Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Regaib Kandili için sayılı günler... Dünya genelinde milyonlarca Müslümanın beklediği ve İslam dininde önemli bir yeri bulunan Regaib Kandili'nde eller dua için açılacak ve bu özel gün idrak edilecek. Ramazan ayının habercisi olan Regaib Kandili, Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecedir. Peki Regaib Kandili ne zaman? 2018 Regaib Kandili hangi güne denk geliyor?

REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN?

Duaların edileceği, namazların kılınacağı ve ibadetlerin yapılacağı Regaib Kandili, bu yıl 22 Mart Perşembe gününe denk geliyor. Milyonlarca Müslüman vatandaş, 22 Mart Perşembe günü Regaib Kandili'ni kutlayacak ve birçok ibadet yapılacak.

REGAİB KANDİLİ NEDİR?

Regaip; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Recep ayının da ilk cuma gecesi… Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi…

İstek, arzu ve beğenmedir rağbet... İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaip Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; Regaipimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O’nun rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

REGAİB KANDİLİNDE HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Regaib Kandili'ne mahsus bir ibadet şekli bulunmamaktadır. Müslümanlar, Regaib Kandili gecesini tövbe ve dua ederek, namaz kılarak ve Kur'an-ı Kerim okuyarak idrak etmektedir.

Üç ayların birincisi olan recep ayının ilk cuma gecesi Regaip gecesi ve 27. gecesi de Mi‘rac gecesidir. Üç ayların ikincisi olan şâban ayının 15. gecesi Berat gecesidir. Üç ayların üçüncüsü olan ramazan ayının 27. gecesi ise Kadir gecesidir.

Bu geceleri vesile ederek nâfile namaz kılmak, Kur'ân-ı Kerîm okuyarak üzerinde düşünmek, tezekkür ve tefekkür etmek yararlı olur. Peygamberimiz Kadir gecesinde nasıl dua edebileceğini soran Âişe vâlidemize şöyle demesini tavsiye etmiştir: Allahümme, inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa‘fü annî (Ey Allahım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet) (Tirmizî, “Da‘avât”, 84)

REGAİB KANDİLİNDE OKUNACAK DUALAR

“Bize karşı düşmanlık duygularıyla oturup kalkanların kalplerini yumuşatmak murat ediyorsan, bize ve gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daim bir sevgiyle doldur!”

“Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lütfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle ya Rabbi!”

"Allâhım! Senin rızanı umarak camimizde toplandık, huzuruna geldik, boynumuzu büktük, elimizi açtık, bizi kapından boş çevirme. Ey Yüce Rabbimiz! Yüce kitabın Kur’ân ile bizleri huzura ve mutluluğa ulaştır. Kur’ân’ı okumayı, anlamayı ve gereği gibi yaşamayı hepimize nasip eyle. Ey Rabbimiz! Yaptığımız hatalara, kusurlara, günahlara pişman olduk, tövbe ediyoruz, bizi bağışla."

"Mescitlerimizde Kur'an okunuyor, minarelerimizden dinin temeli ezanlar yükseliyor; Ve biz mabetlerimizde, mescitlerimizde bülbülü hoş eda nağmeler dinlemeye erdik, sen bu nağmeleri kesip bizi inkisara itme ya Rabbi. Hazret-i Muhammed'i güldüren, Kur'an'ın manasını güldüren, Eslâfı, ervahı, eşbahı güldüren bu manzarayı makûs edip bütün bu gülenleri şu mübarek gece hürmetine ağlatma ya Rabbi."

"Dünya ve ukbâ kazancı adına ne ciddî bir hesap ne de tutarlı bir plâna sahibiz. Kazançlar kuşağında sürekli kaybediyoruz; Kaybederken de muhtemel daha kötü durumlarla teselli olmaya çalışıyoruz. Zamanı suçlama, şartlara lânetler yağdırma da ayrı bir avunma yolu. Bütün bunlara rağmen ya Rabb!, Bizi bize bırakmaman en büyük dileğimiz. Kendimiz edip kendimiz bulsak da, Rahmetin, istihkaklarımıza lütuf televvünlü haklar bahşedecek genişlikte. Sen bizlere lütfunla muamelede bulun ya Rabbi!"

2018 YILI KANDİL TAKVİMİ

- 22 Mart 2018 Perşembe günü Regaip Kandili

- 13 Nisan 2018 Cuma günü Miraç Kandili

- 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Berat Kandili

- 19 Kasım 2018 Pazartesi Mevlid Kandili

- 19 Mart 2018 Pazartesi günü Üç Aylar başlangıcı

- 10 Haziran 2018 Kadir Gecesi