Çoklu ilaca direnç gösteren ve tedavide başka alternatifi kalmayan verem hastaları için geliştirilen yeni molekülün, iyileşme şansını artırdığı ve hastalığa bağlı yan etkileri azalttığı bildirildi.

Onkoloji, hematoloji ve enfeksiyon hastalıklarının tedavisi ve yeni aşıların geliştirilmesine yönelik çalışmaların yürütüldüğü bir ilaç şirketinin Fransa'da faaliyet gösteren inovasyon merkezi basın ziyaretine açıldı.ÇİN'DE BÜYÜK BİR SORUN

Açıklamalarda bulunan ilaç şirketinin Ar-Ge Direktörü ve 2014 Avrupa Mucit Ödülü'nün sahibi Dr. Jerome Guillemont, halk arasında "verem" olarak bilinen tüberkülozun görülme sıklığının Avrupa ülkelerinde yüksek bulunmadığını ancak Avrupa'nın doğusunda, Çin'de ve eski demir perde ülkelerinde bunun çok büyük bir sorun olduğunu söyledi.

Bu ülkelerde AIDS'e yol açan virüs HIV ile tüberkülozun büyük sıkıntı yarattığını ifade eden Guillemont, "Çünkü HIV enfeksiyonları nedeniyle yaşamını yitiren hastaların büyük çoğunluğunda altta yatan sebebin tüberküloz olduğu bilinmektedir" dedi.

Guillemont, hastaların bağışıklık sistemindeki yetmezliğin, hastalık oluşumunu tetiklediğini vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

"Dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinde gizli tüberküloz bulunduğu bilimsel olarak raporlanmıştır. Bu kişilerde bağışıklık sistemi zayıfladığında tüberküloz bir anda ortaya çıkmaktadır ve hayati risk taşıyan enfeksiyona yol açmaktadır.

Tüberkülozu olan bir kişi ile aynı trene binildiğinde aynı hava solunduğunda bulaşma riski yüksektir çünkü hava yolu ile bulaşmaktadır. Özellikle çoklu ilaç dirençli hastalarda hayati risk bulunmaktadır. Bu hastalar, tedaviye yanıt vermemektedir. Bu durumda da hastalar için yapacak pek bir şey kalmıyor."

Dirençli tüberküloz tedavisinde 5 farklı antibiyotik kullanıldığını belirten Guillemont, "Bu hastalar günde 5 ilaç alıyor. Bu ilaçların etkisine bağlı ortaya çıkan komplikasyonlar nedeniyle yaklaşık 10 ilaç daha kullanmak zorunda kalınıyor. Bu hastaların bazıları günde 20 ayrı ilaç alabiliyor. Bu nedenle tedaviyi sonlandıran hastalar oluyor" diye konuştu.

YENİ MOLEKÜL RUHSAT AŞAMASINDA

İlaca direnç gösteren ve artık başka alternatifi kalmayan hastalar için yeni bir şans yakalandığını bildiren Guillemont, "Çoklu ilaç dirençli hastalarda tedavi şansını artıran ve yan etkileri azaltan tamamen farklı bir molekül geliştirildi" dedi.

Tüberkülozun tedavisine ilişkin bilim dünyasının yıllardır yeni bir ilacın geliştirilmesini beklediğini ifade eden Guillemont, "Çünkü geçmiş on yıllara bakıldığında hep aynı etki mekanizması olan ve hep aynı sınıfa ait olan moleküller kullanıldı. Sadece, ufak modifikasyonlar yapıldı. Bunun sonucunda da tedavide hep aynı direnç ile karşılaşıldı" ifadesini kullandı.

Guillemont, geliştirilen "Bedakilin" isimli molekül ile tedavide yeni bir etki mekanizması elde edildiğini belirterek şunları kaydetti:

"Yeni molekül ile bütün direnç formlarına yanıt elde edilmesi amaçlandı. Bizim molekülümüzün, bütün anti mikro bakteriyel dirençleri tedavi edebildiği saptandı. Bu nedenle çoklu ilaç dirençli tüberküloz tedavisinde çok önemli bir seçenek çünkü tamamıyla etki mekanizmasından kaynaklanan bir farklılığı var.

Yeni geliştirilen ilaç için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvurular yapıldı, kabul edildi, şimdi ruhsat sürecindeyiz. İlacın piyasaya sunulması için faz 3 klinik çalışmalarının da tamamlanması gerekiyor çünkü çoklu ilaç dirençli tüberküloz hastaları için bu çok önemli bir ihtiyaç."

Faz 2 klinik çalışmalarının sonuçları hakkında da bilgi veren Guillemont, "Yapılan klinik çalışmalarda ilacın faydalı olduğu tespit edildi. Özellikle çoklu ilaç dirençli tüberküloz hastalarında mevcut tedavi ile yeni molekülün uygulandığı tedavi kıyaslandığında yeni molekülün çok daha etkili olduğu belirlendi. Bu sonuçlara dayanarak FDA şu an için bu molekülün sadece hastanelerde kullanılması için onay verdi" diye konuştu.

Guillemont, bu aşamadan sonra faz 3 klinik çalışmaların sonuçlarının inceleneceğini dile getirerek, yeni geliştirilen ilacın diğer antibiyotiklerle birlikte günde bir tane alındığını ayrıca hastalarda tedavi sürecinin kısaldığını vurguladı.

TÜBERKÜLOZUN BULAŞMA YOLLARI

Hasta bir kişiden hava aracılığı ile sağlam kişiye bulaşan bakteri, nefes, öksürük, hapşırık gibi yollarla çevreye yayılıyor. Sağlıklı kişiler, bu mikropları nefesleriyle alıyor.

Hasta ile yakın ve uzun süreli teması olan kişilere bulaşma riski artıyor. Alınan mikrop, kişiyi hastalandırmadan vücutta saklı kalıyor ve vücut direncinin düştüğü bir anda ortaya çıkıyor. Hastalık gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem ilk iki yıl olarak belirtiliyor. İlk iki yılda yüzde 5, sonrasında yüzde 5 olmak üzere yaşam boyu hastalık gelişme riski yüzde 10 olarak gösteriliyor. Tedavi başlandıktan sonra bulaşma hızla sona eriyor.

Yaklaşık 2-3 haftadan uzun süren öksürükte tüberkülozdan şüphelenilmesi ve hekime başvurulması gerekiyor.

Tüberküloz tedavisinde birden fazla ilacın düzenli ve yeterli süre birlikte alınması gerekiyor. Tedavinin düzenli bir şekilde devam etmesi önem taşıyor. Uygun tamamlanmayan tedavi ile ilaç direnci gelişebiliyor. Bu durum da tedavi başarını olumsuz etkiliyor. İlaca dirençli hastaların tedavisi uzun sürüyor, daha çok yan etki yaratıyor, tedavi maliyetini artırıyor, bazen cerrahi müdahale gerektirebiliyor.

AA

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000