Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Güncel İzmir, Muğla, Antalya ve Bursa'da orman yangını | Son dakika haberleri
    1

    Türkiye'nin yangınlarla mücadelesi sürüyor. Dün İzmir'de çıkan orman yangını kontrol altına alınırken bugün de Muğla'nın Milas ve Marmaris, Antalya'nın Muratpaşa ve Bursa'nın Nilüfer ilçelerinde makilik ve ormanlık alanlarda yangın çıktı.

    2

    MUĞLA MİLAS

    Muğla'nın Milas ilçesinde ziraat alanında başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Kısa sürede yayılan yangın, itfaiye ve orman ekiplerinin yoğun müdahalesiyle kontrol altına alındı.

    3

    Bölgeden yükselen dumanları fark edenler 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbarda bulundu.

    4

    Milas'ın Demirciler Mahallesi'nde çıkan yangın, ziraat alanında başlamasının ardından kuvvetli rüzgarın etkisiyle hızla ormanlık alana yayıldı.

    5

    Yangın ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen çok sayıda itfaiye aracı ve ekip, yangına müdahale etti. Yoğun çabalar sonucunda yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandı.

    6

    PİKNİK YAPAN 3 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

    Muğla'nın Marmaris ilçesi Bördübet mevkisi Gölge Koyu'ndaki ormanda çıkan yangının, bölgede piknik yapan kişilerin yaktığı mangaldan kaynaklandığı tespit edildi.

    7

    Alana çekme karavan ile piknik yapmaya gittikleri iddia edilen Pınar S., Hüseyin S. ve Selçuk S.'nin mangal yaktıkları sırada kıvılcımların yangına neden olduğu anlaşıldı. Gözaltına alınan şüphelilerin, işlemlerin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

    8

    O ANLAR CEP TELEFONU KAMERASINDA

    5 hektar ormanlık alanın zarar gördüğü yangına sebep olan 3 kişinin alandan hızla uzaklaşmaları, bir vatandaşın cep telefonu kamerası tarafından anbean kaydedildi. Görüntüde, yangının ortaya çıkması ve büyümesinin ardından 3 kişinin çekme karavanla olay yerinden hızla uzaklaştığı yer aldı.

    9

    ANTALYA

    Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

    Lara bölgesindeki plaja yakın ormanlık alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

    10

    İhbar üzerine bölgeye Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

    Yangına 2 helikopter, çok sayıda arazöz, su ikmal aracı, dozer, itfaiye ve orman ekipleriyle müdahalede bulunuldu.

    11

    Yangın bölgesinde birçok kişi de yangının yayılmasına engel olmak için ekiplere destek verdi. Bazı kişiler hortum ve su bidonları ile yangına müdahale etmeye çalıştı.

    Yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı. Yangında, 30 hektar alan ve ekili bir sera zarar gördü.

    Ekiplerin bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

    12

    BURSA

    Bursa'da makilik alanda çıkan ve Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Görükle Kampüsü'ndeki ormana sıçrayan yangın kontrol altına alındı.

    Nilüfer ilçesi Yolçatı Mahallesi yakınında makilik alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

    Alevlerin fark edilmesinin ardından yapılan ihbar üzerine bölgeye Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri sevk edildi.

    13

    Rüzgarın da etkisiyle Ayvalı Deresi kıyısında yayılan ve hububat ekili arazilere sıçrayan yangının kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahale başlatıldı.

    Ekipler, havadan 4 uçak, 4 helikopter ve 1 gece görüşlü helikopter, karadan ise onlarca arazöz, iş ve hizmet aracıyla alevlere müdahalede bulundu.

    14

    ÖĞRENCİ YURTLARI BOŞALTILDI

    Kampüste bulunan kız ve erkek öğrenci yurtlarındaki öğrenciler tahliye edildi. Doğal yaşam alanında bakılan kızılgeyikler, atlar ve diğer hayvanların da tahliyesi sağlandı.

    BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde yatan ancak durumu ağır olmayan hastalardan isteyenlerin taburcu edildiği öğrenildi.

    Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Gümen, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş ve BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, yangının kontrol altına alındığı, soğutma çalışmasının sürdüğü bölgede incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

    15

    ÖĞRENCİLER SABAH YURTLARINA GERİ DÖNECEK

    Söndürme çalışmasına katılan kurum ve kuruluşların koordinesini sağlayan Vali Demirtaş, AA muhabirine, BUÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ile ilgili tedbir aldıklarını ve yurtlardaki öğrencileri şehir merkezindeki diğer yurtlara yerleştirdiklerini söyledi.

    Sabah saatlerinde öğrencilerin yurtlarına geri döneceğini belirten Demirtaş, "Tarım ve Orman Bakanı'mızı ve İçişleri Bakanı'mızı zaman zaman arayıp özellikle yangının safahatı ile ilgili sürekli bilgi arz ettim. Şu an ciddi bir sıkıntımız yok. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Hem karadan hem de havadan gece görüşlü helikopterimiz çalışmasına devam ediyor." diye konuştu.

    16

    Soğutma çalışmasının karadan da sürdürüldüğünü dile getiren Demirtaş, rüzgarın kesildiği bölgede sabaha kadar herhangi bir sorunun kalmayacağını düşündüklerini aktardı.

    Veteriner Fakültesinde bulunan 150 küçükbaş ve 150 büyükbaşı güvenli alanlara aldıklarını kaydeden Demirtaş, can kaybı veya telef olma durumunun yaşanmadığını sözlerine ekledi.

    17

    Rektör Prof. Dr. Yılmaz da ana eğitim binalarında herhangi bir hasar olmadığını belirtti.

    Veteriner Fakültesi Dekanı ve çiftlik müdürünün gayretleriyle hayvanları yangın alanından kurtardıklarını bildiren Yılmaz, "Çiftlik binamızın bir kısmında bir zarar söz konusu oldu. Ziraat Fakültesinin yangının kampüsümüze girdiği alanda yer alan bir küçük eğitim binası vardı, daha çok stajyerlerin kullandığı, orada kısmi bir zararımız var ama ana eğitim bloklarımıza hiçbir şekilde yangın ulaşmamış oldu." diye konuştu.

    Bursa Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise yangının çıkış nedeniyle alakalı başlatılan soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü duyuruldu.

    18

    İZMİR

    İzmir'in Tire ilçesinde zeytinlik alanda çıkan yangın havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

    Alınan bilgiye göre, Boynuyoğun Mahallesi'nde tarihi Tire Ali Baba Türbesi'nin de içinde bulunduğu zeytinlik alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.