Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 'Sahte peygamber' Bursa'da toprağa verildi - Haberler

    DHA'nın haberine göre, kamuoyunda 'sahte peygamber' olarak bilinen, mahkeme tarafından kapatılan Medeniyet İrfan Hayır Refah Vakfı (MİHR) Başkanlığını yapan İskender Erol Evrenesoğlu (86), Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Virgina Eyaleti Norfolk kentinde tedavi gördüğü hastanede, solunum yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Evrenesoğlu, memleketi Bursa'da toprağa verildi. Pınarbaşı Mezarlığı'nda, öğle vakti kılınacak olan cenaze namazı, güvenlik gerekçesiyle Hamitler Mezarlığı'na alındı.

    CENAZEDE, YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

    Evrenesoğlu'nun cenazesi, Bursa Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'nden saat 11.00 sıralarında yakınları tarafından alındı. Cenaze, sivil polislerin yer aldığı konvoyla, Hamitler Mezarlığı'na getirildi. Cenaze aracının mezarlığa girmesiyle, bazı kişilerin feryat ettiği duyuldu. Yüzlerce kişinin katıldığı cenazede, alınan güvenlik önlemleri dikkat çekti. 2019 yılında kapatılan MİHR Vakfı'na mensup üyeler, Evrenosoğlu'nun tabutunun çevresini sarıp, kimseyi yaklaştırmadı. Evrenosoğlu'nun tabutunun üzerine karanfil ve Kur'an-ı Kerim konuldu. Evrenosoğlu, kılınan cenaze namazının ardından Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verildi.

    REKLAM

    90'LI YILLARIN SONUNDA ABD'YE GÖÇ ETMİŞTİ

    1933 yılında Bursa'da doğan İskender Erol Evrenosoğlu, kendisine vahiy geldiğini ve 'Risalet Nurları' isimli kitabın Allah tarafından yazdırıldığını iddia etmesiyle tanınıyordu. 90'lı yılların sonunda ABD'ye göç eden Evrenosoğlu, vakıf kurarak, televizyon ve çeşitli yayınlarla Türkiye'de faaliyetlerine devam etti. 2019 yılında, mahkeme tarafından kapatılan Medeniyet İrfan Hayır Refah Vakfı'nın (MİHR) kurucusu olan Evrenosoğlu'nun Kur'an-ı Kerim meali ve tefsir yayını yapan 5 internet sitesi de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nca sakıncalı olduğu gerekçesiyle 2019 yılı ocak ayında kapatılmıştı. Evrenosoğlu, kamuoyunda 'sahte peygamber' olarak tanınıyordu.

    BURSA İL MÜTFÜLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA

    Evrenosoğlu'nun toprağa verilmesinin ardından,Bursa İl Müftülüğü, cenaze işlemleri ve defin işlemleri ile ilgili diyanet personelinin bulunmadığını ve yer almadığını açıkladı. Bursa İl Müftülüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

    "ABD'deölüp, 27/11/2019 tarihindeBursa'da defnedilenİskender Erol Evrenosoğlu'nun, cenaze namazı vedefinişlemleri kendi elemanlarınca gerçekleştirilmiş olup; hiçbirDiyanet ve İl müftülüğü personelibulunmamış ve yer almamıştır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz."

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ