Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Anne adaylarını gebeliğin mevcut olduğunu öğrenir öğrenmez, bebeklerinin cinsiyetini merak etmeye başlarlar. Genetik açıdan bebeğin cinsiyeti, zaten gebeliğin oluştuğu anda bellidir. Fakat bunun kesin olarak bilinebilmesi için en az 13 hafta beklemek gerekmektedir. Bu aşamada unutulmaması gereken, her gebelikte bebeğin cinsiyetinin aynı haftalarda anlaşılmayacağıdır. Çeşitli durumlarda gebeliğin pozisyonu ve diğer faktörler sebebiyle doğum anına kadar cinsiyet net bir şekilde öğrenilmeyebilir.

Bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman belli olur?

Gebeliğin 12. Haftasının bitmesinden sonra vajinal ultrason ile tahmini bir cinsiyet tayini yapılabilir. Ancak bu aşamada gebeliğin pozisyonu da oldukça önemlidir. Gebeliğin 16. Haftasında ise karından yapılan ultrason ile bebeğin cinsiyeti belli olabilmektedir. Burada söz konusu olan gebelik haftaları cinsiyeti belirlemek için en erken olarak kabul edilen haftalardır. Bu haftalarda yapılan teşhislerin ileriki haftalardaki bulgular ışığında değişmesi her zaman için mümkündür. Bu sebeple de doktorlar genellikle bebeğin cinsiyet tayinini ilerleyen haftalarda söylemeyi tercih eder.

Bebeğin cinsiyeti kesin olarak ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. Haftasından sonra belli olmaktadır. Özellikle de 20. Gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyetinin kesin olarak tayin edilmesi mümkündür.

Ultrason dışında bebekte cinsiyet belirleme yöntemi var mı?

Bebeğin cinsiyet tayini için en yaygın kullanılan yöntemler; vajinal ya da karın üstünden yapılan ultrasondur. Fakat 20. haftadan sonra yapılan ultrasonda bile az da olsa yanılma payı mevcuttur. Cinsiyet belirlemede en kesin, net sonuçlar anne karnından alınan amnion sıvısı ve kromozom incelemesi ile alınabilmektedir.

Bebeğin cinsiyetini kromozom incelemesiyle belirleme

Kromozom değerlendirmesi, bebeğin cinsiyetini belirlemede en az yanılma payının olduğu yöntemdir. Uzmanlar XX dişi ve XY erkek kromozom yapısını değerlendirerek bebeğin cinsiyetini kesin olarak belirlerler.

Bebeğin cinsiyetini belirlemek mümkün müdür?

Bebeğin cinsiyeti tüp bebek yöntemiyle belirlenebilmektedir. Ancak bu durum ülkemizde yasal değildir. Yalnızca cinsiyet geçişli hastalıklar söz konusu olduğunda bu durum gerçekleşebilir. Bunun dışında çiftin beslenme ya da hayat alışkanlıkları ile bebeğin cinsiyetini belirlemesi mümkün değildir.

Kaynak: Formsante