Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Berard metodu nedir?

    Dünyada 1960 yılından bu yana başarı ile uygulanan ve Türkiye'ye 10 yıl önce giriş yapan Berard metodu, son yıllarda büyük ilgi görüyor. Özel bir cihaz sayesinde dinletilen müzik, stresi azaltıyor, sınavlarda başarıyı yüzde 100 oranında artırıyor.

    Dünyada uzun yıllardır uygulanan Berard metodu, dikkat eksikliğine ilaçsız çözüm imkanı sunuyor. 30 dakikalık, 20 seanstan oluşan eğitimlerde bireyle özel bir cihazdan çıkan, özel müzikler dinletiliyor. Sağ ve sol kulağa farklı modülasyonda dinletilen müzik sayesinde, kulakların eğitilmesi sağlanıyor. Sağ ve sol beyine gelen işitsel uyaranlar arasındaki senkronizasyon tamamlanıp sözel dikkat eksikliği ortadan kalkıyor.

    "AKADEMİK KARİYER YAPMAK İSTEYENLER DE FAYDALANABİLİYOR"

    3 yaşından itibaren her bireyde uygulandığını ifade eden Berard Uzmanı Dilek Güner, "Yaşamın her alanında bireyin daha kaliteli bir yaşam sürmesini sağlamak amacıyla yapılan algı açıcı, konsantrasyon arttırıcı, odaklanmayı arttıran ön eğitimdir. 1960 yılından itibaren tüm dünyada uygulanıyor. Ülkemizde ise 2004 yılından itibaren uygulanıyor. Otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, dil konuşma problemleri, zihinsel engel gibi özel eğitim gerektiren bireylerde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Akademik kariyer, yabancı dil, stres kaygı sıkıntıları olan, motivasyonunu yükseltmek isteyen, KPSS, YGS, TEOG gibi sınavlarda başarı sağlamak isteyen bireylerin hepsinde uygulanıyor" dedi.

    MÜZİĞİN OLUMLU ETKİLERİ

    Berard metodunun öğrenme becerilerini arttırdığını ifade eden Güner, "Var olan performansın tam anlamıyla kullanılmasını sağlar. Metot 30 dakikalık 20 seanstan oluşuyor. Özel cihazımızdan çıkan sesler, özel seçilmiş müzikler ve özel kulaklıkla dinletilmesi şekilde uygulanıyor. Bireyin sadece rahat bir koltuğa oturup, görselini geliştirecek, aktiviteler yapmasıyla uygulanması kolay bir metot. Bütün bireyler için keyif verici. Müziğin olumlu etkilerini hep duymuşuzdur. Bu metot bunu hedef almaktadır. Daha önce duyulmamış frekansların, dinleme sağlanması, beyne uyarılar gönderilmesini sağlar. Çocuklarda veya yetişkinlerde unutma, uyku problemi, stres ve kaygı gibi sıkıntılarda çözüm olarak kullanılıyor" diye konuştu.

    Berard metodunun faydaları, "Dikkat süresini artırma, hafızayı güçlendirme, kekemelik, sınavlarda performansın yükselmesi, akademik performansın yükselmesi, motor hareketlerde denge ve uyumun artırılması, dil konuşma problemlerinin çözülmesi, yabancı dil öğrenme, öğrenme becerilerinin gelişmesi, algı yükselmesi" olarak belirtildi.

    İHA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ