektörünü sallayacak!

  General Motors yıllardır zarar eden markası Opel'i satıyor

 • Türkiye'de son 12 yılın en çok satan otomobilleri

  Otomobil, 29 Ocak 2017

  Türkiye'de son 12 yılın en çok satan otomobilleri

  İşte 1 Ocak 2005'ten bu yana Türkiye'nin en çok satan otomobil markaları... HABERTURK.COM/ÖZEL HABER

 • Alman devi zor günler geçiriyor

  İş-Yaşam, 16 Aralık 2015

  Alman devi zor günler geçiriyor

  Uluslararası alanda faaliyet gösteren bir çok köklü Alman firması, son yıllarda mali ve idari açıdan sıkıntılı günler geçiriyor. Birçok firma, üst yöneticisini (CEO) değiştirirken bazı firmalar da bölünme yoluna gidiyor

 • Marka marka satış fiyatları

  Otomobil, 28 Haziran 2015

  Marka marka satış fiyatları

  Piyasada satılan sıfır otomobillerin fiyatı 40 bin TL'den başlıyor

  Opel'de 4 yeni model

  Otomobil, 22 Mayıs 2015

  Opel'de 4 yeni model

  İstanbul Autoshow 2015’te, Opel'in 4 yeni aracı görücüye çıkıyor

  Yakıt cimrisi otomobiller

  Otomobil, 05 Nisan 2015

  Yakıt cimrisi otomobiller

  Yakıt masrafı canınıza tak ettiyse bu araçlara bakmanızda fayda var...

 • Hepsi birbirinden özel...

  Otomobil, 29 Mart 2015

  Hepsi birbirinden özel...

  Kullandığınız araç aslında hangi yılın en iyisi?

 • Otomobilinizin gizli özellikleri

  Otomobil, 16 Aralık 2014

  Otomobilinizin gizli özellikleri

  Opel Corsa, Ford Focus Ghia, BMW, Peugeot 307, VW Golf, Skoda Roomster, Hyundai Starex, Mitsubishi Colt, Fiat Doblo, Renault Clio gibi araçların hiç bilmediğiniz gizli ayarları.

 • Binlerce kişi bugün işsiz kalacak!

  Otomobil, 05 Aralık 2014

  Binlerce kişi bugün işsiz kalacak!

  Aralarında çok sayıda Türk de var.

  Otomobil devi kilit vurdu!

  Otomobil, 28 Kasım 2014

  Otomobil devi kilit vurdu!

  Almanya'nın otomotiv devi Opel, Bochum kentindeki tesislerini bu yıl aralık ayı sonuna doğru kapatacağını duyurdu.