Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hibiscus, yaprakları olan alternatif bir çiçektir. Hibiskus bitkisi, kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur. Ayrıca iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde de yardımcıdır. 

Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir. Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir.

İşte hibiskus çayının faydaları…

Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kandaki şekeri düzenler. Yüksek tansiyona bitkisel çözüm tedavisi sunar, tansiyon düşüren bitkiler arasındadır.

Hibiskus çayının faydaları nelerdir?

  • Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılmaktadır. 
  • Yaşlanmayı geciktirir ve bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler.  
  • Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
  • Kireçlenmeyi önleyicidir. 
  • Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür. 
  • Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus çayını günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır. Damar sertliği şikayeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır. Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.

Dizde yaşanan sıvı kaybının önlenmesi için de günde iki kez demlenerek içilmesi önerilmektedir.

Hazırlamak için suyu kaynatıp bir kenara alın, ardından içine kurutulmuş hibiskusları ilave edip bu şekilde 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ilık olarak içilmesi önerilir. Miktar olarak bir bardak için 1 tatlı kaşığı kullanılmalıdır. Tatlandırmak için şeker, bal veya tatlandırıcı kullanılmamalıdır. Sade olarak içilmelidir.