Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

KYK yurt burs başvuruları ne zaman bitiyor? Sorusu milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanıyor. Üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK tarafından düzenlenen yurt ve burs başvurularında bulunabilecek. Öğrenciler geri ödemeli ve ya karşılıksız burslardan yararlanabilecek. Peki, KYK yurt burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

KYK YURT BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?


Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Resmî Twitter Hesabı üzerinden yapılan duyuruya göre KYK yurt başvuruları başladı. Başvurular 26 Ağustos Pazartesi günü saat 23.59’da sona erecek. KYK yurt başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor.

KYK YURT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, e-İmza, Mobil İmza veya İnternet Bankacılığı ile Giriş yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, e-İmza veya Mobil İmza’nızı temin etmelisiniz veya e-Devlet Kapısı’na entegre bankalardan birinin internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. e-Devlet Şifrenizi PTT’lere kimliğiniz ile birlikte şahsen başvurarak temin edebilirsiniz. Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet sağlayıcılardan veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız. Bu işlem için herhangi bir ek ücret, vergi vb. alınmamaktadır.

KYK YURT BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

KYK YURTLARINA KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

Kurum Yurtlarında Barınmak İçin Belirlenen Tarihlerde Müracaat Eden Öğrencilerden Yurda Kesin Kayıtta İstenen Belgeler:

1. Öncelik Belgesi (Önceliği Olanlar İçin)
- Şehit ve gazi çocuğu, gaziler (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınan belge (Seyahat Kartı dahil) veya Sosyal Güvenlik Kurumundan ilgili kanun maddelerine göre aylık bağlandığını gösterir belge)
- % 40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,( Tam teşekkülü hastaneden alınacak rapor)
- Lise ve dengi öğrenimlerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler (İlgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belge)
- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar, (Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
- Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
- Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları (İlgili kurum ve kuruluşlardan alacakları belge)

2. 4 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

3. % 40 ve üzeri engelli ebeveyni olanların (Tam teşekküllü hastaneden alınacak rapor)

4. Yükseköğrenim programına kayıt olduğunu gösterir belge

5. 18 yaşından küçükler için Kurum internet sayfasından temin edilen ve doldurulan Veli/Vasi İzin Belgesi

6. Verilen süre içinde ilgili yurt müdürlüklerine kayıt yaptırmayan öğrenciler, haklarını kaybedeceklerdir.

KYK BAŞVURU SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2019

26 Ağustos'a kadar devam edecek olan KYK başvurularının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz KYK tarafından açıklanmadı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nden resmi açıklama gelir gelmez haber sayfamızda da olacaktır.