Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Binlerce üniversite öğrencisi 2019 yılı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvurularının ne zaman başlayacağını ve nasıl yapılacağını araştırıyor. 

Geri ödemesiz burs almak isteyen öğrenciler merak beklediği açıklamayla ilgili geri sayım devam ediyor. İşte 2019 KYK burs başvurularıyla ilgili önemli ayrıntılar...

 

KYK 2019 BURS BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

Bu yıl eğitim ve öğretim hayatına başlayacak ön lisans ve lisans öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu vasıtasıyla burs desteği alabilecek. Ödemeli ve ödemesiz olmak üzere iki seçeneği mevcut olan burs başvuruları için henüz KYK tarafından bir tarih belirtilmedi. Konuya ilişkin detaylar geldikçe ve kesin başvuru tarihleri açıklanınca detaylar da haberimizde olacak. 

2019 KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılı için belirlenen burs ücreti lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira. Dolayısıyla öğrenciler 2019 yılında bu ücretleri alacak ancak 2020 yılı için burs ücretlerinde artış yapılması ve 2020 Ocak ayı itibariyle öğrencilerin yeni ücreti alması bekleniyor.

KYK BURS BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILACAK? 

Burs başvuruları e-Devlet’te Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı hizmetler arasında yer alacak. Başvuruların erişime açılmasının ardından adaylar kendilerine tanınan süre içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.