Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Beden dili neden önemli?

    2016 yılında Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu'nun (AHEF) açıkladığı verilere göre son 3,5 yılda 32 bin doktor ve sağlık çalışanı, hasta ve yakınları tarafından şiddet gördü. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi adına birçok proje taslak aşamasında dururken bu yıl 4. düzenlenen CNR Expo Health Fuarı'nda doktor, hasta ve yakınları iletişiminde önemli bir eğitim İletikom ve Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanlığı firmaları tarafından sağlık sektörüne sunuldu.

    TÜRKİYE'DE İLK DEFA GELİŞTİRİLEN GERÇEK ZAMANLI VİDEO ANALİZİ İLE BEDEN DİLİ EĞİTİMİ

    İstanbul Health Expo sağlık fuarında, "Sunum Dedektifi" ismiyle sunulan eğitim, Türkiye'de ilk defa Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen gerçek zamanlı video analizi ile beden dili eğitimi olma özelliğini taşıyor. Microsoft Kinect'in 3D tarayıcı sisteminin kullanıldığı eğitimde, sağlık sektöründe yaşanan şiddete karşı çözüm bulmayı amaçladıklarını belirten İletikom yönetici ortağı ve eğitim danışmanı Tayfun Türkalp, doktor-hasta ve yakınları iletişimindeki önemli noktaları şöyle sıraladı: "Bildiğiniz gibi hasta ve yakınları iletişiminde en büyük sorun, hasta ve yakınlarının stres altında ve endişe duyguları ile iletişim kurmasıdır. Bu doğal olarak hasta ve yakınlarının “şimdi ne olacak?” korkusundan kaynaklanmaktadır. Öte yandan sürekli benzer endişe ve sorunlarla gelen hasta ve yakınları ile iletişim kurmak zorunda kalan doktor ve sağlık personeli, yoğun ve zor çalışma şartlarında etkili ve profesyonel iletişim kuramadığında istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

    DOĞRU SES TONU YÜZDE 38, DOĞRU BEDEN DİLİ İSE YÜZDE 55 ORANINDA İLETİŞİMDE ETKİLİ

    İletişim becerilerini teorik eğitimlerle kısa sürede edinmek mümkün değildir. Bu nedenle İletikom, yıllardır eğitimlerde uygulama yapmaktadır. Örneğin doğru ses tonu kullanmak iletişimde yüzde 38 etkilidir.

    Peki bu konuda hiç eğitim aldık mı?

    Hayır.

    Doğru beden dili kullanmak iletişimde ne kadar etkilidir?

    Yüzde 55."

    "SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN İYİ BİR BEDEN DİLİ ŞART!"

    Uzun yıllar ses kayıt sistemi ve role play uygulamaları ile ses tonu kullanma ve kişilere uyum sağlama eğitimleri veren İletikom'un geçen yıl başlattığı bir proje daha var.

    Tayfun Türkalp, dünyada ilk kez hayata geçirilen proje ile ilgili şunları söyledi: "Dünyada birkaç üniversitede, sosyal etkileşim laboratuvarlarında kullanılan davranış ölçen 3D tarayıcılardan faydalanılarak, beden dilinin pozitif ve negatif hareketlerini ölçen ve değerlendiren bir sistem geliştirdik. Buna da 'Sunum Dedektifi' adını verdik. Sunum Dedektifi, iletişim kuran sağlık çalışanlarının hangi hataları yaptığını ve neleri doğru yaptığını saptayarak, video ile geri bildirim yapmaktadır. Böylece uygulamaya giren kişi canlı ortamda kendini test edebilmekte ve hareketlerini düzeltebilmektedir. Sınıf ortamında birçok kişinin gerçek zamanlı çalışmalarını izleyen diğer kişiler, neleri yapmaları gerektiğini hızla öğreniyorlar. İşin güzel tarafı bu öğrendikleri kalıcı davranış, hatta alışkanlık haline geliyor.

    Sağlık çalışanlarının hasta ve yakınları ile daha az sorun yaşamasını, şiddete maruz kalmalarını önlemek ve hastaların memnuniyetini arttırmak için bu eğitimleri planladık, ve uyguladığımız kurumlarda yüzde 30 iyileşme sağladık. Umarım bu sektörün en önemli eksikliklerinden olan, çatışmasız ikna yetkinliklerini arttırmakta faydamız olacak. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engellemek için iyi bir beden dili şart!"

    DOĞRU TEŞHİS KONULSA BİLE HASTALAR DAVA AÇABİLİYOR!

    Sağlık İletişim Danışmanı Dilan Baransel ise şu değerlendirmelerde bulundu: "Doktor ile hasta arasında doğru bir iletişim kurulduğunda bu iletişim gücünün hastanın tedavi sürecinde oldukça önemli bir rol oynadığını ifade ederek şu noktalara değiniyor; “ABD’de yapılan bir araştırmaya göre; doktor ile hasta arasında doğru bir iletişim kurulduğu takdirde, hastaların doktorların tedavi süreçlerine daha sadık kaldığı belirtiliyor. İletişim eksikliği yaşanan doktor-hasta ilişkilerinde hastalar tedavi süreci ile ilgili yeterli bilgilendirilmediklerinden tedavi süreçlerine sadık kalmadıkları gözlemleniyor. Bu hastalar doktorların doğru teşhis koymalarına rağmen yeterli tedavi alamadıklarına ilişkin dava açabiliyor.

    Sağlık kavramı hayatımızın en hassas noktalarından biri. Bu noktada önemli olan hastaya her aşamanın detaylıca anlatılması ve tedavi sürecinde alınan kararların sadece doktor yaptırımıyla değil hastanında tedavi sorumluluğunun kendisine verilmesiyle olmalıdır.İşte bu noktada sağlık personeline sunduğumuz beden bili eğitimi ve hasta iletişim eğitimleri doktor hasta ilişkilerinde pek çok problemi ortandan kaldırabilme imkanı sunuyor.”

    HABERTURK.COM / SAĞLIK SERVİSİ

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ