Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık 'Zika virüsü insanlara uyum sağlıyor'

    Uganda Virüs Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Julius Lutwama, Zika virüsünün giderek çoğaldığını ve insanlara daha fazla uyum sağlamaya başladığını söyledi.

    Böceklerden bulaşan virüslerle ilgili araştırmalarını 30 yıldır sürdüren Lutwama, yaptığı açıklamada, Amerika kıtasındaki Zika virüsü salgınının, sadece destekleyici tedavi yoluyla ve virüsü taşıyan sivrisinekleri kontrol altına alarak azaltılabileceğini belirtti.

    Virüsün, Afrika ve Asya'da türeyen olmak üzere, birbirinden farklı iki çeşidi olduğunu bildiren Lutwama, "Amerika'da sorun açan virüs Asya'dan gelip, Mikronezya ve Polinezya'ya giderek, oradan da Güney Amerika'ya ulaşıyor" dedi.

    Zika virüsünün giderek çoğaldığını ve insanlara daha fazla uyum sağlamaya başladığını dile getiren Lutwama, virüsün 60 yıl önce tespit edilmiş olmasına rağmen halen bir aşısının bulunmamasını ise enfeksiyonun dünyada çok az görülmüş olmasına bağladı.

    Lutwama, "Virüs yalnızca hücrelere girdiğinde yaşıyor, virüsü öldürmek, hücreleri de öldürmek, yani insanı öldürmek demek oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

    Zika virüsünün hamileler ve henüz doğmamış çocuklar için riskine işaret eden Dr. Lutwama, "Anne karnında bebekler çok hızlı büyür ve rahme bir virüs girdiğinde, virüs de çocukla birlikte büyür. Bu, hızla büyüyen hücrelerde çok sayıda virüsün türediği anlamına gelir ki, bu da çocukları etkilemektedir" ifadelerini kullandı.

    Lutwana, Uganda'da en son, 2012 yılında Zika virüsü vakasına rastlandığını sözlerine ekledi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ