Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Ceza alan bankalar ING Bank ve The Royal Bank of Scotland Plc. Merkezi Edinburgh İstanbul Merkez Şubesi oldu.

ING Bank'a 21 milyon 112 bin TL, The Royal Bank of Scotland'a ise 66 bin 429 TL ceza kesildi. Cezalar bankaların Türkiye'de elde ettkleri gelirler üzerinden belirli bir oranla kesildi. 

Soruşturmaya konu Mitsubishi UFJ Turkey AŞ, Citibank A.Ş., Deutsche Bank A.Ş., HSBC Bank A.Ş., JPMorgan Chase Bank N.A. Merkezi Columbus Ohio İstanbul Türkiye Şubesi, MerriII Lynch Yatırım Bank A.Ş., Société Générale (S.A.) Paris Merkezi Fransa İstanbul Türkiye Merkez Şubesi, Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş., Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Türk Ekonomi Bankası A.Ş. ve UBS AG'ye ise ceza verilmedi.

İş birliği yapan bankaya ceza verilmedi

Kurul, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Turkey AŞ'ye, kanunun idari para cezasına ilişkin maddesi ve ilgili yönetmelik uyarınca 2016 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren yüzde 1,5’i oranında idari para cezası verilmesi gerekmekle birlikte, kanunun "Kurumla aktif iş birliği yapan teşebbüslere iş birliğinin niteliği, etkinliği ve zamanlaması dikkate alınarak belirlenen cezaların verilmeyebileceği ya da cezalarda indirim yapılabileceğine" dönük hükmü çerçevesinde idari para cezası verilmemesini oy birliği ile kararlaştırdı.

Rekabet Kurulu'ndan konuyla ilgili yapılan açııklamanın tam metni şöyle: