Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Havaların ısınmaya başlamasıyla her yaş grubunda ortaya çıkan ishalin, sıcak havalarda yiyeceklerin daha çabuk bozulması ve beslenme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle daha sık görülebileceğini ifade eden, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Fatih Mert, "İshale bağlı ölümler sıklıkla su ve mineral kaybından kaynaklanmaktadır. Ayrıca beslenme durumunun iyi olmaması ishal ve ishale bağlı ölüm riskini arttırmaktadır. İshalle çocuklarda kusma, karın ağrısı ateş de görülüyorsa zaman kaybetmeden bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır" dedi.

YETERLİ SU VERİLMEZSE ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİR

Uzun süre bekletilmiş besinler, uygun şekilde hazırlanmamış konserve, iyi pişirilmemiş besin ve kaynağı belli olmayan içme suyunun içerisinde mikropları barındırarak ishale neden olabileceğini ifade eden Dr. M. Fatih Mert, "Küçük çocuklarda ishal özellikle kustuğu zaman büyük su kayıplarına yol açar, yeterli su verilmediği takdirde öldürücü olabilir. Bu yüzden kusması olan çocuklara bol bol su içirilmesi gerekir. Ayrıca ek olarak yağsız çorba, pirinç suyu ve seyreltilmiş sütle hazırlanmış muhallebi, ayran, elma suyu gibi sıvılar susuzluğu önlemek, aynı zamanda kalori ihtiyacını karşılamak için verilebilir. Altı aylıktan küçük ve henüz ek gıdaya başlanmamış bebeklerde emzirme sıkılaştırılır. Aralıklarla kaynatılmış ılık su bebeğe verilebilir. Bunların dışında özellikle çocuklarda bağırsak enfeksiyonları, gıda zehirlenmesi, diş çıkarma, bazı gıdalara karşı hassasiyet, gereğinden fazla meyve suyu tüketiminin, antibiyotik tedavilerinin ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının da ishale yol açar" şeklinde konuştu.

BU DURUMDA ACİLEN SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUN!

İshalle birlikte karın ağrısı, bazen bulantı, ve ateş görülebileceğine işaret eden Dr. M.Fatih Mert, "İshal sonucu oluşan aşırı su ve tuz kaybına bağlı olarak kalp ritim bozuklukları, böbrek yetmezliği ve şuur kaybı ortaya çıkabilir. Dilin kuruması, cildin parlaklık, nem ve yumuşaklığını kaybetmesi, gözlerin göz çukuruna çökmesi gibi belirtiler su kaybının işaretidir ve acilen sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Ancak ilk tedbir olarak, kaybedilen su ve tuzun yerine konulması gerekir. Bunun için 1 litre kaynatılıp soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve içilebildiği kadar sık aralıklarla içilir. Ancak mikrobik ishallerin hemen hepsi 24 saatten fazla devam eder ve ilaç tedavisi olmadan geçmez" ifadelerini kullandı.

İHA