Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Enerji Petrol fiyatı ABD saldırısından bu yana yüzde 6 yükseldi - Enerji Haberleri

    Cuma günü 69.50 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı günü 68.60 dolardan tamamladı. Brent petrolün varili saat 09.15 itibarıyla kapanışa göre yüzde 2.3 artışla 70.19 dolara çıktı. Brent petrolün varil fiyatı böylece ABD'nin İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlıKudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürdüğü saldırıdan bu yana yüzde 6.1 yükselmiş oldu.

    Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 64,30 dolardan alıcı buldu.

    ABD ile İran ve Irak arasında artan gerginlik Ortadoğu bölgesinden ham petrol arzını tehlikeye sokarak fiyatlarda yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

    REKLAM

    GERİLİM YÜKSELİYOR

    ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran'ın herhangi bir ABD personeline veya hedefine saldırması halinde ABD hızlı ve bütünüyle karşılık verecektir hatta belki orantısız bir ölçüde karşılık verecektir" ifadesini kullandı.

    Trump, ayrıca, Irak Parlamentosu'nun ABD askerlerinin ülkeden çıkmasını talep eden kararına tepki göstererek, "(Irak) Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır" dedi.

    Brent petrolde teknik olarak 70.45 ile 70.86 dolar aralığının direnç, 70.04 ile 69.63 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ