Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Omurilik ve beyindeki motor sinir hücrelerinin ölmesiyle ortaya çıkan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına dikkati çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte ünlü isimler bir araya geldi.

21 Haziran Dünya ALS Günü kapsamında Türkiye ALS-MNH Derneği, düzenlenen etkinliğe, Kasımpaşa Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Beşiktaş'ın kalecisi Tolga Zengin, Antalyasporlu futbolcu Serdar Özkan, oyuncular Selda Alkor, Nebahat Çehre ve Yetkin Dikinciler katıldı.

Etkinlikte Türkiye ALS-MNH Derneği Başkanı, ALS hastası Trabzonspor'un eski futbolcusu İsmail Gökçek ile derneğin başkan yardımcısı, ALS hastası Dr. Alper Kaya, hastalık nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları ve tedavi süreçlerini anlattı.

Eşini ALS hastalığı nedeniyle kaybeden Zihni Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Asaf Güneri de ALS hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye ALS-MNH Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve İsmail Gökçek'in eşi Adalet Gökçek de Dünya ALS Günü'nde farkındalık oluşturmak için bir araya geldiklerini belirterek, "ALS hastalığı çok zor bir hastalık. Bu hastalıkla baş edebilmek gerçekten zor. Eşim de dernek başkanlığını yapıyor. Bizim gibi hastaların hayatını kolaylaştırabilmek için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

Rıza Çalımbay da ALS hastalığı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini dile getirerek, "Hayatta hepimizin başına bir şeyler gelebilir. Böyle yerlere gelip katılmaktan ziyade elimizden ne geliyorsa yapıp, yardımcı olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

AA